Zamknij
REKLAMA

Kadrowa katastrofa w policji?

Mariusz Duda Mariusz Duda 09.25, 20.01.2023 . Aktualizacja: 09.26, 20.01.2023
Skomentuj
REKLAMA

Polska policja boryka się z problemami kadrowymi. Coraz częściej media informują o masowych odejściach ze służby. Czy formacji grozi kadrowa katastrofa? Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda w Komendzie Powiatowej Policji w Środzie.

Już jesienią ubiegłego roku komendy wojewódzkie informowały o możliwych problemach kadrowych. Szacuje się, że w całym kraju komendy mają około 6 tysięcy wakatów. Jako powód tej sytuacji podaje się wysokie wymagania, którym często nie mogą sprostać kandydaci do służby. Ponadto mundurowi oczekiwali podwyżki wynagrodzenia na poziomie 20 procent, a tymczasem rząd w budżecie zaplanował podwyżkę rzędu 7,8 procenta, czyli poniżej wskaźnika inflacji. Z kolei zachętą do odejścia ze służby starszych funkcjonariuszy może być wysoka waloryzacja emerytur. Komenda Główna Policji informowała już wcześniej o wprowadzeniu tzw. „dziadkowego”, czyli specjalnego dodatku dla policjantów z minimum 25-letnim stażem. Nie wszyscy funkcjonariusze zdecydowali się jednak pozostać. W ubiegłym tygodniu „Wiadomości wrzesińskie” poinformowały, że z wrzesińskich komend ma zamiar odejść około 16 procent funkcjonariuszy. Jak sytuacja wgląda w Środzie?

KPP w Środzie posiada 102 etaty i wszystkie są w tej chwili obsadzone. Nie znaczy to, że część funkcjonariuszy nie zamierza wkrótce odejść ze służby.

- Chęć odejścia na emeryturę zadeklarowało pięciu funkcjonariuszy. Dla porównania, w ubiegłym roku na emeryturę odeszło sześciu funkcjonariuszy – poinformowała asp. sztab. Edyta Kwietniewska, oficer prasowy KPP w Środzie. Dodała także, że liczba mundurowych stale ulega zmianie. - Aktualnie jeden funkcjonariusz został przeniesiony do nas z innej jednostki, w 2022 roku do służby przyjęto czterech funkcjonariuszy, a kolejnych trzech przeniesiono z innych jednostek – twierdzi Kwietniewska i dodaje, że w 2021 roku odeszło 4 policjantów, a doszło 9, w tym jeden przeniesiony z innej jednostki. Trudno stwierdzić, co powoduje, że funkcjonariusze odchodzą na emeryturę. - Policjant, w momencie nabycia praw emerytalnych, podejmuje taką decyzję zgodnie z własnymi pobudkami – usłyszeliśmy.

Wszystko wskazuje, że w najbliższym czasie średzka formacja nie będzie martwić się brakami kadrowymi. Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu prowadzi nabór kandydatów na funkcjonariuszy. W ubiegłym roku policjant zarabiał 4 474 zł netto, a dzielnicowy już 4 908.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%