Zamknij

Rodzina Maćkowiaków i Kazińskich z Chociczy i Nowego Miasta nad Wartą

10:00, 05.12.2021 .
Skomentuj Rodzina Kazińskich i Maćkowiaków Fot. Marta Maćkowiak Rodzina Kazińskich i Maćkowiaków Fot. Marta Maćkowiak

 Od wielu lat zajmuję się genealogią prywatnie i zawodowo. Wpływ na moją ścieżkę niewątpliwie miał fakt, że urodziłam się we Wrocławiu – w mieście, do którego po wojnie przybywali Polacy z wszelkich stron. Moi dziadkowie pochodzili z terenów obecnej Ukrainy, Białorusi i właśnie Wielkopolski – z Jarocina, Chociczy i Nowego Miasta nad Wartą.

Mój dziadek, Janusz Maćkowiak, urodził się 5 lipca 1931 w Jarocinie. Jego ojciec, Ignacy Maćkowiak, urodził się 11 grudnia 1893 w Chociczy, a jego rodzicami byli Ignacy i Ludwika z domu Samela. Ignacy, ojciec Janusza, był z zawodu wojskowym. Za zasługi w czasie I wojny światowej, otrzymał ziemię w Nowej Wilejce. W latach 30. przeniósł się tam z żoną, Heleną, i dwójką dzieci – Marylą i moim dziadkiem, Januszem, a na miejscu otworzył hurtownię alkoholu. Gdy wybuchła II wojna światowa, Ignacy został aresztowany, a Helenie z dziećmi udało się dotrzeć do Poznania, gdzie akurat przebywała część rodziny. Ignacy został zesłany w głąb Związku Sowieckiego, później ewakuowano go razem z innymi wojskowymi i ludnością cywilną, do Iranu, następnie Palestyny, na Madagaskar, do RPA i Stanów Zjednoczonych. Ostatecznie osiadł w Londynie, gdzie zmarł 16 lutego 1976 roku. Na cmentarzu w Nowym Mieście nad Wartą pochowani są jego rodzice, do rodzinnego nagrobku dołączono też później plakietkę o nim samym.

Rodzina żony Ignacego, Heleny, mocniej był związana z Nowym Miastem, zwłaszcza przed II wojną światową. Helena urodziła się we wsi Biała w województwie łódzkim i była córką Józefa Kazińskiego, młynarza, i Stefanii z Bardzińskich. Rodzina Kazińskich posiadała młyn w Wieruszowie, 25 km od wsi Biała. Później Józef wydzierżawił młyn w Utracie koło Chociczy, a w 1926 roku otworzył własny młyn w Nowym Mieście nad Wartą. W 1936 Józef zmarł i od tamtej pory wdowa po nim, a moja praprababcia, Stefania Kazińska, sama zarządzała rodzinny interesem - młyn wciąż jest w posiadaniu rodziny, a na budynku widnieje napis: Młyn Wielkopolski S.Kazińska 1926”.

Marta Maćkowiak

Zdjęcie nowomiejskiego młyna z napisem Fot. Marta Maćkowiak

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%