Zamknij
REKLAMA

Co ze stacjami ładowania pojazdów?

Joanna Duda Joanna Duda 08.57, 13.01.2023 . Aktualizacja: 08.57, 13.01.2023
Skomentuj
REKLAMA

Postawione w Środzie stacje ładowania pojazdów elektrycznych do tej pory działały bezpłatnie, ale od tego roku wprowadzone zostaną opłaty, a użytkownicy samochodów elektrycznych będą musieli liczyć się z opłatami.

– Miejskie stacje ładowania pojazdów elektrycznych zostały zamontowane na terenie miasta w latach 2017-2018. Z uwagi na miejski program oraz promocję elektromobilności ze stacji do 2022 roku można było korzystać bezpłatnie. W związku z drastycznymi podwyżkami w 2022 roku cen energii elektrycznej, Rada Miejska postanowiła umożliwić dalszą działalność stacji na zasadzie pełnej odpłatności za pomocą stosownej aplikacji – informuje Michał Orłowski z Urzędu Miejskiego.

Aplikacja mobilna, za pomocą której rozliczane będą płatności za ładowanie samochodów elektrycznych oparta jest na platformie, która działa od 12 lat w Skandynawii oraz 16 innych krajach.

– Obecnie w sieci podłączone jest ponad 14 000 punktów ładowania w tym średzkie 3 stacje. Na terytorium Polski w sieci EV+Map działa 136 stacji ładowania-214 punktów ładowania, w tym 15 stacji szybkiego ładowania. Stacje umieszczone w systemie EV+Map dostępne są także w aplikacji Volkswagen We Charge i My easy Charge dla marek FCA, KIA Charge i Charge MY Hyuandai. Lokalizacje ładowarek umieszczonych na mapach są widoczne również w usłudze Nissan Charge – informuje Michał Orłowski.

Stacje ładowania pojazdów elektrycznych zaznaczone są na Google Maps, co pozwala na zlokalizowanie ich za pomocą nawigacji.

– Aplikacja EV+Map jest bezpłatna, dostępna do pobrania w sklepach Google Play i App Store. Użytkownik po pobraniu aplikacji w celu utworzenia swojego konta musi wprowadzić swój adres mail, hasło i przypisać kartę płatniczą. Kierowcy EV mogą dokonywać płatności za pomocą Kart/ Token, RFID lub aplikacji w telefonie. W sieci EV+Map istnieje również możliwość płatności za sesję ładowania ad-hoc bez konieczności wcześniejszego zarejestrowania – informuje Michał Orłowski.

– Uruchomienie przygotowanej aplikacji jest związane z ceną zakupu przez Gminę 1 kWh energii elektrycznej. Aktualnie Gmina prowadzi kolejne, trzecie postępowanie w celu wyłonienia sprzedawcy energii elektrycznej do gminy Środa w 2023 roku. Zakończenie postępowania przewidziane jest na luty 2023 roku. Jeżeli bieżące postępowanie nie przyniesie skutku rozpisane zostanie kolejne. Gmina jest przygotowana techniczne na postawienie kolejnej stacji ładowania pojazdów elektrycznych na parkingu przy ulicy Dworcowej w Środzie – poinformował Michał Orłowski.

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%