Niebawem Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich będzie świętowało swoje 100-lecie. Z tej okazji chcemy przybliżyć niewielką część historii tej szkoły. W kolejnych publikacjach pojawią się szczegóły obchodów, które szkoła zaplanowała na 8 października.
Historia średzkiego liceum rozpoczyna się 1 września 1922 roku kiedy to dzięki staraniom ówczesnego proboszcza Kolegiaty księdza Mieczysława Meissnera, proboszcza parafii Śnieciska Wacława Faustmana i burmistrza Środy Jana Polskiego Rada Ministrów wyraziła zgodę na powołanie Państwowego Gimnazjum Humanistycznego. Sam budynek szkoły jest jednak starszy, wybudowany został w 1912 roku, jeszcze w czasie zaborów, a znajdowała się w nim niemiecka szkoła, która nazywała się wtedy Wyższą Szkołą Miejską. Po wyzwoleniu Środy od zaborcy niemieckiego szkoła ta w 1919 roku została spolszczona, a jej kuratorem został ksiądz Meissner. Dzięki staraniom władz miejskich, szkołę upaństwowiono. 1 września 1922 roku przyjęto nazwę: Państwowe Gimnazjum Humanistyczne, Koedukacyjne w Środzie.
Pierwszym dyrektorem szkoły był Jan Roj (1922-1925), kolejni to: Franciszek Synoradzki (1925 -1935), Jan Podoba (1935 -1939), Ludwik Anders (1945 - 1963), Władysław Ławniczak (1963 -1984), Henryka Łukaszewicz (1984 - 1990), Emilia Ostrowska (1990 - 2013), Anna Podbielska (2013-2018) i od roku 2018 Katarzyna Światowy.
Pierwszy egzamin dojrzałości przeprowadzono w szkole w roku szkolnym 1923/24. Od samego początku funkcjonowania szkoły oprócz wysokiego poziomu nauczania pracę nauczycieli cechowało kształtowanie postaw patriotycznych. Cena jaką przyszło zapłacić za tę postawę była bardzo wysoka w trakcie okupacji niemieckiej (1939-1945). W jej trakcie poległo lub zostało zamordowanych 6 profesorów gimnazjum i 25 uczniów i absolwentów. Ich pamięci poświęcona jest tablica znajdująca się na zewnętrznej ścianie frontowej obecnego gmachu szkoły.
Po zakończeniu okupacji niemieckiej ówczesny dyrektor szkoły Ludwik Anders przystąpił do organizacji szkoły w warunkach powojennych. O wyjątkowości tamtych czasów najlepiej świadczy data inauguracji roku szkolnego 16 kwietnia 1945 roku. Oprócz skompletowania grona pedagogicznego najistotniejszą sprawą była odbudowa zniszczonego przez Niemców gmachu szkoły. Z inicjatywy Ludwika Andersa zawiązał się Komitet Odbudowy Gimnazjum. Dwa lata później stanął nowy budynek, który dzięki zabiegom dyrekcji, nauczycieli, komitetu rodzicielskiego, społeczności uczniowskiej, zakładów pracy i skarbu państwa został zaopatrzony w sprzęt i pomoce naukowe.
W czerwcu 1986 roku szkoła otrzymała imię Powstańców Wielkopolskich oraz sztandar ufundowany przez społeczność lokalną, zakłady pracy oraz komitet rodzicielski.
Przez wszystkie lata od odbudowy budynku liceum społeczność szkolna dbała o jego wygląd. Również wyposażenie dydaktyczne było przez te lata modernizowane i obecnie wszystkie sale wyposażone są w tablice multimedialne i inny nowoczesny sprzęt odpowiadający wymaganiom stawianym nauczaniu w XXI wieku. Istotną zmianą wyglądu architektonicznego szkoły było wybudowanie hali gimnastycznej. Została ona oddana do użytku w 2005 roku. Ważnym elementem wystroju otoczenia szkoły było odsłonięcie w 2018 na placu Powstańców Wielkopolskich znajdującym się obok liceum, Pomnika Powstańców Wielkopolskich. Powstał on z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wlkp. z którym to liceum ściśle współpracuje.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz