Zamknij
REKLAMA

ZUS sprawdzi cię w domu ale nie zapuka do sąsiadów.

07:52, 14.10.2021 | .
Skomentuj
REKLAMA

Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie będą odwiedzali sąsiadów klientów ZUS i prosili ich o informacje na temat kontrolowanej osoby na zwolnieniu lekarskim. Zakład nie będzie też mógł wystąpić do operatora sieci komórkowej, ani banku o informacje na temat ich klientów.

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać 1 stycznia 2022 r., nie dają bowiem ZUS takich uprawnień. W ustawie zostały natomiast doprecyzowane kwestie związane z przekazywaniem informacji do ZUS. Od 1 stycznia 2022 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie uprawniony do pozyskiwania danych i informacji w zakresie niezbędnym do ustalenia prawa do zasiłku, jego wysokości, podstawy wymiaru oraz do jego wypłat, zarówno od ubezpieczonych jak i płatników składek. - Obecnie brak pełnej i rzetelnej informacji i dokumentacji od płatników składek lub samych ubezpieczonych, utrudnia ustalanie prawa do zasiłków, ich terminową wypłatę oraz ich weryfikację. Zdarzały się niestety sytuacje, że płatnicy składek lub sami ubezpieczeni, powołując się na brak podstawy prawnej do udostępnienia danych, odmawiali przekazywania informacji lub dokumentów – powiedziała Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce. Nowy przepis ma być skutecznym narzędziem, który przyczyni się do pozyskiwania od płatników składek i ubezpieczonych danych koniecznych do przyznania prawa i wypłaty świadczenia. - Chodzi na przykład o sytuacje, kiedy osoba zatrudniona u dwóch pracodawców, przebywa na zwolnieniu lekarskim. ZUS będzie mógł pozyskać informacje, czy pracownik wykorzystując zwolnienie lekarskie w jednej firmie, nie pracował w tym samym czasie u drugiego pracodawcy – wyjaśnia rzeczniczka.

To jednak oznacza, że ZUS nie będzie mógł inwigilować osób przebywających na zwolnieniach lekarskich w sposób, w jaki wielu osobom się wydaje. Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dementują zatem nieprawdziwe informacje, jakoby w przyszłości mieli odwiedzać mieszkania osób, aby dowiedzieć się od sąsiadów, czy osoba mieszkająca za ścianą rzeczywiście przebywa na zwolnieniu lekarskim, czy jednak pobiera tylko świadczenie, a w praktyce codziennie chodzi do pracy. ZUS nie będzie mógł także zwrócić się do operatora komórkowego, aby ten udostępnił dane logowania telefonu. Zatem w ten sposób ZUS nie dowie się, czy będąc na zwolnieniu nie wybraliśmy się na wakacje. Podobnie ma być z informacjami bankowymi. Instytucje bankowe nie przekażą ZUS-owi informacji o tym, gdzie wypłacaliśmy pieniądze bądź płaciliśmy kartą na dokonane zakupy.

Warto jednak zauważyć, że zarówno pracodawca, jak i ZUS będą mieli możliwość sprawdzenia, czy pracownik pobierający zasiłek chorobowy znajduje się w miejscu zamieszkania. ZUS w ciągu roku przeprowadza w całym kraju około 300 tys. takich kontroli, a ich efektem jest cofnięcie uprawnień do zasiłku chorobowego niektórym świadczeniobiorcom.

ZUS - materiały prasowe/opr. redakcja

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%