Wygodna i bezpieczna praca ze Sklepem MMG. Ochrona przed upadkiem. Oto bez jakiej wiedzy i bez jakiego sprzętu nie może się obejść żadna firma, która wykonuje prace na wysokości.
Co mówią przepisy i statystyki?
Zgodnie z przepisami, praca na wysokości zaczyna się powyżej 1 metra nad poziomem podłogi lub ziemi, oczywiście z wyjątkiem pracy w zamkniętych pomieszczeniach i na innych stałych konstrukcjach. Otwarte roboty na wysokości zaliczają się do szczególnie niebezpiecznych, dlatego też środki ochrony przed upadkiem i ich jakość są absolutnie kluczowe dla każdej firmy, która zajmuje się tą wymagającą działalnością.
Statystyki znad Wisły pokazują, że upadki z wysokości zdarzają się najczęściej w budownictwie, ale również w przemyśle stoczniowym, handlu i usługach, transporcie, przemyśle spożywczym i maszynowym oraz w rolnictwie. Do wypadku może dojść nie tylko na budowie, ale np. podczas odśnieżania dachu, mycia okien czy przy wycince drzew. Najczęściej dochodzi do tragedii z powodu niewłaściwego stanu maszyn, urządzeń i materiałów, złej organizacji pracy, niewłaściwego zachowania pracowników lub z powodu braku środków ochrony indywidualnej i ich niewłaściwego stosowania.
Jak się skutecznie chronić przed upadkiem?
Nawet najlepsze środki ochrony mogą zawieść, jeśli będą uszkodzone lub źle używane. Przed tym pierwszym zaniedbaniem chronią regularne przeglądy, a przed drugim – szkolenia pracowników. Każdy pracujący na wysokości musi wiedzieć, jak używać i jak NIE używać sprzętu ochronnego. Przykładowo, linek uprzęży nie wolno przypinać do elementów kruchych lub ruchomych.
Warto więc bliżej poznać środki chroniące przed upadkiem. Wyróżnić można tu trzy główne grupy: szelki bezpieczeństwa (uprzęże), podsystem łącząco-amortyzujący oraz podzespół kotwiczący.
Szelki bezpieczeństwa
To sprzęt, który jest najbliżej ciała. Zadaniem szelek jest utrzymanie pracownika w trakcie spadania oraz bezpieczne rozłożenie towarzyszących temu sił dynamicznych. Wśród samych szelek można wyróżnić m.in. te z zaczepem grzbietowym, posiadające dwa pierścienie (piersiowy i grzbietowy), czy takie, które dodatkowo mają zaczep nad głową.
Podsystem łącząco-amortyzujący
To nic innego, jak połączenie szelek z punktem zakotwiczenia. Zadaniem tego podsystemu jest zatrzymanie i wyhamowanie upadku. W tej grupie mamy m.in. zatrzaśniki (czyli tzw. karabińczyki), linki bezpieczeństwa, amortyzatory, pasy i linki ustalające pozycję podczas pracy oraz urządzenia samozaciskowe i samohamowne.
Podzespół kotwiczący
To pierwsze i kluczowe ogniwo indywidualnego systemu ochrony przed upadkiem. Punkty kotwiczące mogą być stałe (np. systemy poziome z liną stalową czy słupki kotwiczące) oraz przenośne (statywy bezpieczeństwa, poziome liny kotwiczące, zaczepy linkowe, zaczepy taśmowe czy belki zaczepowe). Punkty kotwiczące muszą być połączone ze stałymi elementami konstrukcji, które posiadają odpowiednią wytrzymałość i stabilność.
Zaznaczmy, że przy odpowiednim użytkowaniu cały ten sprzęt pozwala nie tylko na bezpieczną, ale również swobodną pracę.
Gdzie kupić środki ochrony przed upadkiem?
Po więcej informacji zapraszamy do sklepu MMG Odzież Robocza przy ul. Zamojskich 1A w Środzie Wielkopolskiej (tel. 664 323 112).
Jak dojechać
https://goo.gl/maps/fwzFovHRsdtA5oCq7
Więcej informacji o ochronie przed upadkiem
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz