Zamknij
REKLAMA

„Gdyby zobaczyli, że piłkarze Polonii mają saunę...”

Mariusz Duda Mariusz Duda 13.16, 20.11.2022 . Aktualizacja: 13.25, 20.11.2022
Skomentuj Franziski Stadelmann, Prezydenta Miasta Muttenz.
REKLAMA

Delegacja ze szwajcarskiej gminy Muttenz gościła w Środzie w długi weekend. Powodem była nawiązana wcześniej współpraca między tą gminą a Powiatem Średzkim. W piątek, podczas I Koncertu Samorządowego Powiatu Średzkiego, została podpisana umowa partnerska.

Szwajcarzy raczej niechętnie podpisują umowy partnerskie z innymi regionami.

- Nie jesteśmy tacy, jak Niemcy. Nie mamy aż tak mocno umocnionego systemu partnerstwa, jak wasi zachodni sąsiedzi – usłyszeliśmy od Franziski Stadelmann, Prezydenta Miasta Muttenz.

Powiat Średzki jest pierwszym od czternastu lat regionem, z którym którakolwiek ze szwajcarskich gmin podpisała umowę o współpracy. Jak zapewniła nas prezydent Stadelmann, samorządowcy z Muttenz nie widzieli przeciwwskazań do podpisania umowy, ale zależało im na bliższym poznaniu naszego regionu. Delegacja przyleciała do Poznania w piątkowe przedpołudnie. Niestety nie obyło się bez przygód. Okazało się, że część bagaży nie dotarła z Frankfurtu do Polski w ślad za gośćmi. Bez ubrań na przebranie została m.in. Prezydent Stadelmann. Zapytaliśmy prezydent o wrażenia z pobytu w Polsce.

- Polacy to bardzo otwarty i gościnny naród. Jesteśmy pod wrażeniem waszych szkół i młodzieży, która bardzo się angażuje. Smakuje nam wasza kuchnia. Jedynym minusem jest bariera językowa. Macie bogatą historię, kultywujecie tradycje, wiele się tu dzieje na płaszczyźnie kulturalnej czy sportowej. Miasto ma dobrą infrastrukturę. Nasi piłkarze mogą wam pozazdrościć stadionu. Gdyby zobaczyli, że piłkarze Polonii mają saunę…. Inaczej wygląda u was postęp informatyczny. U nas wszystko jest zdigitalizowane. Ciekawostką jest monitoring miejski. To, że burmistrz może patrzeć, co robią mieszkańcy. W Szwajcarii tego nie ma – twierdzi prezydent Stadelmann.

Goście odwiedzili firmę Polipak i już doszło do wymiany kontaktów. Pani prezydent nie ukrywa, że poza współpracą kulturalną liczy także na partnerstwo w zakresie gospodarczym. Być może zachęci także mieszkańców do podjęcia pracy w Szwajcarii. Dużym problemem są osoby do opieki nad ludźmi starszymi. W Muttenz ich brakuje. Delegacja z Konfederacji Szwajcarskiej zaprosiła średzką Polonię na Turniej Młodzieżowy U15, który ma się odbyć w Muttenz 8 kwietnia. Być może także tamtejsza drużyna piłkarska w okresie letnim weźmie udział w treningach w Środzie. Wszelkie ustalenia jeszcze przed partnerskimi samorządami. Goście opuścili Środę w niedzielne popołudnie. Jak nas zapewnili, będą ciepło wspominać Polskę, Rogale Świętomarcińskie , smalec z ogórkiem, pasztet z gęsi i polską gościnność.

Redakcja dziękuję Pani Bogusławie Deiksler za pomoc w tłumaczeniu rozmowy

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%