Zamknij
REKLAMA

Wuchte wagonów mo zahoczone

11:04, 02.10.2021 | M.D
Skomentuj
REKLAMA

Większość z naszych Czytelników zapewne pamięta jeszcze z czasów szkolnych wiersz Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa”. Nie każdy jednak wie, że choć utwory poety zawierają sporo elementów rytmiki i zabaw fonetycznych, to jednak udało się je przetłumaczyć na wiele języków. Twórczość Tuwima wydawana była m.in. w językach: portugalskim, hiszpańskim czy rosyjskim. Markowi Szymańskiemu udało się przełożyć te wiersze na gwarę poznańską.

Marek Szymański to znany w Wielkopolsce miłośnik gwary poznańskiej. Stworzył literacką postać Wuja Czecha i pod takim właśnie pseudonimem pisał felietony, występował w radiu i opublikował wiersze Brzechwy i Tuwima w przekładzie na gwarę poznańską. „Lokomotywa” Tuwima w jego wersji stała się inspiracją dla uczniów ósmej klasy szkoły w Starkówcu Piątkowskim i ich nauczycieli. W czwartek uczniowie nagrali swoją interpretację wiersza, a scenerią do tej inscenizacji była stacja popularnej „Bany” w Środzie. O tym projekcie dyrektor Jacek Majdański opowiadał w środowym „Teleskopie”. Premiera nagania odbędzie się najprawdopodobniej w najbliższy poniedziałek.

Tymczasem już jutro zakończy się sezon kolejkowy 2021. O godzinie 11:00 wyjedzie ze Środy do Zaniemyśla pociąg specjalny z wagonami towarowymi, na których przewiezione zostaną pojazdy militarne. Dalszy ciąg wydarzenia odbędzie się pod Amfiteatrem, gdzie nastąpi finał zlotu pojazdów zabytkowych. Na najmłodszych będą czekały dmuchańce, popcorn i wata cukrowa. Organizatorzy przewidują także ognisko, ale w prowiant każdy musi zaopatrzyć się we własnym zakresie. Pociąg powrotny do Środy wyruszy z Zaniemyśla o godzinie 14:30. Nie ma możliwości rezerwacji biletów! Będą one sprzedawane w kasie na stacji Środa Miasto.

Organizatorem wydarzenia jest Średzka Kolej Powiatowa przy wsparciu Jerzego Nowosielskiego i Tomasza Grabusa.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%