Zamknij
REKLAMA

Pierwszy taki pomnik na ziemiach polskich

09.15, 16.09.2022 .
Skomentuj
REKLAMA

W 1896 roku w majątku Miłosław zaczął gospodarować Józef Kościelski – poeta, działać polityczny i mecenas sztuki. Trzy lata później ufundował on pierwszy na ziemiach polskich pomnik Juliusza Słowackiego. Odsłonięcie monumentu w miłosławskim parku miało miejsce dokładnie 123 lata temu.

Pomnik wykonany został przez Władysława Marcinkowskiego, a wykorzystanym materiałem jest kremowy marmur. Odsłonięcia dokonano 16 września 1899 roku, w 50. rocznicę śmierci poety, a uroczystą mowę wygłosił Henryk Sienkiewicz. W wydarzeniu udział wzięli także m.in. książę Zdzisław Czartoryski, Julian Fałat i Leon Wyczółkowski.

W czasie okupacji niemieckiej pomnik został rozebrany i schowany w Bugaju, a na swoje miejsce wrócił 7 lat po zakończeniu II wojny światowej. W 2019 roku przy pomniku odbyły się uroczystości, podczas których przedstawiono spektakl ilustrujący wydarzenia sprzed 120 lat. W ubiegłym roku dokonana została renowacja pomnika, a popiersie słynnego polskiego poety wraz z ławeczką na której siedzi Małgosia, nadal budzi podziw turystów odwiedzających Miłosław i spacerujących po przypałacowym parku.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

jajakojajajakoja

0 0

W "Przekroju" z lipca 1999 roku napisano, że rzeźbiarz Marcinkowski do ukazania postaci siedzącej dziewczynki skorzystał z pomocy Katarzyny, nastoletniej wówczas córki hrabiego Kościelskiego, która pozowała mu do ukazania tej romantycznej postaci dziewczyny z ludu. 12:56, 16.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%