Zamknij

Jak poprawnie wykonać izolację podłogi w łazience?

14:10, 16.06.2021 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 22:20, 17.06.2021
Skomentuj

W łazience woda jest wszechobecna, panują tutaj wyjątkowo trudne warunki, przez co powierzchnię trzeba dobrze zabezpieczyć przed skutkami ich działania. W tym celu wykonuje się hydroizolację. Żadna powierzchnia nie jest w pełni szczelna, fugi również przepuszczają wodę, która przedostaje się pod płytki. Tam powinna napotkać na swojej drodze izolacje. W przeciwnym razie powstanie idealne środowisko do rozwoju bakterii i grzybów, pojawi się ryzyko przeniknięcia wody do pomieszczenia znajdującego się niżej, a także odwarstwiania się płytek. Jak właściwie wykonać hydroizolację?

Przygotowanie podłoża

Zanim nałożymy hydroizolację na podłogę, należy podłoże dokładnie oczyścić i wyrównać. Usuwamy więc kurz, pył i tłuste plamy. Ich obecność przyczyni się do zmniejszenia przyczepności warstwy izolacji. Jeżeli przeprowadzamy remont łazienki i w ramach zmian wykonujemy hydroizolację, należy sprawdzić, czy nie ma na podłodze ognisk pleśni. Jeżeli takie się pojawiają, trzeba je usunąć specjalnym preparatem. Pozbywamy się też ubytków i rys, a także w razie potrzeby osuszamy podłoże, musi być idealnie suche.

Nanoszenie izolacji

Kiedy już podłoże jest oczyszczone, wyrównane i osuszone, możemy zaaplikować hydroizolację. Jest ona w formie płynu i dostępna w opakowaniach o różnych pojemnościach. Przed użyciem mieszamy masę w celu połączenia się dokładnie wszystkich składników, które mogły się rozwarstwić. Hydroizolacja powinna mieć grubość minimum 1 mm. Warto jednak nanieść dwie warstwy produktu, co wzmocni jego właściwości i zapewni lepszą ochronę przed wodą i wilgocią. Pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw czekamy ok. 6 godzin, aby zaaplikowana warstwa dobrze wyschła.

Uszczelnianie newralgicznych obszarów

Są takie obszary na podłodze, które są szczególnie narażone na działanie wody i to na nie powinno się zwrócić szczególną uwagę. To narożniki, przede wszystkim te, które znajdują się w strefie kąpielowej, np. przy brodziku. W celu zwiększenia ochrony w tych miejscach korzystamy ze specjalnej taśmy uszczelniającej wykonanej z powlekanej tkaniny poliestrowej. Trzeba pamiętać, że wklejamy ją jeszcze w świeżą warstwę folii, zachowując zakładkę ok. 10 cm. Nie może wystawać ponad powierzchnię, więc następnie zamalowujemy ją płynną folią.

Układanie płytek ceramicznych na podłodze

Hydroizolacja musi dobrze wyschnąć. Zanim położymy płytki, czekamy ok. 24 godzin. Wybieramy płytki do łazienki podłogowe przeznaczone do użytku wewnętrznego. Mogą być to klasyczne płytki o kwadratowym kształcie, małe płytki mozaikowe lub modne wielkoformatowe płytki w kolorze naturalnego drewna, betonu lub kamienia. Używamy do nich kleju klasy C2/S1, który jest przystosowany do aplikacji na elastyczne, niechłonne podłoże. Płytki do łazienki lub płytki podłogowe do kuchni układamy zawsze od wewnątrz na zewnątrz, aby uniknąć konieczności ich docinania w centralnym obszarze pomieszczenia.

Dzięki hydroizolacji unikniesz kłopotów z pleśnią w łazience, uchronisz się przed dodatkowymi kosztami związanymi z zalaniem sąsiada lub pomieszczeń w swoim domu na niższej kondygnacji. Pamiętaj o właściwym przygotowaniu podłoża oraz dodatkowym uszczelnieniu narożników

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%