Ewa Kusik to dyrektor Ośrodka Kultury w Środzie, który pod jej opieką funkcjonuje 8 lat. O tym, jak ocenia rok kulturalny 2022/2023 i czego spodziewać się można w następnym z Ewą Kusik rozmawiała Joanna Duda.
Joanna Duda: Rok kulturalny 2022/2023 był pełen wydarzeń. Które wydarzenie było według pani najlepsze?
Trudno w jednym zdaniu podsumować i wybrać jedno wydarzenie. Myślę, że wszystkie zasługują na chwilę uwagi. Jest to ogrom pracy, aby sprostać oczekiwaniom mieszkańców. Staram się tak planować rok kulturalny, aby każdy znalazł dla siebie coś ciekawego. Miniony rok kulturalny obfitował w bardzo wiele wydarzeń. Te, które skupiły na sobie największą uwagą to 10. Jubileuszowy Turniej Tańca Towarzyskiego – największy turniej taneczny w powiecie średzkim, 25-lecie Orkiestry Dętej, Foto-Wioska Św. Mikołaja, Koncert Noworoczny Orkiestry Dętej, niezapomniana dyskoteka, Rajd Samochodowy, Turniej Taneczna Środa, przedstawienia teatralne dla dzieci i dorosłych, Koncert Stanisław Soyki, przy Kapeli Baciary publika oszalała i koncert trzech tenorów VINCERO. Duże zainteresowanie skupiały koncerty chóru i Studia Gamy. Nie możemy zapomnieć o koncertach naszej Grupy Rodzinnej. Można by tak wymieniać i wymieniać. Pamiętać należy jednak o tym, że Ośrodek Kultury to też miejsce, w którym tworzy się kultura, to nasz Ogólnopolski Festiwal Piosenki ŚPIEWOK, który ma bardzo wysoką renomę, to przeglądy jasełek, gdzie przeurocze przedszkolaki dostarczają nam ogrom wzruszeń i radości. Wystawy prac plastycznych naszych podopiecznych i wspaniale działa pracownia ceramiczna. Co roku jesteśmy sztabem dla WOŚP, organizujemy dwa razy w roku największe w gminie półkolonie. Współpracujemy ze stowarzyszeniami, szkołami, biblioteką i instytucjami różnego szczebla. Współorganizujemy wiele wydarzeń oraz jesteśmy tam, gdzie nas potrzebują.
Jakie są plany na nadchodzący rok kulturalny?
Rok Kulturalny 2023/2024 upłynie pod hasłem różnorodności i pozytywnej energii.
Zaplanowałam przedstawienia teatralne realizowane w ramach projektu TEATR POLSKA i nie tylko. Będą koncerty, prelekcje, konkursy, przeglądy, turnieje i kabarety. Z moich obserwacji wynika, że ludzie chcą być razem. Postanowiłam organizować takie wydarzenia, które nas jeszcze bardziej zjednoczą. Muszę być realistką i nie narzekać, choć finanse są bardzo ważne. Mimo wielu trudności i nałożonych oszczędności energii elektrycznej staram się, aby wszystko działało na najwyższym poziomie.
W tym roku powodzeniem cieszyły się dyskoteki. Czy są kolejne w planach?
Oczywiście! Mieszkańcy już pytają. Postaramy się o zorganizowanie dyskoteki jesienią, o terminie będziemy informować. Obecnie w Ośrodku Kultury trwa remont, ale niebawem będziemy ogłaszać wydarzenie, które przerosło moje najśmielsze oczekiwanie. Towarzyszyły mu ogrom empatii i pozytywnej energii, którą chcę ludziom dawać. Wróciły wspomnienia, dawne znajomości, szkolne miłości i było cudnie.
Pod Ośrodkiem Kultury działają różne grupy, jak na przykład Chór Na Głosy. Czy jest w planach stworzenie innych grup?
Stworzenie chóru miałam w swoich planach i to się udało. Dziś Chór Na Głosy jest jedną z wielu wizytówek Ośrodka Kultury, podobnie jak Studio Gama, które można było podziwiać na dożynkach w Mącznikach 2 września. To Gama była moją inspiracją, aby stworzyć naszym mieście własny festiwal piosenki. Mamy mnóstwo dzieci, młodzieży, dorosłych fantastycznie śpiewających. Niech spełniają swoje marzenia. Jak wszyscy wiedzą od dwóch lat mamy Ogólnopolski Festiwal Piosenki ŚPIEWOK. Lubię pracę na wysokim poziomie, tego oczekuję od instruktorów, mam nadzieję, że widać to w naszych działaniach. Bardzo zdolni młodzi ludzie oddają nam piękną pozytywną energię i niech tak będzie. Mamy wiele sekcji i niebawem zaczniemy ogłaszać nabory. Serdecznie wszystkich zapraszam.
W ostatnim czasie sukcesy odnoszą modelarze. Czy któraś z innych grup również niedługo ma w planach udział w mistrzostwach?
Jeżeli mówimy o konkurowaniu, to trudno zmierzyć się z modelarzami. Ostatni ich sukces to powołanie do kadry narodowej i wice-mistrzostwo Europy we Francji w sierpniu. To już loty na najwyższym poziomie. Jednak podopieczni Ośrodka Kultury również biorą udziały w przeglądach i konkursach czy to wokalnych, czy plastycznych. Tam mogą mierzyć swoje siły i nauczyć się dążyć do celu.
Czy praca w Ośrodku Kultury to pasja?
W Ośrodku Kultury pracuję już ósmy rok. Ta praca jest moją pasją. Każdy przepracowany kolejny rok uczy nas i doświadcza, z czego musimy wyciągać wnioski. W tej chwili mam taki zespół ludzi, z którym pracuje się znakomicie. Cenię sobie pracowitość, lojalność i szczerość, czego, w obecnych czasach intryg i zakłamania oraz ogromnego braku kompetencji często brakuje. Na całe szczęście to my decydujemy jakimi ludźmi się o taczamy. To moje ukochane miejsce na ziemi. Kocham pracować dla naszych mieszkańców i nikt tego nie zmieni.
Czego pani pragnie w najbliższym czasie?
Prywatnie, żeby być zdrowym i mieć siły dla innych. Obowiązków mi nie brakuje, ale dzielę się z najbliższymi i mieszkańcami całą sobą tak, jak potrafię. Zawodowo to wyremontowanie drugiej części elewacji Ośrodka Kultury. Rokrocznie składamy wnioski o środki zewnętrzne, o które jest coraz trudniej. Budynek jest w centrum miasta, powinien być wizytówką i przyciągać swoim wyglądem. Z roku na rok niszczeje, za chwilę będzie do remontu cały budynek, a to już nie małe pieniądze. Wszystkim nam powinno zależeć, aby dbać o takie miejsca, ale... Pozostawię to bez komentarza.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz