Zamknij

Porzucone dzieci w szpitalu. Dlaczego tak się dzieje?

14:11, 03.10.2024 . Aktualizacja: 21:25, 04.10.2024
Skomentuj

Władze średzkiego szpitala chcą zwrócić uwagę na coraz częściej pojawiający się problem dzieci, które zostały porzucone w placówkach leczniczych.

Problem został przedstawiony na dzisiejszej konferencji prasowej. Prezes Paweł Dopierała powołał się na obecną sytuację. Teraz w średzkim szpitalu znajduje się niemal 10-miesięczna Patrycja.

- Patrycja trafiła do nas w styczniu, ze szpitala w Poznaniu. Tak się składa, że problem dotyczy nie tylko naszego szpitala, ale wszystkich szpitali, które mają oddziały noworodkowe. I chodzi po prostu o to, że te dzieci z nami mieszkają, a personel robi za rodzinę. Sytuacja jest o tyle dziwna i skomplikowana, że formalności, które muszą zaistnieć, żeby dziecko zostało przekazane do rodziny zastępczej czy adoptowane w późniejszym czasie, trwają miesiącami. Szpital to nie jest miejsce, gdzie te dzieci powinny mieszkać. To są dzieci zdrowe, które powinny mieć dom i opiekę, a tak się nie dzieje – mówił Dopierała.

Sternik średzkiej lecznicy wspominał, że w ciągu dwóch lat do szpitala trafiło sześcioro dzieci. Mówił też o sytuacji w poznańskich szpitalach - tam było 50 takich dzieci w 2023 roku. Apelował o zmiany w prawie.

- Apelujemy, aby zobligować sądy do tego, aby decyzje o rodzinach zastępczych podejmowane były w dwa lub trzy tygodnie. Jest problem, który sąd ma się tym zajmować. Jest przesyłanie dokumentów między Poznaniem i Środą, który ośrodek Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie ma się tym zajmować, w zależności od tego, gdzie rodzice mieszkają. To wszystko trwa – dodawał Dopierała.

Problemy dotyczą też spraw związanych z pobieraniem świadczenia 800 plus. - Można składać odwołania i apelacje, a te środki płyną. Jest to niewątpliwie kuszące dla tych, którym te dzieci zostały odebrane lub tych, którzy je porzucili. To świadczenie powinno być natychmiast zamrożone. I ostatnia sprawa dotyczy tego, aby zwiększyć możliwości tych rodzin, które mają prawa adopcyjne, żeby mogły być rodzinami zastępczymi. To też spowoduje, że te dzieci szybciej znajdą dom – apelował prezes szpitala.

O dzieciach trafiających do szpitala mówiła Joanna Bylińska – ordynator oddziału neonatologii w średzkim szpitalu. Zapraszamy do obejrzenia poniższego zapisu z konferencji prasowej.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%