Zamknij

Jak wygląda odbiór mieszkania od dewelopera?

15:34, 04.07.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:34, 04.07.2022

Odbiór mieszkania od dewelopera jest bardzo ważnym momentem w życiu. I to nie dlatego że jest to ostatni etap, zanim dostanie się klucze do własnego mieszkania, ale też ze względu na to, że jest to chwila, w której można zweryfikować czy wszystkie podłogi, ściany, okna i instalacje zostały wykonane w sposób prawidłowy i nie mają wad. Dlatego też, zanim dojdzie do spotkania z deweloperem warto dowiedzieć się, jak wygląda odbiór mieszkania i na co trzeba zwrócić uwagę.

 

Co to jest odbiór techniczny mieszkania od dewelopera?

Według ustawy deweloperskiej z 2011 roku, która de facto obowiązuje do 1 lipca 2022 roku, zanim dojdzie do wydania lokalu mieszkalnego klientowi przez dewelopera, musi nastąpić jego odbiór techniczny. Co to konkretnie oznacza? Deweloper w tym przypadku udostępnia gotowy lokal kupującemu lub jego przedstawicielowi, aby ten mógł sprawdzić, czy stan nieruchomości jest zgodny z umową i normami budowlanymi. Na odbiór techniczny można pójść samemu lub skorzystać z usług inspektora budowlanego. Wszystkie terminy i zasady odbioru mieszkania muszą być zawarte w umowie deweloperskiej. W trakcie czynności związanych z odbiorem mieszkania od dewelopera sprawdza się nie tylko lokal, ale także przynależące do niego pomieszczenia, jak skrytki, piwnica czy garaż. Więcej o tym, czym jest odbiór mieszkania od dewelopera przeczytasz na https://domardevelopment.pl/odbior-mieszkania-do-dewelopera/.

Kto uczestniczy w odbiorze mieszkania od dewelopera?

Zgodnie z zapisami ustawy przy odbiorze nieruchomości od dewelopera obowiązkowa jest obecność inwestora oraz kupującego. W trakcie spotkania nabywca sprawdza zgodność lokalu z umową i wskazuje deweloperowi ewentualne usterki, które następnie wpisywane są do protokołu odbioru technicznego. Często z ramienia dewelopera w spotkaniu udział bierze przedstawiciel generalny wykonawcy, którego zadaniem z reguły jest naprawianie usterek. Ponadto obecni mogą być przedstawiciele firm podwykonawczych lub producenckich, na przykład od okien czy drzwi. Nabywcy towarzyszyć może również wynajęty inspektor budowlany lub przedstawiciel.

Protokół odbioru mieszkania od dewelopera - dlaczego jest ważny?

Wszystkie zauważone wady i usterki podczas odbioru technicznego mieszkania należy bezwzględnie wpisać do protokołu odbioru technicznego, gdyż tylko informacje wpisane w ten dokument zostaną naprawione. Co istotne, nie można się zgadzać na ustne ustalenia z racji tego, że później jest trudno wyegzekwować poprawki. W protokole musi także być podana dokładna data, kiedy deweloper zobowiązuje się dokonać wszystkich niezbędnych napraw. W przypadku, gdy deweloper nie chce określić terminu naprawy wad lub uchyla się od wpisania konkretnych usterek, to nie powinno się podpisywać protokołu odbioru technicznego mieszkania. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy w mieszkaniu znajdzie się

poważne wady, które uniemożliwiają korzystanie z lokalu. Wtedy należy wyznaczyć nowy termin odbioru technicznego, który będzie mógł skutkować złożeniem podpisu na protokole.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%