Zamknij

Siedem na dziesięć kwiatów jest zapylanych przez pszczoły

Monika BanaszynskaMonika Banaszynska 09:02, 25.05.2021 Aktualizacja: 09:09, 25.05.2021
Skomentuj

Choć pszczoła wydaje się nam nieodłącznym elementem naturalnego porządku świata, często zapominamy o tym, jak ważne są w naszym ekosystemie. Naukowcy alarmują, że ilość pszczół na świecie spada, co stanowi zagrożenie dla środowiska. Dlaczego? Czemu praca pszczół jest tak ważna? Co zyskujemy dzięki nim? W rozmowie z Moniką Banaszyńską, prowadzący Średzką Pasiekę Pszczółka Grzegorz Mikołajczak wyjaśnia, czemu pszczoły są tak istotną częścią środowiska.

 

Monika Banaszyńska: Pszczoła to maleńkie stworzenie, ale i tytan pracy. Jak ważne są pszczoły i ich praca?

 

Grzegorz Mikołajczak: Źródła różnie podają, ale ja trzymam się tego, że 7 na 10 kwiatów na Ziemi jest zapylanych przez pszczoły. Proszę sobie wyobrazić, co by było, gdyby zabrakło pszczół. Zniknęło by nam te 7 na 10 gatunków kwiatów. Owszem, człowiek jakoś inaczej może sobie poradzić przy tej technologii, ale ta Ziemia jest też domem dla zwierząt i one też chcą jakoś żyć. A bez pszczół się nie da. Pszczoła musi cały czas pracować. W okresie pożytkowym pszczoła żyje około 40 dni po czym umiera z przepracowania. Zazwyczaj też umiera przed ulem, żeby nie robić siostrom bałaganu. Pszczoła, która nie uczestniczy w zbieraniu i zimuje, może przeżyć nawet sześć miesięcy, ale praca pszczoły jest jednak bardzo ciężka.

 

Jakie korzyści z pasieczyska płyną dla Środy i jej mieszkańców?

 

Zapylane są kwiaty na łąkach, sięgają też pszczoły na ogródki działkowe na Niedziałkowskiego i generalnie myślę, że pracują na terenie o średnicy do 3 kilometrów od pasieki. Dzięki temu jest większa bioróżnorodność roślin w okolicy, a większa bioróżnorodność roślin to większa ilość owadów i zwierząt, które też na tym korzystają. Pszczoły mają też wpływ na zdrowie na przykład drzewek owocowych, co z pewnością zauważą działkowcy, oraz na obfitość płodów rolnych.

 

Ile pni ma pasieka i jaka rasa pszczół je zamieszkuje? Czy w okolicy jest wystarczająca ilość pożytków?

 

Pasieka ma w 10 pni, a rasa to pszczoła kraińska. Zdecydowanie mają tu wystarczającą ilość pożytków.

 

Wiele osób, w tym ja, boją się pszczół. Dużo osób ma też uczulenie na ich jad. Jak ochronić pszczoły, aby mogły służyć średzianom?

 

Pszczoła nie atakuje człowieka. Prowadzimy szereg spotkań edukacyjnych na ten temat, również jak uniknąć użądlenia. Jeśli pszczoła lata w pobliżu najlepiej jest się oddalić, a jeśli ktoś bardzo się boi może zasłonić też twarz dłońmi. Pszczoła żądli w ostateczności, gdy odbiera nasze zachowanie jako atak. Gdy machamy w panice rękami lub uciekamy, przydusimy ją przez przypadek - wtedy dochodzi do użądlenia. Zdarza się, i to jest całkiem naturalne, że gdzieś się wyroją. To jest normalny proces rozmnażania. Gdy stworzą taki kokon na przykład na drzewie nie należy się bać, tylko zadzwonić do jakiegoś pszczelarza, który przyjedzie i bezpiecznie to ściągnie. Ludzie też niestety mylą pszczoły z osami. Wizerunek pszczoły, który od lat serwuje nam telewizja i bajki jest żółto-czarny , ale żółto-czarne są osy, które są mięsożerne i to one gryzą ludzi. To co nam latem siada na słodkim czy wpada do piwa to są osy. Pszczoły wolą jednak nektar, a nie piwo!

 

Planuje pan dołożenie kolejnych uli i powiększenie pasieki?

 

Na tą chwilę nie mam takich planów. Zajmuję się pszczelarstwem miejskim i też mam pod opieką pasieki na dachach w Poznaniu. Te 10 uli w naszym rejonie jest wystarczające, żeby nie przestrzelić. One się tutaj dobrze chowają i 10 uli jest wystarczające. W zależności od pory roku, na przykład zimą, w jednym ulu mieszka kilka tysięcy pszczół, a w okresie najrojniejszym, czyli w okolicy marca, może ta liczba dochodzić do nawet 80 tysięcy osobników w jednej rodzinie. Fenomenem tych pszczół jest to, że one zimują w koloniach, przez zimę się ogrzewają i karmią na zasadzie pingwinów. Gdy zaczyna się wiosna startują w całej sile, gdy na przykład inne pszczoły, zimujące samotnie, zanim zaczną pracę to jest to czasami okolica kwietnia czy maja. Pszczoła kraińska najwcześniej uderza w te pierwsze kwiatki, które też chcą być zapylone.

 

Gdzie można zakupić produkty ze Średzkiej Pasieki Pszczółka?

 

Pasieka działa na takiej zasadzie, że cały miód, który zbierzemy trafi do urzędu gminy i to oni rozdsyponują go pomiędzy mieszkańców, szkoły i przedszkola, natomiast dokładnie nie umiem powiedzieć, jak to będzie się odbywać. Mamy teraz właściwie pierwszy sezon miodny. W ubiegłym roku nie mieliśmy zbiorów bo były młode rodziny. W tym roku jednak szykujemy się na zbiór.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

KochanekKochanek

0 0

Monika.... Same bzdurne tematy Ci dają... Nie stać cię na nic lepszego czy oni mają Cię za nic?

19:40, 04.06.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%