Zamknij
REKLAMA

Wagony ze Środy trafią do Szwajcarii

14:44, 19.11.2021 | J.J
Projekt pociągów, które trafią ze Środy do Szwajcarii Fot. Stadler/rynek-kolejowy.pl
REKLAMA

Stadler Środa zajmuje się budową pociągów dla narciarzy. Jak podaje strona rynek-kolejowy.pl, firma po wyprodukowaniu dostarczy pięć nowych dwuczłonowych zespołów trakcyjnych dla szwajcarskiego ośrodka narciarskiego Zermatt/Gornergrat Bahn.

Nowe pociągi mają pomieścić do 120 pasażerów na miejscach siedzących oraz dodatkowe 100 osób na miejscach stojących.

- Przewidziano w nich również przestrzeń na dwa wózki dla osób o ograniczonej mobilności. Pojazdy o niskopodłogowych wejściach będą wyposażone w nowoczesny system informacji pasażerskiej, a w wielofunkcyjnych przedziałach zaplanowano miejsce do przewożenia sprzętu do sportów zimowych i rowerów – informuje portal rynek-kolejowy.pl.

Projektem pociągu zajęło się włoskie studio Pininfarina, znane ze współpracy z wielkimi markami samochodowymi, m.in. z Ferrari. Jak poinformowała kolejowy portal rzecznik polskiego Stadlera Marta Jarosińska, wagony pociągów powstają w Środzie, a zawarta umowa umocni pozycję firmy Stadler jako światowego lidera w produkcji pojazdów z napędem zębatym. Stadler od wielu lat zajmuje się budową zespołów trakcyjnych dla linii wąskotorowych i kolei zębatej. Inne z zamówień Stadler zdobył m.in. we Włoszech.

Jak czytamy na portalu rynek-kolejowy.pl, umowa zawarta w 2019 roku z grupą BVZ, do której należy szwajcarski ośrodek narciarski, przewiduje że pierwsi goście skorzystają z nowych wagonów w 2022 roku. Jej wartość to 45 milionów franków. Nowe pociągi uzupełnią flotę pojazdów ośrodka, z których część ma już aż 60 lat.

Ponadto nowe pociągi otrzymały nazwę POLARIS (POPular Landscape Railway In Switzerland) i będą wozić pasażerów do Gornergrat oferując komfortową podróż alpejską trasą widokową biegnącą vis-a-vis najpiękniejszej góry Szwajcarii, Matterhornu.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
0%