Zamknij

Historia Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich. Niebawem będą świętowali niezwykły jubileusz

Materiał partnera + 22:10, 12.09.2022 Aktualizacja: 22:20, 12.09.2022
Skomentuj W czasie swojej 100-letniej historii szkoła niejednokrotnie była uwieczniana na pocztówkach W czasie swojej 100-letniej historii szkoła niejednokrotnie była uwieczniana na pocztówkach

Niebawem Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich będzie świętowało swoje 100-lecie. Z tej okazji chcemy przybliżyć niewielką część historii tej szkoły. W kolejnych publikacjach pojawią się szczegóły obchodów, które szkoła zaplanowała na 8 października.

W 1915 roku (czas zaborów) Wyższa Szkoła Miejska, dzisiaj Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich

Historia średzkiego liceum rozpoczyna się 1 września 1922 roku kiedy to dzięki staraniom ówczesnego proboszcza Kolegiaty księdza Mieczysława Meissnera, proboszcza parafii Śnieciska Wacława Faustmana i burmistrza Środy Jana Polskiego Rada Ministrów wyraziła zgodę na powołanie Państwowego Gimnazjum Humanistycznego. Sam budynek szkoły jest jednak starszy, wybudowany został w 1912 roku, jeszcze w czasie zaborów, a znajdowała się w nim niemiecka szkoła, która nazywała się wtedy Wyższą Szkołą Miejską. Po wyzwoleniu Środy od zaborcy niemieckiego szkoła ta w 1919 roku została spolszczona, a jej kuratorem został ksiądz Meissner. Dzięki staraniom władz miejskich, szkołę upaństwowiono. 1 września 1922 roku  przyjęto nazwę: Państwowe Gimnazjum  Humanistyczne, Koedukacyjne w Środzie.  

Pamiątkowe zdjęcie nauczycieli i uczniów z 1928 przed Państwowym Gimnazjum Humanistycznym, Koedukacyjnym w Środzie (obecnie budynkiem LO)

Pierwszym dyrektorem szkoły był Jan Roj (1922-1925), kolejni to: Franciszek Synoradzki (1925 -1935),  Jan Podoba (1935 -1939), Ludwik Anders (1945 - 1963), Władysław Ławniczak (1963 -1984), Henryka Łukaszewicz (1984 - 1990), Emilia Ostrowska (1990 - 2013),  Anna Podbielska (2013-2018) i od roku 2018 Katarzyna Światowy.

Matura Zofii Bednarek uwieczniona na zdjęciu w 1937 rok

Pierwszy egzamin dojrzałości przeprowadzono w szkole w roku szkolnym 1923/24. Od samego początku funkcjonowania szkoły oprócz wysokiego poziomu nauczania pracę nauczycieli cechowało kształtowanie postaw patriotycznych. Cena jaką przyszło zapłacić za tę postawę była bardzo wysoka w trakcie okupacji niemieckiej (1939-1945). W jej trakcie poległo lub zostało zamordowanych 6 profesorów gimnazjum i 25 uczniów i absolwentów. Ich pamięci poświęcona jest tablica znajdująca się na zewnętrznej ścianie frontowej obecnego gmachu szkoły.

Wojenna rzeczywistość odcisnęła swoje piętno na średzkiej szkole (zdjęcie wykonane 1944 roku)

Po zakończeniu okupacji niemieckiej ówczesny dyrektor szkoły Ludwik Anders przystąpił do organizacji szkoły w warunkach powojennych. O wyjątkowości tamtych czasów najlepiej świadczy data inauguracji roku szkolnego 16 kwietnia 1945 roku. Oprócz skompletowania grona pedagogicznego najistotniejszą sprawą była odbudowa zniszczonego przez Niemców gmachu szkoły. Z inicjatywy Ludwika Andersa zawiązał się Komitet Odbudowy Gimnazjum. Dwa lata później stanął nowy budynek, który dzięki zabiegom dyrekcji, nauczycieli, komitetu rodzicielskiego, społeczności uczniowskiej, zakładów pracy i skarbu państwa został zaopatrzony w sprzęt i pomoce naukowe.

W czerwcu 1986 roku szkoła otrzymała imię Powstańców Wielkopolskich oraz sztandar ufundowany przez społeczność lokalną, zakłady pracy oraz komitet rodzicielski.

Po wojnie najważniejsze było odbudowanie zniszczonego gmachu. Tak prezentowała się w 1947 roku

Przez wszystkie lata od odbudowy budynku liceum społeczność szkolna dbała o jego wygląd. Również wyposażenie dydaktyczne było przez te lata modernizowane i obecnie wszystkie sale wyposażone są w tablice multimedialne i inny nowoczesny sprzęt odpowiadający wymaganiom stawianym nauczaniu w XXI wieku. Istotną zmianą wyglądu architektonicznego szkoły było wybudowanie hali gimnastycznej. Została ona oddana do użytku w 2005 roku. Ważnym elementem wystroju otoczenia szkoły było odsłonięcie w 2018 na placu Powstańców Wielkopolskich znajdującym się obok liceum, Pomnika Powstańców Wielkopolskich. Powstał on z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wlkp. z którym to liceum ściśle współpracuje. 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu glospowiatusredzkiego.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%