Zamknij

Działają nieprzerwanie od stu lat

Mariusz DudaMariusz Duda 13:09, 16.10.2022 . Aktualizacja: 13:13, 16.10.2022
Skomentuj

Z inicjatywy rodzin Szalejewskich, Reimanów, Litków i Dutkiewiczów 8 października 1922 roku w Sulęcinku założone zostało Koło Śpiewu. Tydzień później odbyło się spotkanie organizacyjne, podczas którego zatwierdzona została m.in. pełna nazwa Koło Śpiewu „Głos z nad Warty”, ustalono hasło „Cześć pieśni” i powołano jego władze. Wczoraj, dokładnie w 100. rocznicę tego zebrania, w Świetlicy Wiejskiej w Sulęcinku odbył się Uroczysty Koncert Jubileuszowy.

Koncert poprowadziła prezes Koła Jadwiga Bajer. Wśród wysłuchanych pieśni znalazła się pieśń do muzyki Stanisława Moniuszki ze słowami Jana Czeczota „Przylecieli sokołowie”. Nie był to przypadek, albowiem pieśń ta była pierwszym utworem, który śpiewacy z Sulęcinka wykonywali 100 lat temu. Zebrani mieli okazję także zapoznać się z krótkim rysem historycznym zespołu, który nieprzerwanie działa od wieku, a który wielokrotnie był doceniany i nagradzany za swoje osiągnięcia. Szczególnie ciepło publiczność przyjęła wykonanie utworu „W moim mieście Środzie”. Pieśń ta odnosi się do naszego regionu, a dzięki niej 52 lata temu Środa uzyskała dodatkowy punkt w turnieju miast Środa-Jarocin. Warto zaznaczyć, że już wtedy dyrygentem Koła Śpiewu był Kazimierz Trzeciak, który ze względu na stan zdrowia nie mógł uczestniczyć w sobotniej uroczystości. Wieloletni pedagog Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu dyrygenturę Koła Śpiewu „Głos z nad Warty” przejął w 1961 roku i funkcję tę pełni do teraz. Pamiątkową statuetkę odebrał Mirosław Trzeciak, syn mistrza.

Prezes Jadwiga Bajer powitała wszystkich przybyłych gości, wśród których znaleźli się druhny i druhowie, którzy dziś już nie śpiewają w Kole, ale którzy współtworzyli jego historię.

Nie zapomniano także o tych, którzy w okresie od ostatniego koncertu jubileuszowego odeszli na wieczną wartę. Ich pamięć uczczona została minutą ciszy.

W dalszej części uroczystości zebrani wysłuchali kolejnych pieśni, a Koło Śpiewu przyjęło gratulacje od obecnych na spotkaniu przedstawicieli władz oraz sympatyków.

Były kwiaty, życzenia kolejnych 100 lat, prezenty i okolicznościowy toast. Organizatorzy zadbali także o poczęstunek dla gości. Druhny i druhowie otrzymali statuetki i pamiątkowe dyplomy.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%