Zamknij

Bootcamp – co to takiego jest? Podstawowe informacje

08:38, 25.01.2023 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:59, 25.01.2023
Skomentuj Bootcamp – co to takiego jest? Podstawowe informacje Bootcamp – co to takiego jest? Podstawowe informacje

Bootcamp – co to takiego jest? Podstawowe informacje

Idea rozwiązania, które przyszło do Polski z Zachodu, jest dość prosta. Bootcampy z programowania to intensywne, zakładające szybką naukę kursy, które w krótkim czasie uczą słuchaczy umiejętności wymaganych  do zostania programistą. Są one nastawione na praktykę, co wydaje się być jedną z ich największych zalet. Podczas gdy studia wyższe wymagają od studentów nauki wielu teoretycznych i nie zawsze ważnych na rynku pracy zagadnień, zupełnie inaczej wygląda to w przypadku bootcampu, czyli krótkiego kursu zawierającego intensywną dawkę wiedzy.

Bootcampy w IT zazwyczaj trwają kilka miesięcy (czasem nawet kilka tygodni). Takie rozwiązanie sprawia, że muszą one oferować program nauczania, który jest znacznie bardziej przyspieszony i skoncentrowany niż tradycyjne programy edukacyjne.

Z uwagi na swój tryb bootcampy zyskały popularność w branży technologicznej, jako sposób dla osób bez formalnego wykształcenia informatycznego na naukę umiejętności programowania i zatrudnienie w firmach technologicznych, software housach.

Plusy uczestnictwa w Bootcampie – dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Jedną z największych zalet udziału w bootcampie z kodowania jest wspomniana już intensywna nauka. Bootcampy skupiają w sobie to, co uczestnik studiów wyższych poznawałby na przestrzeni kilku lat, w znacznie krótszych ramach czasowych, zwykle trwających kilka-kilkanaście tygodni. Pozwala to studentom znacznie wcześniej wejść na rynek pracy i zacząć zarabiać.

Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zmienić karierę i jak najszybciej rozpocząć pracę w nowej dziedzinie. Tryb nauki – oparty w dużej mierze na samodzielnym studiowaniu dostarczonych materiałów – sprawia, że na takie rozwiązanie mogą zdecydować się również osoby zaangażowane w inne aktywności, w tym np. studia czy pracę.

Bootcamp z programowania – o czym należy pamiętać?

Bootcamp z programowania to ciekawe rozwiązanie, które może znacznie ułatwić kursantom wejście w świat nowoczesnych technologii. Z drugiej jednak strony nie należy zapominać, że na samym szkoleniu – nawet jeśli jest ono bardzo intensywne – nauka jeszcze się nie kończy. Wręcz przeciwnie – wiele osób podziela zdanie, że udział w bootcampie uczyni z nich dobrze wykwalifikowanych oraz świetnie zarabiających specjalistów.

Tymczasem, rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Bootcamp należy traktować jako kurs, który daje solidny background, który pozwoli stawiać pierwsze kroki w zawodzie i zrozumieć, na czym polega np. programowanie w Pythonie. Aby jednak zostać wykwalifikowanym programistą, konieczna jest regularna nauka, pisanie własnego kodu oraz zamiłowanie do pracy wymagającej analitycznego myślenia.

Bootcamp jako forma nauki programowania. Podsumowanie

Czy zatem uczestniczyć w bootcampie? Nie ulega wątpliwościom, że tak. Jeśli interesuje Cię przyspieszona nauka, dostosowany do specyfiki branży program nauczania i możliwości nawiązywania kontaktów (networking), bootcamp może być dla Ciebie świetną inwestycją.

Jeśli jednak nie jesteś pewien, czy jesteś gotowy na tak intensywne zaangażowanie lub nie stać Cię na opłaty, zastanów się nad wyborem tej formy nauki. Ostatecznie tylko Ty możesz zdecydować, czy warto wziąć udział w bootcampie z programowania.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%