Zamknij
REKLAMA

Budynek zmieni wygląd i przeznaczenie. Inwestycja ma kosztować blisko 1,5 mln zł

00.01, 29.05.2022 opr. MD
Skomentuj Wizualizacja: Urząd Gminy Nowe Miasto nad Wartą
REKLAMA

Budynek poszkolny przy ul. Śremskiej przejdzie remont, a następnie zostanie tam przeniesiona biblioteka. Inwestycja ma kosztować blisko półtora miliona złotych, z czego 1,1 mln stanowić będzie dotacja.

Biblioteka Publiczna Gminy Nowe Miasto, dzięki wsparciu ze strony władz gminy oraz akceptacji Rady Gminy złożyła wniosek w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0, Priorytet 2 „Infrastruktura Bibliotek 2021–2025. W poniedziałek ogłoszono wyniki naboru, a projekt nowomiejskiej biblioteki "Retro zmiana - adaptacja zabytkowego budynku poszkolnego na filię biblioteczną w Chociczy." został rozpatrzony pozytywnie i uplasował się na wysokim 6 miejscu na ponad 100 złożonych wniosków. Otrzymana dotacja wynosi 75% planowanej inwestycji. Środki, które biblioteka otrzyma z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego to kwota 1 100 000 zł. Zostanie ona przeznaczona na przeniesienie filii w Chociczy z obecnego lokalu przy ulicy Leśnej do ponad trzykrotnie większego obiektu, jaki stanowi parter dawnego przedszkola przy ulicy Śremskiej.

Przestrzeń w budynku poszkolnym zostanie zaadaptowana na wypożyczalnię dla dorosłych z osobnym pomieszczeniem dla dzieci, a także przygotowanymi stanowiskami komputerowymi, kuchnią-pracownią oraz dużą salą spotkań, a także tarasem i skwerem przed biblioteką. Umożliwi to organizację działań dla różnych grup odbiorców dzieci, młodzieży, dorosłych m.in. mam, rodzin, seniorów oraz osób niepełnosprawnych. Zaadaptowany obiekt umożliwi kreację wydarzeń o różnej treści i formule od statycznych form, po spotkania aktywizujące i ruchowe. Realizując inwestycję znaczenie będą miały nowoczesne i proekologiczne rozwiązania. Wysokie pomieszczenia, zapewniające przestrzeń z ciekawą i klimatyczną aranżacją, spójną z historią budynku, a także miejscowości sprawi, że filia w Chociczy stanie się obiektem ważnym i służącym nie tylko sołectwu, ale i wszelkim grupom chętnym do działania. Otwarcie planowane jest w drugiej połowie 2023 roku.

(opr. MD)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%