Zamknij

Holowanie auta - porady, które pomogą Ci uniknąć nieprzyjemności

14:02, 16.06.2021 Art. sponsorowany Aktualizacja: 22:22, 17.06.2021
Skomentuj

Czy każdy samochód może być holowany? Jaka jest dozwolona maksymalna prędkość podczas holowania auta? Czy można holować auto z niesprawnym układem hamulcowym? Jeśli w Twojej głowie również kłębi się tysiąc pytań, to koniecznie przeczytaj ten artykuł…

Mimo, że na pozór holowanie samochodu mogłoby się wydawać niemal dziecinnie prostym zadaniem, to jednak wymaga ono stosowania się do szczegółowych przepisów, które jak podkreśla Maciej Prosiński (właściciel firmy oferującej pomoc drogową w Poznaniu i okolicach) notorycznie łamane są przez kierowców. Choć często zdarza się, że policjanci przymykają oko na ewentualne, drobne przewinienia, to jednak mając na względzie swoje bezpieczeństwo, a także innych uczestników ruchu, warto jest zawczasu zapoznać się z obowiązującymi zaleceniami.

Holowanie samochodu – najważniejsze wymagania techniczne

To właśnie w tym obszarze najczęściej popełniane są błędy – kierowcy nie tylko zapominają m.in. o włączeniu obowiązkowych świateł mijania, ale także nie zachowują niezbędnej odległości pomiędzy pojazdami, która zgodnie z obowiązującymi przepisami powinna wynosić 3 m przy połączeniu sztywnym oraz od 4 m do 6 m przy połączeniu giętkim. O czym jeszcze należy pamiętać holując auto?

Jedną z bardzo istotnych kwestii jest m.in. sprawność układu hamulcowego. Przystępując do holowania auta należy się upewnić czy pomimo faktu, że sprawność techniczna pojazdu holowanego pozostawia wiele do życzenia, to wciąż jego układ kierowniczy oraz hamulcowy działają bez zarzutu. Nie jest widzimisię ustawodawcy, który pragnie utrudnić życie wszystkim osobom, którym samochód nagle odmówił posłuszeństwa, ale przepis mający na celu zapewnienie dostatecznego bezpieczeństwa podczas holowania, gdyż co warto mocno podkreślić w razie potrzeby hamuje nie tylko pojazd holujący, ale również auto holowane.

Waga auta

Kolejnym ważnym aspektem jest waga samochodu holującego, być może niektórym wyda się to oczywiste, jednak na polskich drogach wciąż zdarzają się sytuacje, w których to mniejszy, ledwo zipiący samochód holuje (a właściwie stara się holować) znacznie większe, terenowe auto. Zdecydowanie odradzamy naśladowania tego typu zachowania – o wiele lepszym (i tym samym faktycznie skutecznym) rozwiązaniem jest holowanie niesprawnego auta za pomocą cięższego samochodu, który ponadto posiada odpowiednio dobraną, większą moc silnika.

Oznaczenie pojazdów 

Równie istotne jest dokładne oznaczenie pojazdów, które skutecznie zasygnalizuje innym uczestnikom ruchu, że tuż obok nich ma miejsce niecodzienna sytuacja, która może nieco utrudnić wykonywanie manewrów na drodze. Niezbędnym akcesorium podczas holowania jest linka holownicza, która musi być widocznie oznakowana za pomocą naprzemiennych biało-czerwonych pasów lub też czerwonej bądź żółtej chorągiewki. Z powyższego przepisu zwolnione są TYLKO I WYŁĄCZNIE pojazdy należące do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, tak więc jeśli masz zamiar holować rodzinne Volvo, to udaj się na najbliższą stację benzynową i zakup tam linkę do holowania.

Poruszając kwestię oznakowania nie sposób byłoby nie wspomnieć o trójkącie ostrzegawczym, który podczas holowania powinien zostać umieszczony nie po środku, nie po prawej stronie, a w lewej części tylnej szyby samochodu holowanego. Jeżeli nie posiadacz trójkąta ostrzegawczego, dopuszczalnym zamiennikiem są umieszczone z tyłu samochodu żółte światła błyskowe (tzw. koguty), które będą wysyłać innym pojazdom widoczne sygnały.

Jak przygotować auto do holowania za pomocą linki?

Pierwszym krokiem jest przymocowanie linki do auta holującego do znajdującego się tuż pod zderzakiem przytwierdzonego tam na stałe ucha holowniczego, które co warto zaznaczyć nie jest fabrycznie wkręcone w każdym modelu samochodu. Jeżeli auto holujące zalicza się do tej grupy, wówczas należy samodzielnie je wkręcić zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara lub w przeciwnym – uzależnione jest to od modelu posiadanego auta. UWAGA! Choć nazwa mogłaby wskazywać na inny tok rozumowania, to nie należy podłączać linki do haka holowniczego!

Kolejnym krokiem jest mocowanie linki do auta holowanego, którą należy przytwierdzić do umieszczonego pod przednim zderzakiem stałego haku lub tez samodzielnie wkręconego ucha holowniczego.

Po dokładnym zaczepieniu linki można przystąpić do oznakowania auta holowanego za pomocą wspomnianego wcześniej trójkąta ostrzegawczego, a także zawczasu włączyć w obu autach OBOWIĄZKOWE światła mijania. Przed wyruszeniem w drogę warto również ustalić między sobą sposób porozumiewania się, który pozwoli na szybką reakcję w razie ewentualnych problemów lub nieprzewidzianych niespodzianek.

Jakich pojazdów nie można holować?

Chciałbyś udzielić pomocy kierowcy posiadającemu w swoim samochodzie automatyczną skrzynię biegów? Niestety nie mamy dla Ciebie zbyt dobrych wiadomości: zgodnie z polskim prawem, to właśnie m.in. tego typu auta NIE MOGĄ być holowane, a holowanie ich w sposób nieprawidłowy często kończy się uszkodzeniem skrzyni biegów.

Nie jest to jednak jedyny przypadek, surowo zabrania się również holowania:

  • pojazdów posiadających napęd elektryczny oraz hybrydowy;
  • samochodów wyposażonych w zawieszenie hydropneumatyczne oraz pneumatyczne, w których rozpoznano awarię silnika, gdyż może to doprowadzić do trwałego uszkodzenia zawieszenia w czasie holowania;
  • aut z napędem 4x4, które posiadają stały, permanentny napęd na obie osie;
  • samochodów z niesprawnym układem kierowniczym i hamulcowym, które posiadają uszkodzone oświetlenie zewnętrzne;

Ponadto nie dopuszcza się również holowania naczep oraz przyczep, a także więcej niż jednego auta, a holowanie samochodu na autostradzie, które nie jest wykonane przez specjalnie przeznaczony do tego samochód może poskutkować otrzymaniem wysokiego mandatu.

5 warunków holowania, o których nie możesz zapomnieć

  • Maksymalna, dozwolona prędkość w terenie zabudowanym wynosi 30 km/h;
  • Maksymalna, dozwolona prędkość w terenie nie zabudowanym to 60 km/h;
  • W obu pojazdach muszą znajdować się kierowcy posiadający faktycznie uprawnienia do kierowania samochodem;
  • Samochód holujący oraz holowany powinny być połączone ze sobą w sposób nie pozwalający na odczepienie się któregoś z nich w czasie jazdy;

Auto odmówiło posłuszeństwa? Najwyższa pora wezwać najlepszą pomoc drogową w Poznaniu! 

Szukasz szybkiej pomocy drogowej świadczącej swoje usługi na terenie Poznania oraz okolic przez 24h/7 dni w tygodniu? Zaufaj firmie, której swój samochód powierzyły już setki Klientów - Pomoc drogowa Maciej Prosiński. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz nieustannemu rozwojowi posiadanych umiejętności, a także nowoczesnemu sprzętowi możesz mieć pewność, że Twoje auto trafi w odpowiednie ręce, a poziom wykonanej przez naszą firmę usługi w pełni Cię zadowoli. 

Decydując się na skorzystanie z naszej oferty możesz zapomnieć o braku profesjonalizmu oraz wielogodzinnym oczekiwaniu na udzielnie pomocy - naszą kadrę zasilają wyłącznie najlepsi eksperci w swoim fachu, a czas dojazdu na miejsce zdarzenia zajmuje nam maksymalnie około 20 minut! Jeśli więc zależy Ci na bezpiecznym holowaniu auta, które nie będzie stanowiło zagrożenia nie tylko dla ukochanych czterech kółek, ale również dla innych uczestników ruchu, to zachęcamy Cię do zapoznania się z naszą szczegółową ofertą dostępną na stronie pomocdrogowapoznan.pl

Maciej Prosiński Pomoc Drogowa
ul. Leszka 2
61-063 Poznań
kom: 511503504

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

TomaszTomasz

0 1

Warto zadbać o turbosprężarkę w aucie. Ja swoją regenerowałem w AMSerwis w Trójmieście i dzięki temu działa jak nowa. 07:13, 10.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%