Zamknij
REKLAMA

Sto lat i jeszcze dłużej… już niedługo, bo 8 października, będzie rozbrzmiewać w murach średzkiego ogólniaka z okazji 100-lecia istnienia

16.57, 30.09.2022 Materiał powstał przy współpracy z partnerem portalu Aktualizacja: 14.02, 01.10.2022
Skomentuj Społeczność LO 2022 Fot. LEO-ART
REKLAMA

Sto lat i jeszcze dłużej… już niedługo, bo 8 października 2022 roku, będzie rozbrzmiewać w murach średzkiego ogólniaka z okazji 100-lecia istnienia. Szkoły, którą ukończyło już ponad 6,5 tysiąca absolwentów. Z tej okazji postanowiliśmy porozmawiać z Dyrektor Katarzyną Światowy o przygotowaniach do jubileuszu.

Red: Przed nami kolejny, piękny jubileusz szkoły, 100-lecie istnienia. Jakie odczucia towarzyszą Pani przed tym ważnym wydarzeniem?
KŚ: Świętowanie zaczęliśmy 1 września zakopaniem kapsuły czasu, w której  znalazły się m.in. podpisy wszystkich uczniów i nauczycieli oraz gości obecnych w tym dniu w szkole, najstarsze zachowane świadectwo z roku 1928, świadectwa z bieżącego roku, zdjęcie społeczności szkolnej oraz aktualne wydanie lokalnej gazety. Wracając do pytania, emocji związanych z organizacją jubileuszu było i jest mnóstwo, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Mam tu na myśli pandemię wywołaną wirusem SARS- CoV- 2, której końca nie widać, a także agresję rosyjską na Ukrainę, która ma wpływ na polską szkołę, w tym na naszą placówkę. Przypomnę, że w marcu udostępniliśmy halę gimnastyczną uchodźcom z Ukrainy oraz przyjęliśmy uczniów. Teraz pewien niepokój wywołuje inflacja i trudna sytuacja w szkolnictwie (przyp. red. możliwość strajku nauczycieli). Na szczęście mogę liczyć na społeczność szkolną oraz pracowników, którzy swoim zaangażowaniem dają mi impuls do działania. Postanowiliśmy nie odkładać obchodów na spokojniejsze czasy, bo rok 2022 jest teraz i to jest rok Jubileuszu 100-lecia.

[ZT]7356[/ZT]

Red: Przejdźmy zatem do uroczystości, do wielkiego świętowania. Czy uchyli Pani rąbka tajemnicy, czego możemy spodziewać się w sobotę 8 października?
KŚ: Zgadza się, to wielkie świętowanie, ale również wielka praca, w którą zaangażowani są zarówno uczniowie jak i nauczyciele i pracownicy szkoły.  
Dzień ten rozpoczynamy o godzinie 10:00  Mszą św. w Kościele Najświętszego Serca Jezusa, której będzie przewodniczył biskup Damian Bryl, nasz były nauczyciel religii (przyp. red.  w latach 1994- 1996  wikariusz  w parafii NSJ). Następnie udamy się do Ośrodka Kultury, gdzie odbędzie się uroczysta akademia. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują tu zaproszenia imienne. Chciałabym  podkreślić, że starliśmy się, aby z każdego rocznika był reprezentant. W trakcie akademii będą chwile na zadumę, humor i wzruszenie. 


Red: Brzmi interesująco, a co z pozostałymi absolwentami?
KŚ: Szkoła będzie otwarta od godz. 9:30, w holu szkoły uczniowie będą „sprawdzać obecność”, na podstawie imiennych list absolwentów od 1946 roku. Od godziny 13:30 zaplanowane są spotkania roczników w wyznaczonych salach (przyp. red. szczegółowy harmonogram umieszczamy obok, znajduje się również na stronie szkoły). Na wszystkich czekać będą upominki, poczęstunek w gronie szkolnych przyjaciół i znajomych. W trakcie liczymy na wpisy do Ksiąg Pamiątkowych, które staną się niezwykłym wspomnieniem tego wyjątkowego dnia. W końcu 100 lat to piękny wiek! Na auli będą odbywały się minirecitale naszych obecnych uczniów jak i absolwentów, np. wystąpi tegoroczny maturzysta, Indywidualność Rocznika 2022, laureat wielu konkursów wokalnych – Adam Machowski. Cała szkoła w tym dniu zamieni się w galerię sztuki, będzie można zobaczyć prace panów Andrzeja Gniotowskiego i Ryszarda Kurnatowskiego, naszych absolwentów oraz archiwalne zdjęcia z życia szkoły, które z okazji jubileuszu zostały wywołane w większym formacie.
Ponieważ idziemy z duchem czasu, już teraz zapraszam wszystkich do sali numer 3, na wirtualny spacer po szkole, przygotowany przez Tomasza Mroczkowskiego i firmę Sotis Studio oraz do fotobudki, która znajdować się będzie hali sportowej.
Nie zdradzę dzisiaj jednak wszystkiego. Kilka niespodzianek pozostawię... i usłyszycie o nich Państwo już w sobotę.

[ZT]8787[/ZT]

Red: Rozumiem. Na koniec chciałbym Panią zapytać o obecnych uczniów i ich stosunek do jubileuszu?
KŚ: Zorganizowanie takiego jubileuszu wymaga zaangażowania wszystkich. Bardzo się cieszę, że mogę liczyć na naszą młodzież, która zgłosiła się do pomocy w tym dniu. Nadmienię tylko, że przez cały rok uczniowie angażowali się w różne projekty dotyczące 100-lecia: wywiady z absolwentami, quizy, krzyżówki, filmy, gry. Nie wszystkie mogliśmy zrealizować ze względów finansowych, ale cieszy ta kreatywność.

Red: Dziękuję za wywiad i w imieniu Redakcji życzymy 200 lat!
KŚ: Również dziękuję i zapraszam wszystkich naszych absolwentów, aby przeżyć chwile radości i wzruszeń, doświadczyć niezapomnianych wrażeń, poczuć wyjątkową atmosferę – słowem – wrócić do przeszłości, bo każdy z Nas jest częścią szkolnej społeczności i historii Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wielkopolskiej.

Społeczność Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wielkopolskiej 2022 Fot. LEO-ART.

(Materiał powstał przy współpracy z partnerem portalu)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

marcinmarcin

0 0

znajome buziaki. pozdrawiam! 12:55, 01.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%