Dziś (23 września) jest 109 rocznica urodzin Leonarda Turkowskiego, który w marcu 1945 roku podjął pracę jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Dominowie.
Leonard Turkowski urodził się 23 września 1914 roku w Poznaniu. Wśród rodzeństwa był najmłodszy. W 1932 ukończył poznańskie Seminarium Nauczycielskie imienia Ewarysta Estkowskiego, a następnie rozpoczął pracę w redakcji „Nowego Kuriera”. Mężczyzna był poetą. Pierwszy tomik poezji spod jego pióra ukazał się w 1937 roku. Współpracował z wydawnictwami oraz publikował wiersze, nowele i utwory sceniczne. W trakcie wojny dużo podróżował po Polsce.
Cztery lata po ślubie zaczął nauczać w dominowskiej szkole. W sali Brzezińskiego wystawił napisany na tę okazję utwór sceniczny „Ludzie pogubieni”, w którym jako aktorzy występowali mieszkańcy Dominowa. Dzięki znajomościom w poznańskim środowisku muzycznym organizował też występy muzyczne, dające mieszkańcom rozrywkę, a muzykom – możliwość zaopatrzenia się w artykuły spożywcze.
Po dwóch latach, po potwierdzeniu kwalifikacji egzaminem w liceum pedagogicznym w Poznaniu, Leonard Turkowski otrzymał propozycję kierownictwa szkoły w Pławcach, po przechodzącym na emeryturę Władysławie Chmielniku. Oprócz nauczania w liczącej 4 klasy szkole, prowadził również kursy dla analfabetów oraz chór przy kaplicy.
Kolejne stanowiska nauczycielskie objął już poza powiatem średzkim. W 1959 wydał pierwszy powojenny tomik wierszy „Na progu doby”. Trzy lata później był etatowym publicystą „Głosu Olsztyńskiego”, a następnie dyrektorem Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Olsztynie.
Zdobył wiele odznaczeń, a wśród nich między innymi: Krzyż Komandorski i Kawalerski Order Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej i odznakę Zasłużony Działacz Kultury.
Przez ostatnich jedenaście lat życia Leonard Turkowski napisał około 180 felietonów z cyklu „Nowości z dawnych lat” oraz prawie sto felietonów z cyklu „Książka retro”.
Zmarł w styczniu 1985 roku w Olsztynie. Tam też został pochowany na cmentarzu komunalnym przy ulicy Poprzecznej.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz