Nielegalne rajdy samochodowe kojarzą się głównie z amerykańskimi filmami. Wbrew pozorom jednak jest to problem, z którym niejednokrotnie już mierzyła się polska policja. Wiele takich sytuacji jest udaremnianych, a funkcjonariusze nakładają mandaty uczestnikom „zabaw”, lecz nie zawsze jest to możliwe.
W ostatnim czasie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa zaznaczone zostało anonimowe zgłoszenie, dotyczące nielegalnych rajdów samochodowych w Środzie. Na mapie zgłaszane są zagrożenia z różnych kategorii. W chwili obecnej z ponad 62 tysięcy zgłoszeń w skali kraju, 186 stanowią rajdy samochodowe, a wśród nich znajduje się zgłoszenie z ulicy Platanowej w Środzie.
- Wyścigi uliczne są nielegalne i policjanci z pewnością zawsze dołożą wszelkich starań, by im zapobiegać. Branie w nich udziału, świadome stwarzanie zagrożenia dla siebie i innych - to już przestępstwo. Pamiętajmy, że ruch na ulicach, gdzie odbywają się wyścigi, dla innych osób odbywa się normalnie. Pozostaje pytanie, co takiego musi się wydarzyć, by ci, którzy uwielbiają uderzenie adrenaliny, oprzytomnieli i szukali tego typu atrakcji w miejscach do tego przystosowanych? - podaje Policja Zachodniopomorska
W ostatnich latach w Polsce doszło do kilku udaremnień wyścigów przez policje. W 2016 roku funkcjonariusze powstrzymali wyścig 800 pojazdów w Łodzi, podczas zorganizowanej akcji "Illegal Night 2K16-Charity Night".
- Podczas tych działań policjanci skontrolowali 116 pojazdów, wylegitymowali 139 osób, nałożyli 85 mandatów karnych na kwotę 14400 zł, zatrzymali 5 uprawnień do kierowania za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym oraz 4 dowody rejestracyjne za stan techniczny pojazdów. Funkcjonariusze skierowali także 2 wnioski o ukaranie do sądu – podano o akcji na stronie Policja.pl
Do rajdów dochodzi również na terenie województwa wielkopolskiego. W 2015 roku odbił się echem wyścig ojca z synem w Poznaniu. Podczas urządzonego przez nich rajdu zginął 59-letni mężczyzna, który przechodził chodnikiem. Sprawca zdarzenia wraz z ojcem zostali skazani na karę pozbawienia wolności.
- Policjanci przestrzegają wszystkich, którzy starają się zamienić jezdnię w tor wyścigowy. Brawura i brak umiejętności może skończyć się tragicznie, więc zdecydowane działania policjantów są niezbędne, aby na drogach było bezpiecznie. Nie ma miejsca dla nieodpowiedzialnych zachowań na lubuskich drogach – podaje aspirant Agnieszka Kaczmarek z Komendy Powiatowej Policji w Słubicach.
Anonimowe zgłoszenie ze Środy z 21 grudnia jest w trakcie weryfikacji. Na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa można zaznaczać także wiele innych nieodpowiedzialnych zachowań. Częstymi zgłoszeniami na terenie naszego powiatu są między innymi: dzikie wysypiska śmieci, nieprawidłowe parkowanie, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, niewłaściwa infrastruktura drogi oraz przekraczanie dozwolonej prędkości.
- Każde naniesione na mapę zagrożenie zostało przez Policję zweryfikowane, co z pewnością przyczyniło się do wzrostu poczucia bezpieczeństwa obywateli. W tym roku średzcy policjanci wyeliminowali ponad pół tysiąca zgłoszonym zagrożeń. Tendencja się nie zmienia. Prym wiodą zagadnienia drogowe. Na koniec września 2022 rok średzka komenda otrzymała ponad 1700 spraw zasygnalizowanych przez to narzędzie. 1/3 z nich dotyczyła miejsc, gdzie kierowcy przekraczają prędkość, a blisko dwieście, gdzie kierowcy parkują niezgodnie z przepisami. W kwestii porządku publicznego zgłoszono 48 miejsc gdzie spożywa się alkohol. Policjanci drogówki, patrolowy i dzielnicowi regularnie weryfikują te zgłoszenia – podaje na swojej stronie KPP w Środzie Wlkp.
Zgłoszenia na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa można umieszczać TUTAJ
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz