Zamknij
REKLAMA

Woda nie taka brudna jak się wydaje?

13:22, 30.06.2021 | T.S
Skomentuj Przeźroczystość wody wynosi już 1,3 metra
REKLAMA

Prace rekultywacyjne na Jeziorze Raczyńskim rozpoczęły się na początku tego roku i wciąż trwają. Mają one na celu poprawę stanu środowiska wodnego w tym akwenie.

W najbliższym czasie mają zostać zamontowane bariery ze słomy. Mają się one przyczynić do wytworzenia „algistatyku”. Jest to substancja odpowiadająca za ograniczenie prawidłowego rozwoju organizmów fitoplanktonowych. Oczyszczanie jeziora odbywa się m.in. przy pomocy opatentowanej jednostki pływającej PROTEUS, która umożliwia blokowanie związków biogennych bezpośrednio w osadach dennych. 

W najbliższym czasie ma zostać dokonana również konsolidacja osadów dennych, za pomocą glinki bentonitowej. Ma to ograniczyć resuspensję osadów. Polega ona na przemieszczaniu się nierozpuszczalnych cząstek osadów do toni wodnej na skutek ruchu wody (np. wywołanego przez wiatr lub deszcz) oraz rycia w osadzie przez zwierzęta bentosowe lub bentożerne. Substancje chemiczne, wykorzystywane do rekultywacji Jeziora Raczyńskiego są bezpieczne dla ludzi oraz zwierząt.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%