Zamknij

Jaki komin do nowoczesnego domu?

08:37, 30.05.2022 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:21, 15.11.2023
Skomentuj Co wybrać – ceramiczne kominy systemowe czy tradycyjne? Co wybrać – ceramiczne kominy systemowe czy tradycyjne?

Jedną z decyzji, którą należy podjąć podczas budowy domu jest ta dotycząca wyboru systemu kominowego. Na jakie rozwiązanie postawić? Co okaże się tańsze, a co prostsze w zastosowaniu? Sprawdzamy wady i zalety najpopularniejszych rozwiązań na rynku.

Co wybrać – ceramiczne kominy systemowe czy tradycyjne?
Komin musi być w każdym domu. Tradycyjnie, kojarzymy go z urządzeniem grzewczym – kominkiem piecem czy kozą. Taki rodzaj komina to tzw. przewody dymowe w fachowej nomenklaturze. Ale komin może pełnić także rolę systemu wentylacji.

W domach jednorodzinnych najczęściej wybieranym rozwiązaniem, w przypadku odprowadzania spalin, są ceramiczne kominy systemowe. Co to takiego? To gotowe rozwiązania, sprzedawane w postaci poszczególnych modułów przygotowanych do bezpośredniego montażu. Alternatywą są systemy kominowe wykonane ze stali. Każda z tych opcji ma swoje zalety – systemy stalowe sprawdzą się szczególnie do odprowadzania spalin z takich urządzeń jak dekoracyjne kozy i inne małe źródła ciepła.

Ale nie trzeba decydować się na którąś z tych dwóch opcji, bo można również pozostać wiernym klasyce i zastosować tradycyjny komin murowany. Jego zalety to pełna dowolność w zakresie wymiarów czy kształtu. Komin murowany jest z cegieł i można go dopasować do indywidualnych wymagań. Wady? Niejednokrotnie wyższa cena a także większy stopień trudności przy budowie. Nie do pominięcia są także względy użytkowe i kwestie bezpieczeństwa.

Gotowe kominy
Ceramiczne systemy kominowe są kompletnym, gotowym rozwiązaniami, które można zastosować w bardzo wielu sytuacjach. Podstawą systemu są pustaki ceramiczne, które po wymurowaniu i wypełnieniu wkładem tworzą przewód dymowy – szczelny i wytrzymały na wysoką temperaturę. Rozwiązania tego typu są prefabrykowane – to znacznie skraca czas montażu na placu budowy. Z drugiej strony – gotowe kształtki, produkowane z zachowaniem reżimu technologicznego charakteryzują się wysoką powtarzalnością, zarówno pod względem kształtu jak i parametrów użytkowych.

System kominowy składa się z perlitobetonowej obudowy a także umieszczonej w niej ceramiki, tworzącej przewód. Przestrzeń pomiędzy nimi wypełniana jest izolacją termiczną – co przekłada się na lepsze parametry użytkowe.

Producenci oferują także wszystkie elementy niezbędne do montażu a także wykończenia instalacji. Stąd, decydując się na ceramiczne systemy kominowe nie będziemy mieli problemu z doborem np. wyczystki czy czapy kominowej.

Gotowe na wszystko
Nowoczesne rozwiązania w zakresie kominów spalinowych to także większe bezpieczeństwo. Dziś standardem jest już wytrzymałość na takie zjawiska jak pożar sadzy wewnątrz. To jedna z cech która mocno wyróżnia kominy systemowe od ich murowanych odpowiedników.

Do tego, współczesne kominy mogą być stosowane z szerokim wachlarzem urządzeń grzewczych. Są przystosowane do spalania różnorodnych paliw – węgla, pelletu, biomasy a nawet oleju czy gazu. Mogą być instalowane na zewnątrz budynku – będąc częścią elewacji, ale równie łatwo wkomponujemy je w bryłę istniejącego obiektu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%