Zamknij

Porwana dziewczynka i zgwałcony komornik? Uważajcie!

14:50, 23.08.2023 Aktualizacja: 14:51, 23.08.2023
Skomentuj

„Nagranie porwania dziewczynki udostępnione przez policję [+18]”, ”42-latek zgwałcił Komornika Sądowego. Całą sytuację nagrał i udostępnił w sieci [+18]” – posty tej treści coraz częściej pojawiają się w serwisie społecznościowym Facebook. Zwykle w tytule pojawia się też nazwa miejscowości, uzależniona od miejsca zamieszkania odbiorców.

Wystarczy chwila przeglądania serwisu, aby zorientować się, że ta sama dziewczynka została rzekomo porwana na Śląsku, w Wielkopolsce czy na Pomorzu. Skąd zatem ta informacja?

Oszuści doskonale wiedzą, że sensacyjne doniesienia pobudzają ludzką ciekawość. Gdy w Środzie pojawi się informacja o tym, że w mieście doszło do porwania, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wielu internautów z terenu powiatu zainteresuje się tym tematem i kliknie w podany link. Przy artykule jest też informacja, że opublikowano drastyczny materiał wideo. Chcesz obejrzeć nagranie? Musisz potwierdzić, że jesteś osobą pełnoletnią!

I właśnie w tym momencie oszuści liczą na Twoją naiwność! Jesteś zalogowany w serwisie społecznościowym, ale musisz zalogować się ponownie? Nie! Nie logujesz się do serwisu, lecz przekazujesz nieuczciwym osobom swoje dane logowania! Dajesz oszustom narzędzie, za pomocą którego wyłudzają pieniądze!

Cyberprzestępcy przejmują konta użytkowników głównie dla dostępu do komunikatora Messenger. To później za jego pomocą zwracają się do Twoich znajomych z prośbą o pieniądze. Zwykle nie żądają wygórowanych kwot, lecz proszą o przelew bądź kod BLIK ponieważ niespodziewanie znaleźli się w potrzebie i „oczywiście oddadzą pieniądze jak tylko wrócą do domu”. Przyjaciółka prosi o pomoc? Bratu kończy się paliwo, a wraca samochodem znad morza i potrzebuje 200 złotych na benzynę? Chcesz pomóc? W pierwszej kolejności upewnij się, że znasz osobę, która zwraca się do Ciebie z prośbą. Zadzwoń do tej osoby. Nie znasz numeru? Zadzwoń za pośrednictwem Messengera! Jeśli w słuchawce usłyszysz znajomy głos, wtedy dopiero zdecyduj, czy chcesz pomóc!

Oszuści przejęte konto używają także do dalszego promowania treści, które służą im do wyłudzania danych. Sprawdzaj, czy na Twojej tablicy nie pojawiają się posty, których autorem nie jesteś! Być może nieświadomie pomagasz przestępcom zdobyć dane logowania do kolejnych kont!

Aby uniknąć niespodzianek warto ustawić sobie powiadomienia o nierozpoznanych logowaniach. Wskazane jest też powiązanie konta użytkownika z numerem telefonu. Należy pamiętać, aby wylogować się z konta, gdy korzystaliśmy z urządzenia, z którego zwykle nie korzystamy. Dobrze jest też w miarę regularnie zmieniać hasło, które powinno być trudne do złamania i nie powinno być identyczne, jak hasła logowania do innych serwisów czy np. poczty. Każdy użytkownik powinien pilnować, aby hasło nie wpadło w niepowołane ręce. Dość bezpieczne jest przechowywanie go w notatkach w telefonie (nowe modele smartfonów posiadają funkcje odblokowania twarzą czy za pomocą linii papilarnych, co dla oszustów może być problemem).

Nieostrożność może kosztować! Średzka policja w ciągu ostatnich miesięcy otrzymała kilka zgłoszeń dotyczących wyłudzeń pieniędzy za pośrednictwem internetu. O identycznych zdarzeniach informują też komendy z innych powiatów.

- 18 sierpnia 37-letnia mieszkanka Nekli zawiadomiła, że za pośrednictwem komunikatora została oszukana na kwotę 550 złotych. Doszło do wprowadzenia jej w błąd co do tożsamości (sprawca bądź sprawcy podali się za jej koleżankę), został wykorzystany kod BLIK. Oszuści logują się na przejęte konto i sprawdzają, z kim dana osoba najczęściej się kontaktuje za pośrednictwem Messengera. Wtedy wysyłają do nich wiadomość z prośbą o pieniądze – poinformował mł. asp. Adam Wojciński z KPP we Wrześni, który zaapelował, aby w podobnych przypadkach, przed wykonaniem jakiegokolwiek kroku, zadzwonić do osoby, która zwraca się z prośbą.

Funkcjonariusze często prowadzą akcje profilaktyczne, których tematem jest bezpieczeństwo w sieci. Szczególną uwagę zwracają wtedy na korzyści płynące z posiadania zainstalowanego programu antywirusowego i na konieczność zachowania ostrożności podczas klikania w linki. Przestrzegają przed wchodzeniem na podejrzane strony internetowe i pobieranie załączników z nieznanych źródeł. Warto zauważyć też, że w większości przypadków, gdy cyberprzestępcy publikują post w celu wyłudzenia danych logowania, zablokowana jest możliwość komentowania tego posta. To ich zabezpieczenie przed internautami, którzy chcą poinformować innych użytkowników o złych zamiarach autorów posta. Uważajcie!

(opr. MD)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%