Zamknij

Wirus ptasiej grypy. Co to oznacza dla mieszkańców?

11:35, 25.10.2024 Aktualizacja: 20:49, 26.10.2024
Skomentuj Ognisko ptasiej grypy w Starkówcu Piątkowskim Ognisko ptasiej grypy w Starkówcu Piątkowskim

W połowie października trzy ogniska wysoko patogennej grypy ptaków potwierdzono w powiecie trzebnickim na Dolnym Śląsku. Choroba dotarła także do powiatu średzkiego. Wirus H5N1 potwierdzono na fermie drobiu w Starkówcu Piątkowskim.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Środzie w rozmowie z GPŚ potwierdził, że na fermie drobiu w miejscowości Starkówiec Piątkowski ujawniono wysoko zjadliwy szczep wirusa ptasiej grypy H5N1. Ptasia grypa powszechnie występuje u ptaków, jednakże często są to odmiany łagodne. Znane są dwa szczepy wirusa, powodujące u ptaków grypę o ciężkim przebiegu, która jest ostrą chorobą ogólnoustrojową ze śmiertelnością dochodzącą nawet do 100 procent. Taki właśnie szczep potwierdzono na fermie w gminie Środa.

Inspekcja Weterynaryjna podjęła decyzję o konieczności uśmiercenia wszystkich ptaków w obrębie wspomnianej fermy.

Z danych opublikowanych przez Główny Inspektorat Weterynarii wynika, że narażonych na zarażenie było aż 1 377 531 kur niosek. Tylko w ubiegłym roku na terenie kraju potwierdzono 68 ognisk zjadliwej grypy ptaków, gdzie utrzymywany był 1,03 miliona ptaków. Ognisko potwierdzone w Starkówcu Piątkowskim jest trzydziestym stwierdzonym przypadkiem w kraju w tym roku, a liczba kur w hodowli stanowi ponad połowę liczby zwierząt we wszystkich potwierdzonych ogniskach. Jednocześnie jest to pierwszy w tym roku przypadek, gdzie zjadliwa grypa dotknęła kury nioski. W 2024 roku najwięcej ognisk potwierdzono w hodowlach indyków rzeźnych.

Właściciel fermy drobiu współpracuje ze wszystkimi służbami. Wiadomo, że już w sobotę 19 października strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Środzie rozstawili przed bramą fermy namiot pneumatyczny dla przybyłego na miejsce lekarza weterynarii. Dodatkowo dowiezione zostały maty i środki dezynfekcyjne z magazynu Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Środzie. Wjazd w okolice fermy został zamknięty, a teren zabezpieczają funkcjonariusze policji.

- Pierwsze objawy, które nasunęły podejrzenie wysoce zjadliwej grypy ptaków, zostały zauważone w nocy 17 października. O zaistniałej sytuacji natychmiast powiadomiono Powiatowego Lekarza Weterynarii w Środzie. Spółka zawsze dokładała najwyższej staranności w zakresie bioasekuracji, zgodnie z Prawem o zdrowiu zwierząt oraz przepisami krajowymi, co potwierdzają wyniki kontroli urzędowych z lutego 2024 roku oraz z dnia wybuchu choroby. W pierwszej połowie października ferma przeszła także dodatkowy, prywatny audyt, po którym jeszcze zaostrzono stosowane środki bioasekuracyjne. Na chwilę obecną brak jest potwierdzonych przypadków przeniesienia wirusa H5N1 na inne fermy spółki. Spółka w pełni współpracuje z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Środzie Wielkopolskiej oraz innymi organami Inspekcji Weterynaryjnej, zapewniając pełną transparentność działań i nadzór nad wszystkimi fermami. Zarówno Inspekcja Weterynaryjna, jak i Spółka podejmują wszelkie możliwe działania zgodne z unijnym Prawem o zdrowiu zwierząt, jak również z Planem gotowości zwalczania grypy ptaków na szczeblu powiatu, aby skutecznie zwalczyć ognisko choroby i zapobiec jej dalszemu rozprzestrzenianiu się – zapewnił nas radca prawny dr Michał Rudy, Pełnomocnik Spółki.

Środki zaradcze zastosowała także wojewoda Agata Sobczyk. W rozporządzeniu z dnia 24 października ustanowiono obszary objęte ograniczeniami.

Obszar zapowietrzony obejmuje miejscowości: Brzezie, Czarne Piątkowo, Grójec, Nietrzanowo, Starkówiec Piątkowski, Szlachcin, Szlachcin-Huby, Winna Góra, Miąskowo, Murzynówko, Wiosna, Wygranka, Białe Piątkowo, Bugaj i Franulka.

W obszarze tym nakazuje się utrzymywanie drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych lub w innym zamkniętym miejscu w gospodarstwie. Należy też niezwłocznie usuwać zwłoki drobiu lub innych ptaków z terenu gospodarstwa poprzez ich przetworzenie lub unieszkodliwienie w zakładach zatwierdzonych do tego celu. Konieczne jest czyszczenie i odkażanie środków transportu i sprzętu wykorzystywanego do transportu drobiu lub innych ptaków, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych, innych środków transportu wjeżdżających do gospodarstwa lub z niego wyjeżdżających oraz innych przedmiotów lub substancji, które mogły zostać skażone wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków. W rozporządzeniu nakazuje się także stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące, w celu wykluczenia rozprzestrzeniania się zjadliwej grypy ptaków oraz wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wjazdami i wyjazdami do i z gospodarstw utrzymujących drób. Posiadaczowi zwierząt nakazuje się prowadzenie wykazu osób wchodzących do gospodarstwa lub z niego wychodzących, z wyłączeniem pomieszczeń mieszkańców gospodarstwa. Paszę i ściółkę dla ptaków należy przechowywać w sposób zabezpieczający przed kontaktem z gryzoniami oraz dzikimi ptakami i ich odchodami.

Jednocześnie w obszarze zapowietrzonym zakazuje się wyprowadzania z gospodarstwa i wprowadzania do niego drobiu lub innych ptaków bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii. Nie można także wywozić i rozrzucać ściółki lub nawozów naturalnych bez wcześniejszego uzyskania zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii. Taką zgodę należy także uzyskać w przypadku przemieszczania i transportu drobiu lub innych ptaków, w tym piskląt jednodniowych, drobiu odchowanego do rozpoczęcia nieśności, jaj wylęgowych i konsumpcyjnych oraz w przypadku transportu mięsa drobiowego z zakładów zlokalizowanych na obszarze zapowietrzonym. Zakazuje się także organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki.

Zakaz obejmuje także utrzymywanie drobiu na wolnym powietrzu, chyba że drób jest chroniony przed kontaktem z dzikim ptactwem za pomocą sieci, dachów, poziomych tkanin lub innych odpowiednich środków zapobiegających temu kontaktowi lub gdy drób jest karmiony i pojony w zamkniętym pomieszczeniu czy w miejscu osłoniętym, które w dostateczny sposób uniemożliwia dostęp dzikiego ptactwa i tym samym zapobiega kontaktowi dzikiego ptactwa z pokarmem i wodą przeznaczonymi dla drobiu.

Wyznaczony został też obszar zagrożony wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Uznaje się, że teren ten obejmuje następujące miejscowości: Środa Wielkopolska, Połażejewo, Tadeuszewo, Ruszkowo, Ulejno, Dębicz, Dębiczek, Brzeziak, Janowo, Mączniki, Henrykowo, Chudzice, Olszewo, Pierzchno, Pierzchnica, Włostowo, Brodowo, Ramutki, Kijewo, Chwałkowo, Czartki, Nadziejewo, Marianowo Brodowskie, Ołaczewo, Chocicza (gmina Środa), Rumiejki, Mieczysławowo, Bukowy Las, Murzynowo Kościelne, Sabaszczewo, Zberki, Rusibórz, Rusiborek, Kopaszyce, Murzynowo Leśne, Murzynowiec Leśny, Garby, Baba, Kaźmierki, Sulęcinek, Borowo, Sulęcin, Bogusławki, Bronisław, Witowo, Krzykosy, Przymiarki, Solec, Małoszki, Lubrze, Pięczkowo, Komorze, Komorze Nowe, Nowe Miasto nad Wartą, Hermanów, Wolica Kozia, Dębno, Lutynia, Franciszków oraz Pigłowice. Ponadto obszar zagrożony wystąpieniem zjadliwej grypy ptaków to także miejscowości leżące poza powiatem średzkim: Orzechowo, Szczodrzejewo, Sarnice, Mikuszewo, Kozubiec, Chrustowo, Rudki, Gorzyce, Lipie, Kębłowo, Miłosław, Pałczyn, Książno, Biechówko, Bardo, Mystki, Lgów, Gęczew, Gąsiorów, Śmiełów.

Szczegóły wprowadzonych rozporządzeniem nakazów i zakazów znajdziecie TUTAJ

(opr. MD)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%