Zamknij

Posterunek wróci po ponad 20 latach?

08:42, 09.06.2021 J.J Aktualizacja: 08:52, 09.06.2021
Skomentuj Obecnie w Zaniemyślu służbę pełni 2 dzielnicowych i Państwowa Straż Rybacka Fot. JJ Obecnie w Zaniemyślu służbę pełni 2 dzielnicowych i Państwowa Straż Rybacka Fot. JJ

W poniedziałek 31 maja odbyła się sesja Rady Gminy Zaniemyśl. Jednym z punktów obrad było podjęcie apelu w sprawie utworzenia Posterunku Policji w Zaniemyślu. Jakie są ku temu powody? 

Rada Gminy Zaniemyśl wystąpiła z apelem w sprawie utworzenia Posterunku Policji w Zaniemyślu do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Wojewody Wielkopolskiego, Komendanta Głównego Policji, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu oraz Komendanta Powiatowego w Środzie. 

- Mając na uwadze bezpieczeństwo i porządek na terenie gminy Zaniemyśl, rada gminy zwraca się z apelem o podjęcie działań zmierzających do utworzenia posterunku – czytała podczas sesji treść apelu Justyna Dąbrowska, Przewodnicząca Rady Gminy Zaniemyśl.

Jak dowiadujemy się z uzasadnienia, komisariat policji w Zaniemyślu funkcjonował do 15 grudnia 2000 roku. Od czasu jego likwidacji obszar gminy jest objęty nadzorem dzielnicowego gminy Zaniemyśl rejonu 7 i 8, do którego priorytetów aktualnie należy wyeliminowanie niszczenia i uszkadzania mienia skweru Raczyńskiego oraz spożywania alkoholu przez grupującą się młodzież. A także ograniczenie procederu związanego z niszczeniem i uszkadzaniem mienia oraz spożywaniem alkoholu w miejscach do tego niewyznaczonych, niedozwolonych na terenie parku w Łęknie przy ul. Poznańskiej i wyeliminowanie innych uciążliwych społecznie wykroczeń. 

Jednak rada gminy uważa, że patrole dzielnicowych nie są wystarczające, a bez odpowiedniego wsparcia policji niemożliwe jest utrzymanie porządku i bezpieczeństwa na terenie gminy Zaniemyśl. Zdaniem radnych czas oczekiwania na podjęcie czynności przez funkcjonariuszy od chwili zaistnienia zdarzenia powinien być jak najkrótszy. Odpowiednim rozwiązaniem byłaby więc siedziba służb mundurowych jak najbliżej potencjalnego miejsca interwencji. 

- Duża liczba zgłoszeń z terenów naszej gminy na krajowej mapie zagrożeń bezpieczeństwa wskazuje na potrzebę sprawowania bieżącego i kompleksowego nadzoru nad bezpieczeństwem na tym terenie także w innych zakresach. Zgłaszający oczekują szybkiego i skutecznego rozwiązania problemów, które w ich ocenie stanowią naruszenie prawa – usłyszeliśmy w dalszej części czytanego apelu.

Zarówno teren gminy jak i samego Zaniemyśla należy do miejsc atrakcyjnych pod względem przyrodniczym, turystycznym i rekreacyjnym. Nad jeziorem w Zaniemyślu, szczególnie w okresie letnim czas wolny spędza wiele osób. Rada apeluje, że również i tym wypoczywającym należy zagwarantować spokojny i bezpieczny wypoczynek. 

Jednocześnie w treści apelu radni przypominają o drogach wojewódzkich i powiatowych przebiegających na terenie gminy, na których często dochodzi do naruszania przepisów, co wiąże się z powstaniem sytuacji niebezpiecznych. 

- Stała obecność policji na terenie gminy przyczyniłaby się do poprawy bezpieczeństwa. Dodatkowym argumentem za utworzeniem posterunku jest ciągłe utrzymywanie lokalu przeznaczonego na potrzeby Policji w budynku Urzędu Gminy w Zaniemyślu – brzmi kolejna część apelu czytana przez Justynę Dąbrowską.

Za podjęciem apelu było 12 radnych, z kolei 3 w trakcie sesji było nieobecnych.

Jak dowiedzieliśmy się, cały stan na koniec 2020 roku Komendy Powiatowej Policji w Środzie to 102 etaty policyjne i 18 etatów cywilnych. Natomiast w Posterunku Policji w Nowym Mieście pracuje 11 policjantów i 1 pracownik Policji. Z kolei w Zaniemyślu służbę pełni dwóch dzielnicowych. 

Jak długo radni poczekają na odpowiedź dotyczącą ich apelu? Czas może być liczony nawet w miesiącach. Do tematu powrócimy. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%