Zamknij

Blachodachówki zabezpieczone przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi

art. sponsorowany + 12:28, 03.02.2025 Aktualizacja: 12:28, 03.02.2025

Mimo że stal jest odpornym materiałem, szczególnie gdy pochodzi z zaufanego źródła, wystawiona na długotrwały wpływ środowiska może ulec zniszczeniu. Dlatego renomowani producenci, jak na przykład Blachy Pruszyński, pokrywają je dodatkowymi warstwami ochronnymi – cynkiem z obu stron, a także powłokami ochronno-dekoracyjnymi. Dzięki temu opady, wiatr, wahania temperatur czy promieniowanie słoneczne mają znacznie mniejszy wpływ na nasz dach. Minimalizuje się przez to również ryzyko wystąpienia korozji, wyblaknięcia i miejscowych przebarwień lub zadrapań czy innych uszkodzeń mechanicznych. Ocynkowana i powleczona blachodachówka przez wiele lat skutecznie chroni nasz dom i konstrukcję dachową, nie dopuszczając do wnętrza wilgoci i zapobiegając grzybowi i pleśni.

Czym jest klasa korozyjności?

Termin ten określa agresywność środowiska, z którym blachodachówka będzie musiała się zmierzyć. Ustalenie klasy korozyjności umożliwia świadomy wybór najskuteczniejszej i najodpowiedniejszej powłoki ochronno-dekoracyjnej.

Norma budowlana PN-EN ISO 12944-2 wyszczególnia następujące klasy korozyjności:

  • C1 (bardzo mała) – najniższa klasa, środowisko nie ma wpływu na blachodachówkę;
  • C2 (mała) – dotyczy przede wszystkim wiejskich obszarów, gdzie atmosfera nie jest bardzo zanieczyszczona;
  • C3 (średnia) – określa tereny miejskie, przemysłowe lub obszary nadmorskie o średnim zasoleniu, o przeciętnym stopniu zanieczyszczenia tlenkiem siarki (IV);
  • C4 (duża) – dotyczy terenów przemysłowych i średnio zasolonych obszarów nadmorskich;
  • C5-I (bardzo duża – przemysłowa) – opisuje tereny przemysłowe, gdzie często występują gwałtowne zjawiska pogodowe i panuje duża wilgotność;
  • C5-M (bardzo duża – morska) – klasyfikuje tereny przybrzeżne i te znajdujące się w głębi morza, gdzie zasolenie jest bardzo wysokie.

Oprócz wymienionych wyżej norm istnieją też takie, które opisują stan wewnętrznego środowiska i zagrożeń dla metalowych materiałów. Jednak blachodachówki są niemal wyłącznie układane na zewnątrz, więc normy te nie mają do nich odniesienia.

Jakie warunki środowiskowe zagrażają blachodachówce?

Ostatnie kilka lat pokazuje, że wraz ze zmianami klimatu pogoda staje się coraz bardziej gwałtowna i nieprzewidywalna. Pokrycie dachowe musi wytrzymać nie tylko opady deszczu i śniegu, promieniowanie słoneczne, wiatr czy (w niektórych przypadkach) zasolenie powietrza nad morzem. Nasze dachy muszą radzić sobie z ekstremalnymi temperaturami, gwałtownymi i niespodziewanymi nawałnicami, a także długimi okresami upałów, co wiąże się z niestandardowym i przedłużonym nasłonecznieniem. Dobrze jest przygotować się do wyzwań przyszłości, montując na naszym dachu pokrycie dachowe najlepszej jakości. Niezależnie na jaki rodzaj i model się zdecydujemy, najlepiej kupić blachodachówkę od zaufanego i renomowanego producenta – np. Blachy Pruszyński. Tylko wtedy mamy gwarancję, że pokrycie składa się z wysokiej klasy stali, zostało dokładnie wykonane i przetestowane technicznie przez prywatne i europejskie placówki badawcze.

Czym się kierować przy sprawdzaniu jakości pokrycia?

Wszystkie blachodachówki produkowane przez Blachy Pruszyński – zarówno modele panelowe, jak i te cięte na wymiar – powstają na nowoczesnych liniach produkcyjnych. Jak wspomniano wyżej, materiały pokryciowe przechodzą dokładne kontrole w akredytowanych laboratoriach – polskich i zagranicznych. Dodatkową gwarancję daje nam Zakładowa Kontrola Produkcji, która nadzoruje poziom jakości materiałów budowlanych. Natomiast prywatnie firma Blachy Pruszyński przeznaczyła dwa laboratoria do szeroko pojętej kontroli parametrów technicznych blaszanych produktów. Sprawdza się tam również natężenie działania korozyjnego środowiska na nowopowstałe materiały. Ostatnim wyznacznikiem, którym można kierować się podczas zakupów jest gwarancja produktu, która dla blachodachówki wykonanej ze stali dobrej jakości i pokrytej skutecznymi powłokami może wynosić nawet 50 lat.

Trwałość i odporność pokrycia blaszanego

Dla wytrzymałości blachodachówki bardzo ważna jest grubość stali – modele panelowe, jak i cięte na wymiar powinny mieć 0,5 mm grubości. Trzeba także sprawdzić czy stal pochodzi z zaufanego źródła. Niektóre firmy mają dostęp do lepszych dostawców – przykładowo Blachy Pruszyński sprowadza stal do blachodachówek ze sprawdzonych źródeł. W przypadku tego producenta, wszystkie blachodachówki zostają obustronnie ocynkowane powłoką o grubości 20 µm. To znacznie zwiększa wytrzymałość blaszanego pokrycia, a następnym krokiem jest pokrycie blachy powłoką ochronno-dekoracyjną.

Na rynku dostępne jest kilka rodzajów powłok ochronnych, w inny sposób chronią one pokrycie dachowe i mają inny stopień skuteczności. Markowe nazewnictwo często nie ułatwi nam zadania, ponieważ nie jest ujednolicone wśród producentów materiałów budowlanych. Jednak najważniejszym aspektem powłoki jest dominująca substancja – poliester albo poliuretan. Te pierwsze są nieco słabsze od poliuretanowych i gwarancja na taką powłokę dochodzi maksymalnie do 35 lat, podczas gdy gwarancja tych drugich może wynosić nawet 50 lat. Firma Blachy Pruszyński zapewnia powłoki poliuretanowe o warstwie grubej na 50 µm. Powierzchnia pokryta taką powłoką jest niewrażliwa na korozję i odbarwienia pod wpływem czynników atmosferycznych. W ofercie Blachy Pruszyński znajdziemy zarówno powłoki poliestrowe (np. Poliester połysk), powłoki poliuretanowe (np. PURMAT i PURLAK), jak i powłoki hybrydowe, czyli połączenie dwóch powyższych substancji (np. PURMAX). Te ostatnie składają się z poliestrowej warstwy o grubości 25 µm i poliuretanowej – 15 µm, a gwarancja na blachodachówkę pokrytą powłoką PURMAX sięga 40 lat.

Pamiętajmy! Dobra powłoka powinna zabezpieczyć blachodachówkę przed opadami, wilgotnością powietrza i korozją (którą wilgoć może wywołać), uszkodzeniami, zabrudzeniami czy blaknięciem spowodowanym promieniowaniem UV. Jednak do zwyczajnych czynników atmosferycznych dochodzą też te środowiskowe – czy w danej lokalizacji pada więcej, czy niedaleko znajdują się obiekty przemysłowe, czy miejskie i czy musimy się liczyć z większym zanieczyszczeniem powietrza. Drugim zadaniem powłoki jest zapewnienie i utrzymanie dachu w odpowiedniej estetyce – barwie, fakturze i stopniu połysku. Dlatego warto zastanowić się nad wyborem powłoki dopasowanej do naszych potrzeb.

Gdy nie ma się pewności, dobrze jest zapytać eksperta. W Blachy Pruszyński doradzimy, które pokrycie i powłoka będzie najbardziej dopasowana do Twoich potrzeb. Skontaktuj się z nami lub sprawdź ofertę na naszej stronie internetowej.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%