Powiat średzki wspólnie z gminami Środa i Zaniemyśl podejmie próbę zdobycia pieniędzy z Unii Europejskiej. Gotowa jest już strategia terytorialna między trzema samorządami. W planach jest realizacja ponad 40 różnych zadań o łącznej wartości 365 milionów złotych!
Aby zwiększyć szansę na pozyskanie funduszy zewnętrznych na inwestycje, samorządy podjęły decyzję o współpracy i opracowały strategię działania. Jedną z najważniejszych inwestycji, na które samorządy będą chciały pozyskać fundusze unijne będzie modernizacja infrastruktury kolejowej związanej ze Średzką Koleją Powiatową. A jeszcze konkretniej remont, przebudowa i docieplenie parowozowni. Szacowana wartość tego projektu to 4,6 miliona złotych. Planowanych inwestycji jest jednak znacznie więcej. Podzielono je na pięć tak zwanych wiązek projektowych.
Infrastruktura transportowa i komunikacyjna
Najbardziej kosztownym zadaniem w tym obszarze jest stworzenie systemu ścieżek rowerowych na terenie gmin Środa i Zaniemyśl (szacowany koszt: 48 milionów złotych).
Tutaj w planach jest aż 20 projektów. Kilka z nich dotyczy średzkich ulic: Harcerskiej (1,08 miliona złotych), Prądzyńskiego i Kórnickiej (3 miliony złotych), Kosynierów (0,8 miliona złotych), odcinka od Ronda Solidarności do Ronda Poznańskiego Czerwca 1956 (1,5 miliona złotych), Topolskiej, Witosa i Wrzesińskiej (1,4 miliona złotych) oraz Strzeleckiej (0,6 miliona złotych).
Kolejne projekty dotyczą obszarów poza miastem: od Środy do Miłosławia (11 milionów złotych), Koszuty-Pętkowo (5 milionów złotych), Starkówiec Piątkowski-Czarne Piątkowo (4 miliony złotych), od Środy do Janowa (1,3 miliona złotych), od Jarosławca do Bieganowa (2,3 miliona złotych), w Pławcach (0,6 miliona złotych), Pławce-Zdziechowice (1,1 miliona złotych), Brodowo-Nietrzanowo (1,8 miliona złotych), w Kijewie (0,3 miliona złotych), Zaniemyśl-Jeziory Wielkie (1,5 miliona złotych), Zaniemyśl-Kępa Wielka (2,7 miliona złotych), Słupia Wielka-Zaniemyśl (4,8 miliona złotych), Czarnotki-Lubonieczek (0,9 miliona złotych) i Zwola-Majdany (1,6 miliona złotych).
Ponadto, w kolejnym zadaniu inwestycyjnym, zostały też wyróżnione następne inwestycje w ścieżki rowerowe w gminie Zaniemyśl, dotyczy to odcinków Śnieciska-Zaniemyśl, Zaniemyśl-Polwica, Zaniemyśl-Polesie, Śnieciska-Jaszkowo, Majdany-Kępa i Czarnotki-Małe. Tutaj szacowany koszt inwestycji oszacowano na 21 milionów złotych.
Kolejnym z planowanych zadań jest modernizacja stacji i przystanków Średzkiej Kolei Powiatowej, co wstępnie ma kosztować 15 milionów złotych. To druga rozważana inwestycja po wspomnianej już wcześniej modernizacji średzkiej parowozowni.
Dziedzictwo kulturowe i turystyka
W tym dziale zaplanowano sześć inwestycji. Największą z nich jest rewitalizacja zabytkowych kamienic i ulic wokół śródmieścia w Środzie. Ma to kosztować 100 milionów złotych. Znacznie mniej ma pochłonąć rewitalizacja średzkiego ratusza (10 milionów złotych), utworzenie Muzeum Ziemi Średzkiej w Środzie (6,3 miliona złotych), rewitalizacja zabytkowej wieży wodociągowej w Środzie (4,4 miliona złotych) i rewitalizacja budynku Starostwa Powiatowego (4 miliony złotych).
Jedno z zadań planowane jest w gminie Zaniemyśl. Projekt pod nazwą „poprawa dostępności Wyspy Edwarda jako obiektu dziedzictwa kulturowego i miejsca przeznaczonego na działalność kulturalną poprzez modernizację promu” ma kosztować łącznie 1,5 milionów złotych.
Rozwój przestrzeni publicznej i infrastruktury rekreacyjnej
Tutaj w planach jest realizacja pięciu kolejnych zadań. Najbardziej kosztownymi są budowa Centrum Sportowego przy ulicach Kórnickiej i Akacjowej oraz rewitalizacja obiektu Ośrodka Interwencji Kryzysowej na ulicy Lipowej (kosztorys obu projektów to 3 miliony złotych). Dwie inwestycje dotyczą gminy Zaniemyśl – modernizacja amfiteatru wraz z zagospodarowaniem terenu (2,5 miliona złotych oraz zagospodarowanie otoczenia kolejki wąskotorowej poprzez utworzenie parku kieszonkowego z infrastrukturą przy dworcu (1,3 miliona złotych). Planowane jest także wykonanie inwentaryzacji i projektu parku w Koszutach (1 milion złotych).
Energia odnawialna i zrównoważony rozwój
W tym dziale zaplanowano trzy inwestycje. Tą najbardziej kosztowną będzie Gminna Tarcza Energetyczna, zakładająca budowę farmy fotowoltaicznej wraz z montażem instalacji, przyłącza dwukierunkowego oraz ogrodzenia i monitoringu (9,6 miliona złotych). Samorządy chcą też zainwestować w rozwój e-usług i e-zasobów Powiatu Średzkiego (5 milionów złotych) oraz w budowę i przyłączenie do sieci elektroenergetycznej Enea Operator Sp. z o.o. naziemnej instalacji fotowoltaicznej na terenie Oczyszczalni Ścieków w miejscowości Chwałkowo wraz z opracowaniem koncepcyjnym magazynowania energii z PV (1 milion złotych).
Edukacja i infrastruktura społeczna
Tutaj planowana jest realizacja projektu pod nazwą„ Tworzenie warunków dla rozwoju lokalnej przedsiębiorczości oraz obsługi inwestora poprzez aktywizację terenów inwestycyjnych w Kijewie”, którego koszt ma wynieść 50 milionów złotych. W planach jest też rewitalizacja budynku Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie wraz z otoczeniem (3,5 miliona złotych).
Do strategii wpisano też listę projektów możliwych do sfinansowania z innych źródeł. Dokładne zestawienie prezentujemy w sąsiedniej tabeli.
INNE PROJEKTY
Rewitalizacja i przestrzeń publiczna
- rewitalizacja placu Berwińskiego w Zaniemyślu,
- prace konserwatorskie w pałacu w Łęknie,
- rewitalizacja parków w Śnieciskach, Łęknie i na Wyspie Edwarda w Zaniemyślu,
- oczyszczenie wód Jeziora Raczyńskiego w Zaniemyślu,
- rozbudowa parku przy ulicy Kosynierów w Środzie,
- rewitalizacja świetlic wiejskich na obszarze gminy Środa,
- budowa parku przy ulicy Strzeleckiej w Środzie
- aranżacja centralnego punktu nowej dzielnicy przy ulicy Lotniczej w Środzie wraz z głównym placem.
Usługi publiczne i infrastruktura techniczna
- budowa oczyszczalni ścieków w gminie Zaniemyśl,
- rozbudowa sieci wodno-ciekowej na terenie gminy Zaniemyśl,
- uciepłowienie północnej ramy miasta w Środzie,
- geotermia – dotarcie do posiadanych zasobów w Środzie,
- poprawa dostępności architektonicznej budynku Starostwa Powiatowego w Środzie,
- rozbudowa Urzędu Miejskiego na potrzeby funkcjonowania Straży Miejskiej i miejskiego monitoringu,
- budowa kolumbarium na cmentarzu w Środzie,
- przestrzeń parkowa i rewitalizacja przedszkola przy ulicy 17 Września w Środzie,
- rozbudowa szkoły podstawowej w Brodowie,
- prace remontowo-budowlane w zakresie poprawy dostępności architektonicznej i poprawy infrastruktury w budynku OPS,
- budowa stacji przeładunkowej w Nadziejewie, budowa PSZOK dla funkcji BIO w Środzie,
- rozbudowa i modernizacja obiektów szkolnych i sportowych, budowa szkoły podstawowej w Środzie.
Transport i infrastruktura drogowa
- przebudowa dróg powiatowych (Pławce, ulica 20 Października w Środzie, Bieganowo-granica powiatu, Koszuty-Pętkowo, Śnieciska-Zaniemyśl, Zaniemyśl-Potachy, ulica Raczyńskiego w Zaniemyślu, ulica Prądzyńskiego w Środzie, od ronda na ulicy Strzeleckiej w Środzie do Zielnik, Kijewo-Nadziejewo, Brzezie-DK 15, od ronda na obwodnicy do granicy powiatu, Jeziory Wielkie-granica powiatu)
- budowa północnej ramy miasta na terenie Środy - od ulicy Topolskiej do ulicy Nekielskiej oraz od ulicy Nekielskiej do ulicy Gnieźnieńskiej),
- organizacja własnego transportu zbiorowego,
- rewitalizacja infrastruktury Średzkiej Kolei Powiatowej.
Sport, kultura i rekreacja
- rozbudowa infrastruktury sportowo-rekreacyjnej w Środzie,
- budowa Centrum Sportowego przy ulicy Kórnickiej i Akacjowej,
- budowa kompleksu basenowego w Środzie,
- budowa muszli koncertowej z amfiteatrem na terenie Plant Miejskich – wraz z częściową odbudową murów miejskich i odnowieniem bramy miasta,
- budowa Gminnego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt wraz z wybiegiem dla psów w Środzie,
- remont i rozbudowa Ośrodka Kultury w Środzie,
- budowa hali widowiskowo-sportowej w Środzie,
- utworzenie ścianki wspinaczkowej w Środzie,
- przebudowa Pływalni Miejskiej wraz z instalacją fotowoltaiczną.
[ZT]20508[/ZT]
[ZT]20467[/ZT]
[ZT]20472[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz