Zamknij

50 lat działalności Spółdzielni Kółek Rolniczych w Dominowie

13:33, 28.04.2024 opr. MD Aktualizacja: 10:33, 30.04.2024
Skomentuj

Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Dominowie została założona w 1974 roku. Jej istnienie i działanie to historia prawie dwóch pokoleń rolników, działaczy oraz mieszkańców Dominowa i okolic. W sobotę 27 kwietnia odbyły się uroczyste obchody 50-lecia SKR Dominowo.

Jako pierwszy głos zabrał Przewodniczący Rady Nadzorczej Spółdzielni Kółek Rolniczych w Dominowie Tadeusz Ochowiak, który powitał przybyłych gości. Z kolei Leopold Borwin wspomniał, że Spółdzielnia wniosła ogromny wkład w życie mieszkańców gminy, a w okresie rozkwitu pracowało w niej ponad 120 osób. Historię SKR Dominowo przypomniała prowadząca uroczystość Gabriela Gramza.

Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Dominowie powstała 1 kwietnia 1974 roku, po uprzednim zebraniu założycielskim pełnomocników Kółek Rolniczych gminy Dominowo (6 marca 1974 r.). Od tego czasu niezmiennie tworzy ją 9 kółek. Pierwszy przewodniczącym Rady Nadzorczej wybrany został Marian Manicki z Murzynowa Kościelnego, który pełnił tę funkcję przez kilka kadencji, aż do roku 1990. Na pierwszej Radzie wybrano Zarząd Spółdzielni w składzie:

Prezes – Zygmunt Nowak

Zastępca prezesa – Ewaryst Liske

Sekretarz – Stanisław Wojewodzic

W skład Spółdzielni weszły:

1. Zakład Usług Rolniczych w Dominowie

2. Zakład Usług Rolniczych w Gieczu

3. Zakład Usług Rolniczych w Murzynowie Kościelnym

4. Zakład Napraw Sprzętu Rolniczego w Dominowie

Spółdzielnia świadczyła wtedy usługi rolnicze, mechanizacyjne, transportowe i remontowo-budowlane. Stanowiła ośrodek napraw sprzętu rolniczego, środków transportu i sprzętów gospodarstwa domowego. Przetwarzano także niektóre płody rolne.

Pierwszy Zarząd Spółdzielni działał zaledwie do 31 grudnia 1974 r., kiedy dyrektorem SKR wybrano Stanisława Kotkowskiego, przewodzącego firmie do grudnia 1984 roku, W tamtym okresie w Spółdzielni powstały nowe obiekty:

- biurowiec z hotelem robotniczym (1977 r.)

- blok 12-rodzinny (1978 r.)

- hala warsztatowa (1979 r.)

- stacja paliw (1979 r.)

[FOTORELACJA]812[/FOTORELACJA]

Spółdzielnia zaczęła rozprowadzać pasze na rzecz Poldrób Poznań, produkować przyczepy rolnicze oraz burty dla Państwowego Ośrodka Maszynowego w Środzie Wlkp. oraz aktywowała nowy Zakład Rolny w Szrapkach. To właśnie w tamtym okresie SKR Dominowo zatrudniała ponad 120 osób.

Po przejściu na emeryturę dyrektora Kotkowskiego, w 1985 roku powołano nowy Zarząd z Ryszardem Maikiem na czele. Jego zastępcą został Arkadiusz Taczkowski, a Członkiem Zarządu Włodzimierz Kmiecik. Rozpoczęto wtedy hurtową sprzedaż paliw, a pozyskane w ten sposób fundusze umożliwiły spłatę zaciągniętych wcześniej kredytów i powiększenie bazy sprzętowej.

W 1990 roku przewodnictwo w Radzie Nadzorczej przejął Jan Lubas, a w czerwcu 1993 roku prezesem został Jan Majocha. Zmiany ustrojowe miały istotny wpływ na funkcjonowanie Spółdzielni Kółek Rolniczych w całym kraju. Jeszcze w 1989 roku w Polsce działało ponad 2 tysiące Spółdzielni. W ciągu dziesięciu kolejnych lat ich liczba zmalała o połowę. Początek lat 90. XX wieku to trudny okres także dla SKR Dominowo. Nastąpiły problemy z uzyskaniem gwarancji bankowych na zakup paliw. Mimo to inwestowano w sprzęt rolniczy i dystrybutory paliwa, a sprzedaż etyliny uruchomiono w Murzynowie Kościelnym. Wtedy też poszerzony został asortyment sprzedawanych nawozów rolniczych, a w Dominowie otwarto sklep z częściami zamiennymi. Spółdzielnia objęła obsługę hydroforni w Dominowie i Gieczu.

W 1989 roku przewodnictwo w Radzie Nadzorczej SKR Dominowo objął Tadeusz Ochowiak, który tę funkcję pełni do dziś.

W 2002 roku na rentę przeszedł prezes Majocha i jego stanowisko zajął Jerzy Karik, którego tragiczna śmierć zakończyła, trwającą jedynie rok, kadencję. W lutym 2004 roku prezesem został Józef Waligóra. Z powodów finansowych nie udało się wzbogacić stacji paliw w instalację zbiorników gazu i wybudować stacji paliw w Zberkach. Skonstruowano natomiast ciągnik do oprysku roślin wysokich oraz wprowadzono sprzedaż wentylatorów.

W styczniu 2007 roku prezesa Waligórę zastąpił na tym stanowisku Andrzej Kofel. Z powodów ekonomicznych Spółdzielnia zmuszona była na wprowadzenie radykalnych kroków, które pozwoliły przetrwać najtrudniejszy okres. Doszło wtedy do sprzedaży hali popomowskiej oraz mieszkań. Jednocześnie stacja paliw dostosowana została do obowiązujących norm prawnych, dzięki czemu zyskano przedłużenie koncesji na sprzedaż paliw. Spółdzielnia otrzymała kredyt na zakup autocysterny. Ponadto zakupiono sprzęt rolniczy, który do dziś pracuje w SKR Dominowo. To m.in. kombajn New Holland, beczkowóz, pług obrotowy czteroskibowy i samochód dostawczy opel vivaro.

Dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej zakupiony został ciągnik z ładowaczem, przystawki do kukurydzy, rozrzutnik obornika oraz prasa zwijająca. Kolejnym prezesem został w 2018 roku Mikołaj Pruchniewicz, który z funkcji zrezygnował w 2021 roku. W tym czasie przychody firmy z handlu paliwami oraz prowadzonej działalności usługowej nie pokrywały kosztów działania SKR. Sprzedane zostały trzy kolejne mieszkania oraz wieża telekomunikacyjna. Kolejnym prezesem został Marcin Zwoliński, a od ubiegłego roku funkcję tę pełni Tadeusz Wysocki.

Aktualnie w SKR Dominowo zatrudnionych jest 6 osób. Ta mała społeczność dba, aby zapewnić mieszkańcom gminy (i nie tylko) płynność w dostawie paliw oraz dostarczyć usług rolniczych zgodnie z obowiązującymi standardami. Spółdzielnia świadczy również usługi w zakresie wywozu nieczystości płynnych. Od trzech lat SKR Dominowo funkcjonuje bez wyprzedawania majątku trwałego. W marcu udało się wykupić z leasingu kombajn zbożowy. Firma, choć powstała w poprzedniej epoce, robi wszystko, aby dostosować się do zmieniających warunków na rynku i dalej służyć mieszkańcom.

W sobotniej uroczystości udział wzięli m.in. starosta Ernest Iwańczuk, wójt Krzysztof Pauter, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Kalemba, wiceprezesi Poznańskiego Okręgowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Poznaniu Irena Piotrowska i Marcin Kalemba, przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Środzie Dariusz Goliński, opiekun ubezpieczeniowy SKR Mirosława Katarzyna Kaźmierczak, dyrektorzy szkół, kierownik OPS w Dominowie, prezes ZUK, obecny Zarząd Spółdzielni, byli prezesi, członkowie zarządu i Rady Nadzorczej, kontrahenci oraz pracownicy SKR Dominowo.

Oficjalną część uroczystości zakończył występ Chóru Na Głosy pod przewodnictwem Anastazji Janiszewskiej.

W dalszej części spotkania zaserwowano gościom poczęstunek, a zebrani dzielili się wspomnieniami i omawiali bieżące sprawy związane z funkcjonowaniem Spółdzielni. Była to okazja do składania gratulacji i życzeń pomyślności na kolejne lata. Zwieńczeniem uroczystości był toast i tort przygotowany specjalnie na tę okazję.

Redakcja GPŚ dziękuje Zarządowi SKR Dominowo za zaproszenie na to wyjątkowe wydarzenie i za pomoc w przygotowaniu powyższego materiału. Jednocześnie życzymy dalszych sukcesów i pomyślności w kolejnych latach działalności.

(opr. MD)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%