Zamknij

Poznaliśmy Ambasadorów Powiatu Średzkiego 2024

17:30, 23.01.2025 Aktualizacja: 17:53, 23.01.2025
Skomentuj

W średzkim Ośrodku Kultury trwa uroczysta Gala XXI edycji konkursu "Ambasador Powiatu Średzkiego. Poznaliśmy już wszystkich laureatów.

W kategorii "GOSPODARKA" Ambasadorem Powiatu Średzkiego 2024 została firma Piekarnia Cukiernia Łobza.  

To działająca od wielu lat na średzkim rynku firma rodzinna. Działalność rozpoczęli dziadkowie obecnych właścicieli. W latach 1919 – 1939 prowadzili ją przy ul. Poznańskiej 1. Po ponad 50 latach przerwy w tym samym budynku na nowo uruchomiono piekarnię. Firma zajmuje się produkcją pieczywa oraz wyrobów cukierniczych. Od 2015 r. prowadzi również restaurację Dwa Smaki w Zaniemyślu, która jest perełką i atrakcją powiatu średzkiego. Jest to też największy pracodawca w gminie Zaniemyśl – zatrudnia ponad 150 osób. Posiada dużą sieć własnych sklepów firmowych. Współpracuje z ponad 200 sklepami, hotelami i restauracjami na terenie województwa wielkopolskiego. Produkowane przez Cukiernię Łobza rogale Marcińskie posiadają certyfikaty i są sprzedawane w całej Polsce oraz za granicą. Właściciele wspierają przez sponsoring wiele imprez regionalnych, wydarzeń oraz organizacji działających na terenie powiatu średzkiego. Firma ta ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień.

W kategorii "KULTURA I SZTUKA" tytuł Ambasadora Powiatu Średzkiego 2024 otrzymała Biblioteka Publiczna Gminy Nowe Miasto nad Wartą.

W 2024 biblioteka obchodziła 75-lecie powstania. Tylko w ostatnich kilku latach: biblioteka znalazła się w gronie 50. bibliotek w Polsce, które w latach 2023-2024 realizowały ogólnopolski Program Rozwoju Bibliotek (Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego) - otrzymała nagrodę główną po zakończeniu. W ciągu ostatnich lat czterokrotnie otrzymała nagrodę w konkursie Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju województwa wielkopolskiego organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.
Biblioteka uzyskuje liczne granty w ogólnopolskich konkursach na działania skierowane dla mieszkańców i rozwój partnerstw lokalnych, a także integrację społeczną i przeciwdziałanie wykluczeniu m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteki Narodowej, Narodowego Centrum Kultury, Fundacji BGK, Fundacji Orlen, Muzeum Historii Polski. Biblioteka przeszła certyfikację Punktu Informacji Turystycznej, prowadzi klub regionalistyczno-krajoznawczy Doliwa, jest lokalnym koordynatorem questów i gier terenowych. Biblioteka wydaje publikacje popularnonaukowe oraz zorganizowała (także przy współfinansowaniu powiatu) dwie ogólnopolskie konferencje naukowe, które zgromadziły wybitnych badaczy. Biblioteka współpracuje z Wielkopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, Wydziałem Archeologii UAM oraz Instytutem Historii Sztuki UAM.
Biblioteka uczestniczy w działaniach i konsultacjach zespołu rekomendacyjnego Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2026-2030. Biblioteka jest zapraszana na ogólnopolskie konferencje, gdzie opowiada między innymi o prowadzonych inwestycjach (wnioski na modernizacje filii i biblioteki główne otrzymały jedna z najwyższych not). Biblioteka uczestniczyła w ogólnopolskim forum młodych bibliotekarzy, gdzie przez dwa dni prowadziła warsztaty dla 100 osób dotyczące wykorzystania lokalnego dziedzictwa w działaniu np. gminy i powiatu. Biblioteka jest jedną z wiodących instytucji kultury w gminie, powiecie i regionie nie sposób wymienić tu wszystkich jej działań, których zasięg jest ponadlokalny. 

W kategorii "SPORT" statuetka Ambasadora Powiatu Średzkiego 2024 powędrowała do Katarzyny Chojnackiej i Filipa Jańczaka.

To jedni z najlepszych biegaczy w Polsce. Reprezentanci klubu Orkan Środa, Powiatu Średzkiego i Polski. W rozgrywanych w Polsce biegach na krótszych dystansach oboje zawsze są w pierwszej piątce. 
Są znakomitymi specjalistami od długich dystansów. W ostatnich latach Filip Jańczak startował w maratonach w Hiszpanii, Niemczech i USA, zaliczył największy Parkrun na świecie w Anglii. W 2022 r. zdobył dwa medale rangi Mistrzostw Polski w ultramaratonie.  
W grudniu 2023 r. Katarzyna Chojnacka pobiegła w biegu dobowym w Barcelonie. W kwietniu 2024 r. odnieśli podwójne zwycięstwo w Zadar Night Run. Trasę Półmaratonu Filip Jańczak pokonał w 1:15:24, a Katarzyna Chojnacka ukończyła w 1:24:59,
Listopad 2024 -Katarzyna Chojnacka i Filip Jańczak brali udział w Maratonie Odrzańskim. K. Chojnacka wygrała z rewelacyjnym czasem 2:55:53. Filip Jańczak  zajął drugie miejsce z czasem 2:27:34. Oboje ustanowili nowe rekordy życiowe. 
Na początku grudnia wygrali  Run For Nourish w Indiach. 10 km pokonali -  K. Chojnacka z czasem 40:06, a Filip Jańczak 33:36. K. Chojnacka reprezentowała Polskę w rozgrywanych w Indiach Mistrzostwach Świata  w biegu na 100 km - zajęła ostatecznie 43 miejsce (9:54:06h). Filip Jańczak wygrał natomiast jeden z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych ultramaratonów w Indiach „The Bangalore Ultra”. Dystans 50 km przebiegł w rewelacyjnym czasie 3:37h. 

W kategorii "TURYSTYKA" Ambasadorem Powiatu Średzkiego 2024 została Średzka Kolej Powiatowa.

To jedna z największych i najbardziej znanych atrakcji turystycznych na terenie powiatu średzkiego. Jest wąskotorową linią kolejową łączącą Środę Wielkopolską z Zaniemyślem, jedną z ostatnich w Europie, która prowadzi ruch pociągów pod parą. Kolejka kursuje na 14 kilometrowej trasie. W czasie wakacyjnych niedzielnych przejazdów umożliwia zwiedzanie Środy i Zaniemyśla, aktywny wypoczynek i relaks. Trasę przejechać można w wagonach krytych oraz plenerowych. W wagonie bagażowym za darmo można przewozić rowery. Na obu stacjach są izby pamięci, w których nie brakuje ciekawych informacji z historii kolejnictwa. Duża atrakcją jest także możliwość przejażdżki drezyną ręczna lub spalinową. 

Za "DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNĄ" Ambasadora Powiatu Średzkiego 2024 przyznano Bogusławie Deiksler.

Jest emerytowaną nauczycielką języka niemieckiego Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie Wlkp. Działaczką Polskiego Czerwonego Krzyża i honorowego krwiodawstwa od  42 lat. Potrafi zaangażować młodzież do wolontariatu i honorowego krwiodawstwa
W czasie działalności w szkolnym klubie HDK PCK „Perełka” w ZSR zebrano prawie 900 litrów krwi. Doprowadziła do powstania w Środzie 9 klubów honorowych dawców krwi (dorównuje nam tylko 100 tysięczny Kalisz).
Ponieważ w sąsiednich miastach nie ma już oddziałów rejonowych PCK - sięgamy krwiodawstwem daleko poza powiat: mamy krwiodawców ze Śremu, Kostrzyna, Swarzędza. Razem z działaczami organizuje Pikniki Rodzinne PCK HDK oraz turnieje piłki nożnej ze zbiórką na cel charytatywny.
Pani Bogusława pilotuje różne akcje PCK w średzkich przedszkolach jak i szkołach jak: Ratowniczek, Drogowe ABC, Chroń dziecięce uśmiechy, akcja Donacja, Olimpiada Promocji Zdrowia, akcje zbiórki żywności dla potrzebujących Wielkanoc z PCK , Gwiazdka z PCK.
Dzięki jej staraniom krwiodawcy w Środzie są uhonorowani rondem Honorowych Dawców Krwi. Dba o odznaczenia dla krwiodawców i 2 razy do roku organizuje spotkania z krwiodawcami i władzami miasta i powiatu (rocznie wręczane jest ok. 100 odznaczeń różnego typu)
Podczas pandemii pani Bogusława  wspierała seniorów dostarczając im żywność i leki. Od marca 2022r. pomaga bardzo aktywnie rodzinom ukraińskim organizując żywność i odzież, a także zorganizowała w sierpniu w Rodaku Piknik integracyjny dla dzieci ukraińskich a w grudniu przygotowała projekt Na pomoc Ukrainie , w którym odbyło się spotkanie integracyjne polsko-ukraińskie z wręczaniem paczek żywnościowych na święta 130 rodzinom.
Od  2000 r. prowadzi systematyczną korespondencję z niemieckim noblistą Klausem von Klitzingiem urodzonym w Środzie Wlkp. 28 czerwca 1943r. Zawsze składa mu życzenia świąteczne i urodzinowe. W czasie jego wizyty w 2006 r. była tłumaczem .Dzięki jej staraniom było możliwe odwiedzić Klausa von Klitzinga na 80=te urodziny w Stuttgarcie w 2023r. a w sierpniu 2023r. odbyła się rewizyta noblisty w Środzie Wlkp.
Od roku 2022 Bogusława Deiksler wspierała władze powiatu tłumaczeniem w nawiązaniu kontaktów z miastem partnerskim Muttenz w Szwajcarii i podpisaniu umowy partnerskiej.
W 2024 r. organizowała zbiórki dla powodzian na Dolnym Śląsku.
Za swoją działalność społeczną posiada liczne odznaczenia: Srebrny Krzyż Zasługi (2014), Medal Komisji Edukacji Narodowej (2016), Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości (2021), Odznaka Honorowa - za zasługi dla ochrony zdrowia (2016), Odznaka Honorowa- za zasługi dla woj. wielkopolskiego (2016), Odznaka Kryształowe Serce (2013), Odznaki honorowe PCK IV stopnia, III stopnia ,II stopnia i I stopnia, statuetka Średzianin 2014 Roku, Medal Ad valorem - od Gminy Środa Wielkopolska (2019), Złoty Krzyż Zasługi 2023 r.

Statuetkę Honorowy Ambasador Powiatu Średzkiego otrzymał profesor Ireneusz Kubiaczyk.

Matematyk, profesor nauk matematycznych. Specjalizuje się w analizie matematycznej oraz równaniach różniczkowych i całkowych. Profesor zwyczajny na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożyciel, rektor (2005–2007) i profesor Wielkopolskiej Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Środzie Wielkopolskiej. założyciel Wielkopolskiej Akademii Społeczno – Ekonomicznej. Radny Rady Miejskiej w Środzie przez kilka kadencji. Autor wielu publikacji.
Wyróżniony nagrodami: 1998 - nagroda Ministra Edukacji Narodowej z tytułu osiągnięć naukowych, od kilkunastu lat (niemal co roku) nagrody Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu lub Dziekana za osiągnięcia naukowe lub dydaktyczne. 2004 - Medal Komisji Edukacji Narodowej. 2017 - tytuł Doktora Honoris Causa Międzynarodowego Uniwersytetu Humanistyczno – Ekonomicznego w Równym (Ukraina). 2017 - Złoty Medal Akademii Narodowej „K.D. Uszyński” (Ukraina). Członek Polskiego Towarzystwa Matematycznego oraz Amerykańskiego Towarzystwa Matematycznego.

Profesor Ireneusz Kubiaczyk nie mógł przybyć na uroczystą galę, dlatego statuetkę w jego imieniu odebrał profesor Jakub Andrzejczak. 

Po przedstawieniu laureatów i wręczeniu statuetek goście obejrzeli spektakl Teatru Muzycznego w Poznaniu pt. "Apetyt na czereśnie". Na koniec zebrani udali się na poczęstunek przygotowany w foyer Ośrodka Kultury.

Źródło: Wydział Promocji i Rozwoju Powiatu.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%