Zamknij
REKLAMA

Od wielu lat nie było aż tak wielu poszkodowanych i ofiar śmiertelnych

08:38, 22.10.2021 | .
Skomentuj
REKLAMA

- Tylko wczoraj w całej Polsce straż pożarna odnotowała 10 300 interwencji – potwierdził na antenie Polsat News brygadier Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej. - W całym kraju zostało poszkodowanych 18 osób, w tym siedmiu strażaków, którzy odnieśli obrażenia podczas usuwania skutków silnego wiatru. To jeden z najczarniejszych scenariuszy, jaki w ostatnich latach rozegrał się na terenie kraju. Od wielu lat nie było aż tak wielu osób poszkodowanych i ofiar śmiertelnych - dodał.

Najwięcej zdarzeń powiązanych z sytuacją pogodową odnotowano na Dolnym Śląsku. Strażaków wzywano tam 2300 razy. Wskutek silnych wiatrów uszkodzone zostały dachy i elewacje budynków, łamały się drzewa, a nawet przewróciła się ściana. W województwie dolnośląskim śmierć poniosły cztery osoby a 9 zostało rannych.

Kolejnym województwem najbardziej dotkniętym przez trudne warunki pogodowe jest wielkopolskie. Tu strażacy interweniowali 1900 razy. Na szczęście nie było ofiar śmiertelnych. Wiele szkód silne wiatry wyrządziły także w powiecie średzkim. Zarówno strażacy z JRG, jak i z wszystkich OSP wielokrotnie brali udział w działaniach. Głównie zgłoszenia dotyczyły złamanych konarów i powalonych drzew blokujących przejazd na drogach, ale były też poważniejsze interwencje. Na kilku budynkach wiatr uszkodził pokrycia dachowe i opierzenie. W Garbach drzewo przewróciło się na budynek mieszkalny. Doszło tam także do zerwania linii energetycznych. Do późnych godzin nocnych prądu pozbawionych było wiele gospodarstw domowych.

Najsilniejsze porywy wiatru już raczej za nami, ale przed nami nadal sporo wietrznych godzin. IMGW wydał kolejne ostrzeżenie meteorologiczne dla powiatu średzkiego. W piątek 22 października, w godzinach od 11:00 do 18:00 na obszarze naszego powiatu należy spodziewać się wiatru o średniej prędkości 30-40 km/h. - W porywach wiatr może osiągać prędkość do 80 km/h – prognozuje dyżurny synoptyk IMGW-PIB Michał Ogrodnik.

Ponadto strażacy brali udział w innych akcjach ratunkowych, niezwiązanych bezpośrednio z silnym wiatrem. Zastępy z JRG Środa i OSP Dominowo zostały zadysponowane do Targowej Górki, gdzie około godziny 16:00 doszło do zderzenie samochodu osobowego z autobusem szkolnym. Kierująca samochodem osobowym z obrażeniami ciała została przetransportowana do szpitala. Na szczęście w autobusie nie były w tym czasie przewożone dzieci.

Szczegółowe podsumowanie interwencji strażaków z powiatu średzkiego opublikujemy w najbliższym wydaniu Głosu Powiatu Średzkiego.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%