O zakazie używania fajerwerków poza Sylwestrem jest sporo mitów. Używanie materiałów pirotechnicznych w ciągu całego roku jest legalne, ale muszą zostać zachowane określone środki ostrożności oraz uregulowane prawnie miejsca.
W miejscu publicznym z fajerwerków korzystać można 31 grudnia oraz 1 stycznia, na posesji prywatnej wygląda to inaczej.
W przepisach prawnych nie ma uregulowanych konkretnych dni, w jakich można używać środków pirotechnicznych na własnym podwórku. Należy jednak pamiętać, że w prawie uregulowane jest zakłócanie porządku publicznego, a w tym hałas, który takie fajerwerki generują.
Zgodnie z przepisami zakłócanie porządku podlega karze.
Art. 51.§ 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu (orzekanej w wymiarze od 5 do 30 dni) , ograniczenia wolności ( trwa 1 miesiąc) albo grzywny (wymierzanej w wysokości od 20 do 5000 złotych).
Używanie jednak fajerwerków i petard w sposób zalecany, niezakłócający spoczynku nocnego oraz nienarażający zdrowia i bezpieczeństwa ludzi oraz zwierząt nie podlega karze określonej w Art. 51 Kodeksu Karnego.
- Jednocześnie trzeba zachowywać względy bezpieczeństwa oraz uwzględniać to, w jakim miejscu strzelamy i czy nasz pokaz nie będzie uciążliwością dla otoczenia. Jeśli mamy w okolicy sąsiadów warto powiadomić ich o planowanej imprezie. W przypadku większych pokazów fajerwerków nie zaszkodzi również powiadomić lokalnej jednostki policji. Jeśli w pobliżu miejsca pokazu pirotechnicznego znajdują się osoby, dla których hałas wiązałby się z uciążliwością np. ludzie starsi lub dzieci, a widowisko miałoby odbywać się po godzinie 22, bądź też w pobliżu miejsca przebywania zwierząt- rozważyć warto użycie fajerwerków cichych tzw. silentów, zwanych także fajerwerkami przyjaznymi zwierzętom – podaje arkafajerwerki.pl
- Korzystając z pirotechniki „amatorskiej” tj. klas materiałów wybuchowych CE F1, F2, F3, T1 i P1 (takie, które można kupić w każdym sklepie) nie są wymagane żadne uprawnienia – jedynym ograniczeniem jest wiek tj. 18 lat.
Fajerwerki można puszczać w odległości średnio ok. 50 metrów od drzew i innych budynków (w zależności od rodzaju – szczegóły znajdują się na instrukcji każdego wyrobu). Warto upewnić się, że w pobliżu nie znajdują się gospodarstwa rolne i zwierzęta, które mogłyby ucierpieć.
Duże pokazy pirotechniczne, z wykorzystaniem profesjonalnych materiałów wybuchowych mogą przeprowadzać wyłącznie profesjonalne firmy, postępujące zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i posiadające wymagane uprawnienia – podaje pyro-tech.pl
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz