Konkurs „Sołtys Roku” jest cyklicznym wydarzeniem organizowanym od 23 lat przez redakcję „Gazety Sołeckiej” i Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. Jego celem jest promowanie najbardziej aktywnych sołtysów pracujących na rzecz lokalnej społeczności.
Zgodnie z regulaminem konkursu tytuł „Sołtysa Roku” można zdobyć tylko raz. Finał konkursu odbywa się w Senacie RP. Laureaci wybierani są spośród sołtysów, którzy tę funkcję pełnią przez co najmniej jedną pełną kadencję. Kapitału ocenia m.in. wpływ działalności kandydata na integrację społeczności lokalnej, materialne rezultaty działalności, np. poprawa infrastruktury komunalnej, rezultaty działalności ponadlokalnej, czas sprawowania funkcji w połączeniu z efektami działalności oraz dalsze plany związane z działalnością sołectwa. Laureaci konkursu otrzymują statuetkę, okolicznościowy puchar oraz nagrody ufundowane przez sponsorów. Ponadto mają możliwość wypromowanie siebie i swojego sołectwa oraz często są zapraszani do udziału w różnych, ważnych dla wsi, wydarzeniach w kraju i za granicą.
W piątek wyłonieni zostali laureaci 23. edycji konkursu. Kapituła wyróżniła 9 osób (zgodnie z regulaminem powinno być od 7 do 11 wyróżnionych). Wśród nich znalazło się dwóch sołtysów z województwa wielkopolskiego: Robert Wnuk – sołectwo Przygodzice w powiecie ostrowskim oraz Aleksander Warczygłowa - sołectwo Orzechowo w powiecie wrzesińskim.
Za każdym razem przyznawany jest też tytuł Sołtysa Seniora. Za rok 2024 uhonorowano tym tytułem Piotra Brodowskiego – sołectwo Jankowo w powiecie poznańskim.
Uroczyste podsumowanie konkursu odbędzie się w piątek 13 czerwca w Senacie RP.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz