Zamknij
REKLAMA

Przy Dziecięcym Telefonie Zaufania RPD zaczynają się dyżury ekspertów

12:22, 10.01.2022 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

"Od dzisiaj (10.01.2022) przy Dziecięcym Telefonie Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800-12 12-12 i na specjalnym czacie internetowym czat.brpd.gov.pl dyżurować będą specjalni eksperci z zakresu prawa, spraw socjalnych, edukacji i wychowania oraz ochrony zdrowia. Oprócz codziennego, całodobowego wsparcia psychologicznego i kryzysowego będzie można teraz w trakcie eksperckich dyżurów uzyskać wyczerpujące informacje dotyczące obowiązujących przepisów i procedur" - czytamy w komunikacie Biura Prasowego RPD.

Wskazano w nim, że kryzys wywołany pandemią wymaga pilnej rozbudowy skoordynowanego i powszechnego systemu pomocy dla młodego pokolenia.

"W wyniku porozumienia zawartego przez Rzecznika Praw Dziecka z Ministerstwem Zdrowia oraz Ministerstwem Edukacji i Nauki wspólnie działamy na rzecz reformy systemu psychiatrii dziecięcej, pomocy środowiskowej i psychologicznej w szkołach" - zaznaczono.

"Specjaliści dyżurują w dni powszednie w godzinach 9.00-14.00 - wystarczy zadzwonić na 800-12-12-12 lub napisać na czacie (czat.brpd.gov.pl) i poprosić o kontakt z ekspertem. Cały czas, codziennie, przez całą dobę można również uzyskać wsparcie psychologiczne i kryzysowe - eksperci dyżurują dodatkowo i niezależnie od stałego, całodobowego wsparcia psychologów" - czytamy.

W poniedziałek dyżurować będzie ekspert z zakresu spraw socjalnych: świadczeń (500 plus, 300 plus, zasiłek i dodatki do zasiłku rodzinnego, pielęgnacyjne itp.); udzielania pomocy społecznej; spraw socjalnych dzieci wychowywanych w różnych formach opieki zastępczej, w czasie sprawowania opieki i po jej ustaniu; działalności domów pomocy społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie; działalności zakładów opiekuńczo-leczniczych dla dzieci; świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa; warunków pracy małoletnich; spraw mieszkaniowych, lokali zastępczych, socjalnych, eksmisji; działania domów dla matek z małymi dzieci i kobiet w ciąży; funkcjonowania funduszu alimentacyjnego; spraw związanych z niepełnosprawnością nieletnich, rehabilitacją, ochroną zdrowia niepełnosprawnych.

We wtorek dyżurować ekspert z zakresu ochrony zdrowia: dostępności do świadczeń zdrowotnych; praw pacjenta małoletniego; środków prawnych przysługujących pacjentom i ich przedstawicielom ustawowym/opiekunom w realizacji ich praw.

W środę dyżurować będzie ekspert z zakresu prawa rodzinnego i postępowania w sprawach nieletnich oraz prawa i postępowania karnego dotyczącego małoletnich.

W czwartek dyżur obejmie ekspert z zakresu edukacji i wychowania: pomocy psychologiczno-pedagogicznej realizowanej w przedszkolach, szkołach i placówkach; przemocy rówieśniczej; spraw związanych z ocenianiem, klasyfikowaniem i promowaniem uczniów; indywidualnego nauczania; dowożenia uczniów niepełnosprawnych, jak również innych spraw związanych z organizacją transportu dzieci do szkół; współpracy szkoły z rodzicami; reorganizacji szkół, likwidacji czy łączenia oddziałów; bezpiecznych i higienicznych warunków nauki oraz wychowania.

W piątek dyżurować będzie ekspert z zakresu prawa rodzinnego i postępowania w sprawach nieletnich oraz prawa i postępowania karnego dotyczącego małoletnich. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%