Zamknij

Zwiększenie opłaty za brak segregacji odpadów

Joanna DudaJoanna Duda 06:00, 20.02.2024 .
Skomentuj

Niewłaściwe segregowanie śmieci może skutkować znaczną podwyżką za odbiór odpadów komunalnych. Poinformowani o tym zostali mieszkańcy Osiedla Jagiellońskiego, którzy swoje odpady zanoszą do zasieku numer 12. W związku z niewłaściwą segregacją mieszkańcy otrzymali informację od spółdzielni mieszkaniowej.

Spółdzielnia wystosowała komunikat 

– Szanowni mieszkańcy! W związku z otrzymaniem informacji o niewłaściwej segregacji odpadów komunalnych polegającej na pozostawieniu styropianu budowlanego w pojemniku przeznaczonym do gromadzenia tworzyw sztucznych, znajdującym się w zasieku nr 12, do którego przypisany został należący do Państwa lokal mieszkalny, Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej przypomina że: odpady zielone, poremontowe (w tym styropian), surowce wtórne oraz inne odpady problemowe można bezpłatnie oddać w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Nad Strugą 7 w Środzie Wielkopolskiej. Z dniem 1 maja 2020 roku została wprowadzona na obszarze gminy Środa Wielkopolska obowiązkowa segregacja odpadów w zabudowie wielorodzinnej. Niewypełnienie tego obowiązku przy następnych odbiorach odpadów, na podstawie uchwał Rady Miejskiej w Środzie Wielkopolskiej nr LVII/737/2022 z dnia 24.11.2012 r. oraz nr LVIII/753/2022 z dnia 15.12.2012 r., skutkować będzie podwyższeniem opłaty za odbiór odpadów komunalnych do 70,00 złotych od każdego mieszkańca – czytamy w informacji od spółdzielni mieszkaniowej.

Kara za brak segregacji 

Opłata za odbiór odpadów na ten rok jest taka sama, jak w zeszłym roku i wynosi 35 złotych za odpady zbierane selektywnie oraz 32 złote za odpady kompostowe. Oznacza to, że w przypadku nałożenia kary mieszkańcy Osiedla Jagiellońskiego zapłacą podwójnie za odbiór odpadów. Na razie mieszkańcy, którzy wyrzucają swoje odpady do kontenerów w zasieku numer 12, otrzymali jedynie informację o tym, że kara zostanie nałożona, jeśli sytuacja z brakiem segregacji się powtórzy.

Jak powinna wyglądać segregacja 

Przypominamy, w jaki sposób należy segregować śmieci. Wytyczne wypisane są ze strony Usług Komunalnych w Środzie. Warto dodać, że informacje o segregacji znajdują się również przy zasiekach z kontenerami na odpady. 

Do odpadów z grupy opakowania tworzyw sztucznych wyrzucać należy plastikowe opakowania po chemii, torby foliowe, opakowania tetra pack, czyli np. kartony po mleku, plastikowe butelki, metalowe puszki np. po jedzeniu, puszki po napojach oraz plastikowe kubki. 

Do odpadów szklanych bezbarwnych zalicza się: butelki ze szkła bezbarwnego, szklane opakowania, zbite kieliszki, słoiki ze szkła jednobarwnego. 

Do odpadów szklanych kolorowych należy wyrzucać butelki oraz słoiki ze szkła kolorowego. 

Do grupy papieru i opakowań z papieru zalicza się: opakowania, kartony, foldery reklamowe, ulotki, koperty, książki oraz prasę.

Odpady bio to trawa, rośliny doniczkowe (bez ziemi), liście oraz drobne gałązki. Co ważne, nie zaliczają się do nich drzewka. Oznacza to wraz z tą grupą odpadów nie powinny wyrzucane być choinki.

Do odpadów zmieszanych zalicza się: tłusty lub zabrudzony papier, zużyte środki higieniczne, piasek lub trociny z kuwet, resztki kosmetyków i inne odpady, które nie podlegają biodegradacji.

Co ważne, część odpadów należy zawieźć we własnym zakresie do PSZOK, ponieważ nie należy umieszczać ich z odpadami z pozostałych grup. 

Do PSZOK należy wywieźć: sprzęt komputerowy, telefony komórkowe, odpady z niewielkich remontów, sprzęt RTV i AGD, opony od pojazdów do 3,5 tony, farby, dywany, wykładziny, golarki, trymery, akumulatory, krzesła plastikowe, żarówki energooszczędne, przewody, kable, baterie, duże lustra, meble, duży złom, zabawki elektryczne, przeterminowane leki i odzież.

W PSZOK obowiązują limity 

W Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów w Środzie obowiązują jednak pewne limity, które zostały wprowadzone z dniem 1 lipca 2022 roku na podstawie Uchwały Rady Miejskiej w Środzie. Zużyte opony od pojazdów do 3,5 tony objęte są limitem 8 sztuk w skali roku od gospodarstwa domowego. Limit 300 kilogramów w skali roku dotyczy odpadów poremontowych. Odpady zielone również podlegają limitowi 300 kilogramów w skali roku od gospodarstwa domowego. Oprócz tego ustalony jest limit 10 sztuk w skali roku od gospodarstwa domowego odpadów wielkogabarytowych.

Kiedy można wywieźć odpady do PSZOK? 

Odpady problemowe, których nie można wyrzucić razem z innymi śmieciami należy wywieźć do PSZOK. Można to zrobić od poniedziałku do piątku od godziny 6:00 do godziny 18:00 lub w sobotę od godziny 6:00 do godziny 13:00. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%