Zamknij

Zbliża się koncert Wielkiej Orkiestry

Mariusz DudaMariusz Duda 13:32, 18.01.2023 . Aktualizacja: 13:33, 18.01.2023
Skomentuj Środa gra z WOŚP od lat   Fot. archiwum Środa gra z WOŚP od lat Fot. archiwum

Już niespełna dwa tygodnie dzielą nas od 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku, na niedzielę 29 stycznia, w całej Polsce zaplanowano wydarzenia, których celem będzie zbiórka funduszy na walkę z sepsą.

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka zorganizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tym roku zbiórka będzie przebiegała pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!”. Szacuje się, że sepsa jest przyczyną co piątego zgonu na świecie. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup specjalistycznego sprzętu, pozwalającego na przyspieszenie diagnostyki zakażeń, a co za tym idzie, szybsze wdrożenie leczenia antybiotykami. Zbiórka trwa jeden dzień, ale akcje z nią związane, jak np. licytacje, rozpoczynają się wcześniej, a kończą nawet pod koniec lutego. Ostateczna kwota pieniędzy zebranych podczas Finału podawana jest do publicznej wiadomości każdego roku 8 marca.

Działalność Fundacji WOŚP budzi wiele kontrowersji wśród społeczeństwa. Zbiórka ma wielu przeciwników, którzy starają się podważyć wiarygodność Fundacji i jej założyciela Jerzego Owsiaka. Przeciwnicy zarzucają Owsiakowi m.in. popieranie aborcji, propagowanie narkomanii czy organizowanie rockowego festiwalu za pieniądze ze zbiórek. Fundacja każdego roku przedstawia szczegółowy raport zebranych środków i sposobu ich wydatkowania. Zgodnie z ustawą pieniądze muszą być w całości przeznaczone na cel zbiórki. Szerokie grono stanowią zwolennicy idei Jerzego Owsiaka. Do akcji każdego roku przyłączają się wolontariusze, osoby prywatne, firmy i instytucje. Orkiestra gra także za granicami Polski. Do tej pory, podczas trzydziestu Finałów, zebrano ponad 1,75 miliarda złotych. Ta ogromna kwota w dużej mierze została przeznaczona na wyposażenie placówek medycznych. Część trafia do hospicjów, czy Domów Pomocy Społecznej. Szacuje się, że co piąty sprzęt w szpitalach został zakupiony właśnie za pieniądze ze zbiórek. W Środzie taki sprzęt trafił do szpitala na oddziały: chirurgiczny, dziecięcy i noworodkowy.

Gra cała Polska, gra także powiat średzki. Za organizację 31. Finału WOŚP w Środzie odpowiada Sztab 4133, działający przy Ośrodku Kultury. To właśnie w OK od godziny 14:00 będą się odbywały koncerty, pokaz taneczny i spotkanie podróżnicze. Ponadto w akcji udział bierze także lodowisko, pływalnia i Szkoła Podstawowa nr 2. Nad jeziorem odbędzie się „17. Bieg Policz się z Cukrzycą” i morsowanie z „Morsami z doliny Moskawy”. Na Starym Rynku o godzinie 18:30 rozpocznie się koncert średzkiej Orkiestry Dętej, a po nim zaplanowano licytacje i „Światełko do nieba”. Wolontariuszy będzie można spotkać na ulicach miasta i nie tylko. Sztaby działają także przy Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krzykosach, Gminnym Ośrodku Kultury w Nowym Mieście, Zespole Szkół w Pięczkowie, Zespole Szkół w Sulęcinku i Gminnym Ośrodku Kultury w Zaniemyślu. Poza powiatem średzkim (ale w obrębie zasięgu GPŚ) działa sztab w Miłosławiu.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%