Zamknij

Nie chce, by pamięć o tych miejscach przepadła. Widzieliście już mapę Damiana?

09:05, 01.07.2022 J.J Aktualizacja: 09:35, 01.07.2022
 Mapa dostępna jest na Facebooku Damiana Korcza Fot. Damian Korcz Mapa dostępna jest na Facebooku Damiana Korcza Fot. Damian Korcz

Średzianin Damian Korcz od kilku miesięcy tworzy mapę ciekawych i historycznych miejsc z terenu powiatu średzkiego i nie tylko. Nie jest to jednak tradycyjna papierowa mapa, jaką przede wszystkim pamięta starsze pokolenie, a wirtualna, dostępna dla każdego, kto posiada komputer czy smartfona. Mapa już teraz zawiera wiele obiektów, choć przed Damianem jeszcze sporo pracy. O tym wszystkim postanowił opowiedzieć w rozmowie z Jędrzejem Józefowiczem.

Jędrzej Józefowicz: Niedawno rozmawialiśmy o twoim zabytkowym motocyklu. Teraz postanowiłeś zrobić własną mapę. Skąd taki pomysł?

Damian Korcz: Pomysł wziął się z przypadku. Najpierw dowiedziałem się od znajomych i rodziny co gdzie kiedyś w Środzie się mieściło, następnie zacząłem spisywać sobie te informacje, żeby nic nie przepadło. Mapa miała początkowo powstawać w wersji papierowej, lecz na takiej nie ma ani miejsca ani możliwości edycji. Początkowo interesowałem się tylko Środą, później wszystkim w promieniu 5 kilometrów, następnie objąłem zasięgiem rejony Środy, Krzykos, Nekli, Kostrzyna, Nowego Miasta, Dominowa, Tulec, a także części Poznania, gdzie przejeżdżała kolejka, jako tereny przynależące do Środy lub mające coś z nią wspólnego.

Jak długo przygotowywałeś taką wirtualną mapę?

Kiedy znalazłem rozwiązanie, czyli mapy Google zacząłem zaznaczać miejsca. Trwa to nieprzerwanie od listopada 2021 roku. Cały czas coś dochodzi, czeka też wiele już pozyskanych informacji do zaznaczenia.

Gdzie ją nasi Czytelnicy mogą zobaczyć?

Mapę udostępniłem około miesiąc temu na swoim Facebooku, 3 dni temu na jednej z facebookowych grup. Przez 3 dni osiągnęła ok. 1200 wyświetleń, sporo reakcji, kilka osób napisało do mnie w prywatnych wiadomościach i nieco pomogło. Mapa jest dostępna tylko w formie podglądu, można ją załączyć w mapach Google i uzyskać trasę do danego punktu.

Co na niej znajdziemy?

Są na niej ważniejsze i mnie ważne obszary z obecną lub byłą lokalizacją danego obiektu, od średniowiecznego Giecza, po firmy z czasów PRL-u. Zapisuję tylko do 89’, maksymalnie do 2000 roku.

Informacje mam z fotografii, filmów, wspomnień, PAF-u, pracowni Muzeum Ziemi Średzkiej na Starym Rynku, książek, planów, map, z internetu lub własnych zbiorów.

Póki co chce na niej zaznaczyć zarówno resztę tego co się dowiedziałem, jak i szukać nowych informacji. Powstaje też mapa tylko o kolejce, bazująca na tej głównej. Ma zawierać zdjęcia, opisy całej infrastruktury kolejki. Udostępniona zostanie na stronie kolejki, ponieważ jestem w stowarzyszeniu TPKŚ Bana od 10 lat.

Skąd w tobie taka pasja?

Pomysł narodził się z miłości do historii, nadszedł taki czas, że zacząłem interesować się własną małą ojczyzną, a nie tylko kolejką. Mapa ma na celu utrwalenie w pamięci bardzo wielu miejsc, część z nich nie istnieje lub pełni inne funkcje. Każda organizacja, placówka, firma ma zawartą na stronach internetowych własną historię, ale brak jednego miejsca, gdzie można znaleźć wszystko w jednym miejscu. Moja mapa ma to zapewnić.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%