Zamknij

Porównaliśmy ceny na stacjach paliw. Różnice są widoczne

Radosław JagiełaRadosław Jagieła 16:41, 26.03.2025 Aktualizacja: 11:15, 27.03.2025
Skomentuj

Wizyty na stacjach paliw dla wszystkich kierowców są koniecznością. Cena paliwa ma wtedy drugorzędne znaczenie, najważniejsze jest zatankowanie auta. Jeżeli jednak porównamy obecne ceny z tymi sprzed trzech lat, dostrzeżemy znaczącą różnicę.

W naszym redakcyjnym archiwum znaleźliśmy ceny paliw z 22 marca 2022 roku. Zdjęcia zostały wykonane na czterech średzkich stacjach - Watis, Intermarche, Orlen i Lotos Optima. Okazuje się, że najtaniej benzynę 95 i diesel można było kupić na stacji przy Intermarche, z kolei benzynę 98 i gaz - na stacjach Watis. Różnice dotyczyły jedynie kilku groszy na litrze. Zdjęcia zostały wykonane nieco ponad miesiąc po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę (22 lutego 2022 roku).

Od lewej: Intermache, Lotos, Orlen, Watis

- Po drakońskich podwyżkach na przełomie lutego i marca odnotowano stabilizację cen na wciąż bardzo wysokich poziomach. Benzyna Pb95 po przeszło 7 złotych za litr, a olej napędowy po osiem i więcej złotych za litr były skutkiem wojennego szoku na światowych rynkach paliw oraz potężnego osłabienia złotego wobec dolara amerykańskiego. W połowie marca ceny nieco się obniżyły i na tych wciąż wysokich poziomach utrzymały się w mijającym tygodniu. Za litr benzyny bezołowiowej 95 płacono średnio 6,65 złotych za litr – wynika z danych BM Reflex. To o dwa grosze na litrze mniej niż tydzień temu. Olej napędowy w skali kraju kosztował średnio 6,98 złotych za litr czyli także potaniał o 2 grosze za litr. Również o 2 grosze za litr obniżyła się przeciętna cena autogazu, która wyniosła 3,78 złotych za litr - czytamy w artykule z 25 marca 2022 roku na portalu www.bankier.pl.

Ceny paliw z 25 marca 2025 roku wskazują jednoznacznego lidera na średzkim rynku - to stacja Watis. Dodajmy, że na wszystkich średzkich stacjach cena benzyny 95 spadła poniżej 6 złotych za litr, bardzo zbliżona jest również cena oleju napędowego. To znacząca różnica w porównaniu z 2022 rokiem. W poniższym porównaniu uwzględniliśmy stację MOL przy ulicy Kilińskiego, która zastąpiła Lotos.

Od lewej: Intermarche, MOL, Orlen, Watis

W połowie marca litr benzyny Pb95 kosztował przeciętnie 6,02 złote za litr i był o 6 groszy tańszy niż tydzień wcześniej. Olej napędowy tankowano średnio po 6,16 złotych za litr czyli o 7 groszy za litr mniej niż przed tygodniem. Średnia detaliczna cena LPG poszła w dół o 3 grosze za litr, do poziomu 3,17 złotych za litr. Był to już ósmy z rzędu spadek średnich detalicznych cen paliw w Polsce. Problem jednak w tym, że obniżki w detalu są zdecydowanie za małe w stosunku do tego, co od kilku tygodni obserwujemy w hurcie. Jednocześnie nawet te zawyżone ceny w przypadku benzyn są najniższe w tym roku. Litr Pb95 po raz ostatni kosztował tyle, co obecnie niemal pięć miesięcy temu. Średnia cena detaliczna Pb95 jest obecnie o 43 grosze za litr, niższa niż w połowie marca 2024 roku, zaś ON jest o 53 grosze za litr, tańszy niż rok temu. Za to autogaz przez poprzednie 12 miesięcy podrożał o 28 grosze za litr, co było skutkiem wprowadzenia unijnego embarga na dostawy z Rosji i wymuszoną przez władze koniecznością znalezienia nowych (i droższych) dostawców tego paliwa - czytamy w artykule opublikowanym 15 marca 2025 roku na portalu www.bankier.pl.

[ZT]20472[/ZT]

[ZT]20508[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%