Zamknij

Radni przyjęli apel ws. migracji i bezpieczeństwa publicznego

09:38, 15.11.2024 . Aktualizacja: 09:15, 18.11.2024
Skomentuj

Podczas ostatniej sesji rady miejskiej (w czwartek 14 listopada) radni większością głosów uchwalili apel ws. migracji i bezpieczeństwa publicznego.

Inicjatorem apelu był radny Grzegorz Budasz. Stało się to po patrolach obywatelskich zainicjowanych przez środowiska narodowe po głośnych wydarzeniach z sąsiedniego Śremu z września 2024 roku. Przypomnijmy, że doszło wtedy do bójki na plaży przy Jeziorze Grzymysławickim.

- Przez całą noc były prowadzone i trwają obecnie policyjne czynności w tej sprawie. Policjanci wyjaśniają sytuację, ustalają przebieg zdarzenia, w którym brało udział kilka osób. Dwóch mężczyzn, mieszkańców Śremu, z obrażeniami ciała trafiło do szpitala. Policjanci zatrzymali pięciu mężczyzn jako osoby podejrzane o udział w bójce. Jeden z tych mężczyzn jest obywatelem Argentyny, a czterech to obywatele Kolumbii. Wszyscy zatrzymani trafili do policyjnego aresztu - czytamy w komunikacie Komendy Powiatowej Policji w Śremie z 8 września 2024 roku.

Trzy dni później doszło do patrolu obywatelskiego w Środzie. Jak czytamy na profilu Narodowej Środy, doszło do tego "w związku z niedawnymi strasznymi wydarzeniami, narastającą agresją i nieposzanowaniem polskiej gościnności przez imigrantów". Jednocześnie organizatorzy zapewniali, że "działają tylko i wyłącznie w granicach prawa".

Autorem apelu jest przewodniczący rady miejskiej Adam Wójkiewicz. 15 radnych zagłosowało za przyjęciem apelu, 5 wstrzymało się od głosu (Sylwester Stachowiak, Wojciech Ziętkowski, Krzysztof Niemczal, Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka i Mateusz Czaplicki). Jeden radny był nieobecny (Marek Wieland).

 

Co znajduje się w apelu ws. migracji i bezpieczeństwa publicznego?

Jak czytamy w uchwale podjętej przez radnych, apeluje się o: 

1) zaprzestanie działań polegających na negowaniu wypracowanych lokalnie systemów oraz o nieodciąganie od podstawowych obowiązków policji dbającej o bezpieczeństwo;

2) wzajemny szacunek aby wypracowywany w instytucjach mógł przenosić się na ulice naszego miasta;

3) niebudowanie społecznej niechęci i uprzedzeń;

4) zwiększenie środków finansowych na kształcenie uczniów innych narodowości.

5) wzięcie pod uwagę, w planowaniu ogólnopolskich strategii migracyjnych, propozycji dla mniejszych samorządów z uwzględnieniem informacji o źródłach finansowania działań dotyczących integracji migrantów w lokalnym społeczeństwie;

6) wskazanie wytycznych dotyczących podmiotów zatrudniających wykonawców zadań, kadr oraz niezbędnych kwalifikacji do realizacji działań lokalnych Centrów Integracji Cudzoziemców.

7) stworzenie ogólnopolskich programów edukacyjnych dotyczących tolerancji wobec odmienności kulturowej.

Wykonanie uchwały powierza się Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Środzie Wielkopolskiej, zobowiązując go do przesłania niniejszej uchwały wraz z załącznikiem do Prezesa Rady Ministrów, Ministra Edukacji Narodowej oraz Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Poniżej publikujemy całą treść apelu

Jako Radni jesteśmy przedstawicielami społeczeństwa reprezentującymi różne spojrzenie na rzeczywistość. Mamy świadomość jak wojna, która toczy się za naszą wschodnią granicą od 2014 roku oraz inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę rozpoczęta dnia 24 lutego 2022 roku wpłynęła na sytuację migracyjną w naszym Państwie. Wtedy świat zachwycił się postawą Polaków wobec sąsiadów uciekających z terenów objętych wojną. Nasze serca były ogromne i wydawały się nie mieć barw politycznych, bo liczyła się bezinteresowna pomoc, która także jest wizytówką średzian i stanowi powód do dumy. Jako Polacy znamy własną tożsamość i historię, w której mamy swoje doświadczenia, również te migracyjne czy to zarobkowe, czy te z troski o bezpieczeństwo naszych bliskich. Teraz mamy szczęście żyć w wolnym kraju i jest to ogromny przywilej. Trudna sytuacja migrantów ma jednak swoje odzwierciedlenie w naszej codzienności. W szkołach dzieci polskie łączone są w klasach z dziećmi napływowymi. Szczególnie widać to na początkowym etapie kształcenia, w szkołach podstawowych oraz dalej w średnich. To tam dzieci się ze sobą integrują, przede wszystkim łagodząc traumę wojenną, ale i poznając naszą kulturę. W obrębie szkoły poznają obowiązujące w Polsce prawo zarówno uczniowie jak i ich rodzice. Nauczyciele jako funkcjonariusze państwowi wykonują tytaniczną pracę aby wdrożyć do życia w naszym kraju nowoprzybyłą ludność. Integracja następuje przez wymianę doświadczeń a nie jest możliwa przez odrzucenie. Ten aspekt dotyczy również adaptacji w społeczeństwie repatriantów. Środa Wielkopolska przyjmuje do swojej społeczności potomków przesiedlonych z kraju obywateli, którzy jako jeńcy wojenni, osoby internowane lub przymusowo przesiedlone znalazły się na terytorium innych państw. Wracając po latach do Polski, nie zawsze znają dobrze mowę ojczystą, często są wyznawcami innych religii, są odmienni kulturowo. Wyglądają i zachowują się jak obcokrajowcy a są Polakami. Innym czynnikiem, dzięki któremu w naszym mieście pojawiają się obcokrajowcy, jest rosnąca liczba nowych przedsiębiorstw. Lokalna społeczność nie posiada wystarczającej ilości wykwalifikowanych specjalistów, aby spełnić oczekiwania nowego rynku pracy. Odpowiedzialność za wdrożenie ich do polskiej rzeczywistości przejmują firmy zajmujące się pośrednictwem pracy oraz pracodawcy. Środa Wielkopolska jest gminą prężnie rozwijającą się i jest to niewątpliwie nasz sukces, ale ta sytuacja generuje również problemy.

Mała znajomość obcych kulturowo oraz wycofanie powoduje strach przed nimi. Strach powoduje odrzucenie a odrzucenie rodzi niechęć, niechęć zaś prowadzi do nienawiści. Mając historyczną świadomość do jakiego finału może doprowadzić taki proces jako Gmina musimy reagować. Współpracujemy z organizacjami, które mają za zadanie przybliżyć kulturowo mieszające się społeczności. Tworzymy zespół ekspercki do spraw włączenia i integracji imigrantów w średzkim społeczeństwie. Dbamy o pozyskiwanie środków zewnętrznych na edukację obcokrajowców szczególnie w zakresie nauki języka polskiego, co daje im możliwość coraz lepszej komunikacji ale i poznania praw oraz obyczajów panujących w Polsce. Włączenie i integracja imigrantów ze średzkim społeczeństwem to jedno z głównych zadań powołanej przez Radę Miejską, na początku kadencji 2024-2029, Komisji Polityki Społecznej i Bezpieczeństwa. Podstawowym zadaniem komisji jest monitorowanie jakości życia mieszkańców Środy Wielkopolskiej oraz ścisła współpraca z policją w zakresie dbałości o bezpieczeństwo. Jako Gmina wspieramy średzką policję przeznaczając w budżecie środki na zakup sprzętu i dodatkowe patrole. Rozszerzamy również monitoring i modernizujemy istniejący dzięki czemu praca Straży Miejskiej może być efektywniejsza.

Wszyscy jesteśmy świadomi problemów związanych z migracją. Z różnych powodów Środa Wielkopolska stała się domem dla wielu obcokrajowców, których przyjęliśmy dając im schronienie dlatego wielu średzian porusza kwestia patroli obywatelskich wymierzonych w cudzoziemców. Forma przemieszczającego się tłumu budzi obawy a często i strach. Taki rodzaj patrolowania miasta bliższy jest manifestacjom i zakłóca poczucie bezpieczeństwa ogółu. Jako Radni nie podważamy obywatelskiej idei dbania o bezpieczeństwo, bo jest to dla nas wszystkich wartość nadrzędna. Jednak pragniemy podkreślić, że to policja na mocy ustawowej jest odpowiedzialna za ochronę i utrzymanie bezpieczeństwa ludzi oraz porządku publicznego. Brak obojętności i odpowiednie reakcje polegające na informowaniu policji w przypadku kiedy jesteśmy świadkami łamania prawa to obywatelskie zachowania, wynikające ze świadomej współodpowiedzialności za bezpieczeństwo. Dzięki temu skutecznie będziemy eliminować zagrożenia we wciąż zmieniającej się społeczności.

Biorąc powyższe pod uwagę, zarówno działania Gminy i organizacji pozarządowych, oświaty, służb miejskich, policji, wielu lokalnych przedsiębiorców oraz licznych anonimowych mieszkańców apelujemy o myślenie ponad podziałami dla dobra wszystkich, którzy mieszkają w Środzie Wielkopolskiej. Apelujemy o zaprzestanie działań polegających na negowaniu wypracowanych lokalnie systemów oraz o nieodciąganie od podstawowych obowiązków policji dbającej o nasze bezpieczeństwo. Apelujemy o wzajemny szacunek, aby wypracowywany w instytucjach mógł przenosić się na ulice naszego miasta. Apelujemy o niebudowanie społecznej niechęci i uprzedzeń.

Ponadto apelujemy do Prezesa Rady Ministrów o zwiększenie środków finansowych na kształcenie uczniów innych narodowości. Środki z Funduszu Pomocy dedykowane są uczniom ukraińskim posiadającym status uchodźcy natomiast waga subwencji na dodatkową naukę języka polskiego dla dużej liczby dzieci obcego pochodzenia jest niewystarczająca. Generuje to bardzo duże problemy w obrębie polskich szkół dotyczące nie tylko cudzoziemców ale i dzieci polskich. Apelujemy o wzięcie pod uwagę, w planowaniu ogólnopolskich strategii migracyjnych, propozycji dla mniejszych samorządów z uwzględnieniem informacji o źródłach finansowania działań dotyczących integracji migrantów w lokalnym społeczeństwie. O wskazanie wytycznych dotyczących podmiotów zatrudniających wykonawców zadań, kadr oraz niezbędnych kwalifikacji do realizacji działań lokalnych Centrów Integracji Cudzoziemców. W sytuacji, w której to na Regionalne Ośrodki Polityki Społecznej we współpracy z Urzędami Wojewódzkimi i partnerami społecznymi nałożone zostało zobowiązanie do tworzenia Centrów Integracji Cudzoziemców i wspierania procesu integracji, wydaje się być koniecznym uzupełnienie ustawy o pomocy społecznej o nadanie ROPSom kompetencji do zajmowania się tak wyodrębnioną grupą adresatów, którymi są migranci. Usprawni to procesy i dyskusje na poziomie sejmików i samorządów lokalnych. Apelujemy o stworzenie ogólnopolskich programów edukacyjnych dotyczących tolerancji wobec odmienności kulturowej.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

mmmm

6 1

Co za polityczno-poprawny bełkot. Po pierwsze nie myl repatriantów z migrantami.
Po drugie najpierw niech ukraińcy zezwolą na ekshumację ofiar Wołynia. Po trzecie, trzeba być ślepym, żeby nie widzieć coraz większej roszczeniowości i chamstwa tzw. migrantów. 11:00, 15.11.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%