Zamknij

Kierowca ma nikłe szanse przeżycia, nawet przy małej prędkości pociągu

Mariusz DudaMariusz Duda 16:13, 16.09.2022 . Aktualizacja: 22:34, 16.09.2022
Skomentuj

W piątek 16 września na przejeździe kolejowym przy ul. Szkolnej w Orzechowie miał miejsce pokaz symulacji zdarzenia z udziałem drezyny i dwóch samochodów osobowych. Wydarzenie było realizowane w ramach akcji „Bezpieczny Przejazd”, a jego celem było uświadomienie widzom skutków ignorowania bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych.

– W zderzeniu z pociągiem samochód nie ma dużych szans, dlatego kierowcy nigdy nie powinni dopuszczać do sytuacji, w której znajdą się między zamkniętymi rogatkami. Symulacja w Orzechowie pokazała, jak tragiczne mogą być skutki ignorowania bezpieczeństwa. Jestem przekonany, że profilaktyczne działania trafią do wyobraźni kierowców i przyczynią się do zmniejszenia liczby zdarzeń na przejazdach – powiedział Marcin Kruszyński, ekspert ds. bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Po pokazie przedstawiciele służb i organizatorzy w „Kinie za Rogiem” spotkali się na krótkim podsumowaniu akcji.

- Przynajmniej raz w roku mamy zdarzenie na kolei. Zwykle skutki są o wiele bardziej tragiczne, niż w tym przypadku, ale należy pamiętać, że dziś drezyna uderzyła w pojazdy z prędkością 15 km/h, a normalnie ta prędkość jest wielokrotnie większa – podkreślił st. bryg. Damian Jankowiak, zastępca komendanta KP PSP we Wrześni.

„Posłuchaj głosu rozsądku, nie ryzykuj, przekraczając tory kolejowe!”– to przesłanie realizowanej przez PLK kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd”, które może ocalić życie i zdrowie. W ramach kampanii zwiększającej świadomość użytkowników dróg m.in. przypominane są zasady bezpieczeństwa, prowadzone są warsztaty dla instruktorów nauki jazdy oraz spotkania w przedszkolach i szkołach. To właśnie m.in. dla uczniów szkół zorganizowany został dzisiejszy pokaz.

Biorąca w inscenizacji drezyna poruszała się z niewielką prędkością i nie miała doczepionych wagonów – mimo to znacznie uszkodziła znajdujące się na torach dwa auta. Chwilę po zdarzeniu rozpoczęła się akcja ratunkowa. Strażacy zabezpieczyli teren, uwolnili manekina ze zniszczonego samochodu, a służb zaprezentowały działania ratujące życie poszkodowanych w inscenizacji pozorantów. Przy okazji podkreślano, jak ważne jest stosowanie się kierowców do znaków. Zwrócono także uwagę na oznakowania przejazdów. Na każdym powinna znajdować się żółta naklejka (na krzyżu św. Andrzeja lub na obudowie napędu rogatek), a podanie operatorowi z Centrum Powiadamiania Ratunkowego (nr 112) numeru z naklejki umożliwi służbom szybkie zlokalizowanie przejazdu, na którym doszło do wypadku, a pracownikom kolei – wstrzymanie ruchu kolejowego na określonym odcinku, aby zapobiec dalszym niebezpiecznym zdarzeniom.

W dzisiejszych działaniach w Orzechowie brali udział pracownicy Służby Ochrony Kolei, przedstawiciele PKP PLK SA Ostrów Wlkp. i Jarocin, funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji we Wrześni, jednostki PSP z Wrześni i Środy Wlkp. oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z Orzechowa i Pięczkowa, Zespół Ratownictwa Medycznego. Pomysłodawcą zorganizowania pokazu był Aleksander Warczygłowa, sołtys Orzechowa i jednocześnie Ambasador Ogólnopolskiej Akcji „Bezpieczny Przejazd”. Samochody do prezentacji użyczyła firma PPUH Pineccy z siedzibą w Bronisławiu.

[FOTORELACJA_LISTA]644[/FOTORELACJA_LISTA]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%