Zamknij
REKLAMA

Pakiet OC i AC – jak wybrać najlepszy?

12.40, 17.11.2022 materiał partnera Aktualizacja: 12.40, 17.11.2022
freepik.com

Ubezpieczenie OC+AC zapewnia kierowcy i jego pojazdowi kompleksową ochronę na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Gwarantuje wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela np. po kradzieży samochodu, stłuczce czy uszkodzeniu auta przez wandali. Wielu kierowców zastanawia się, co brać pod uwagę, wykupując taką polisę. Przeczytaj, jak wybrać skuteczne ubezpieczenie OC i AC.

Czym jest pakiet OC+AC?

OC to obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, które musi wykupić każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Polisa ma za zadanie rekompensować szkody powstałe na skutek spowodowania wypadku lub kolizji. Dotyczy to zarówno uszkodzeń związanych z autem, jak i uszczerbku na zdrowiu doznanego przez innych uczestników zdarzenia. Co ważne, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest przypisane do samochodu, a nie do jego posiadacza. Za brak ciągłości polisy właściciel pojazdu może otrzymać wysokie kary od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Przykładowo, 3 dni przerwy w ubezpieczeniu samochodu osobowego oznacza koszt w wysokości 1 200 zł.

Natomiast autocasco stanowi opcjonalne uzupełnienie OC. Zapewnia kierowcy dodatkowe wsparcie finansowe na wypadek m.in. spowodowania kolizji, kradzieży samochodu czy uszkodzenia pojazdu przez osoby trzecie. Takie ubezpieczenie jest proponowane „do spółki” z polisą od odpowiedzialności cywilnej. Oznacza to, że pakiet OC i AC możesz wykupić wygodnie za jednym zamachem, bez dodatkowych formalności.

Na co zwrócić uwagę, wybierając pakiet OC+AC?

Wielu kierowców zastanawia się, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie samochodu. W przypadku OC sprawa okazuje się bardzo prosta, bo wystarczy sugerować się wyłącznie ceną polisy. Wynika to z faktu, że warunki ochrony zapewnianej przez ubezpieczyciela są uregulowane prawnie. Na skutek tego niezależnie od wybranej oferty, zakres wsparcia i wysokość sum gwarantowanych w razie stłuczki czy wypadku będą identyczne.

Z kolei w przypadku AC czynnikiem wyboru nie powinna być wyłącznie cena. Wybierając polisę, warto zwrócić uwagę na kwestie takie jak:

●       suma ubezpieczenia — powinna być adekwatna do wartości samochodu. Dzięki temu w pełni pokryje koszty związane z jego naprawą;

●       amortyzacja części — niektóre firmy przy wypłacie odszkodowania biorą pod uwagę stopień zużycia części. Zdecydowanie się na taki wariant pozwala obniżyć cenę składki;

●       franszyza integralna — określa wartość szkody, od której odpowiedzialność za koszty naprawy ciąży na ubezpieczycielu;

●       sposób likwidacji szkody — w zależności od wybranego wariantu naprawy auta mogą być przeprowadzane z użyciem części oryginalnych lub zamienników. Pierwsza opcja z reguły wiąże się z droższą składką;

●       udział własny w kosztach naprawy szkody — określa kwotę, jaką będziesz musiał dopłacić do remontu auta. Im jest ona większa, tym niższa cena AC.

Atrakcyjne oferty ubezpieczeń znajdziesz, korzystając z darmowego kalkulatora OC i AC. To proste narzędzie pozwala na szybkie porównanie cen polis od wielu firm z uwzględnieniem danych dotyczących Ciebie i Twojego samochodu. 

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%