Zamknij

Kto musi płacić podatek od nieruchomości i jak go obliczyć?

11:09, 02.04.2024 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 16:09, 02.04.2024
Skomentuj

Kto płaci podatek od nieruchomości?

Każda forma posiadania nieruchomości zobowiązuje do zapłaty podatku od nieruchomości. Obowiązek podatkowy powstaje więc nie tylko u właścicieli gruntów i obiektów budowlanych, ale też u osób mających podpisaną umowę użytkowania wieczystego, mających w posiadaniu nieruchomość będącą własność samorządu lub Skarbu Państwa, a także u posiadaczy samoistnych.

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych przewiduje pewien zakres zwolnień z podatku od nieruchomości. Należy jednak pamiętać, że korzystanie z nich nie znosi obowiązku zgłoszenia domu, mieszkania lub działki do urzędu gminy.

Przepisy obejmują zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne oraz jednostki organizacyjne, w tym spółki niemające osobowości prawnej. Różnica polega m.in. na rodzaju dokumentu, który należy wypełnić podczas zgłaszania nieruchomości do gminy.

Informacja o nieruchomościach i obiektach budowlanych IN-1 to dokument składany przez osoby fizyczne;

Deklaracja na podatek od nieruchomości DN-1 to dokument składany przez osoby prawne i jednostki organizacyjne, a także osoby fizyczne mające nieruchomość we współwłasności z osobą prawną.

 

Jak obliczyć podatek od nieruchomości?

Obowiązek samodzielnego wyliczenia kwoty podatku od nieruchomości dotyczy wyłącznie osób prawnych oraz pozostałych podmiotów zobowiązanych do złożenia deklaracji DN-1. Służy do tego sam formularz.

Osoby fizyczne w informacji IN-1 podają jedynie dane właścicieli oraz samej nieruchomości. Wysokość podatku oblicza za nie gmina. O należnych kwotach informuje podatnika listownie drogą decyzji.

W obliczeniach pomocne okaże się narzędzie: podatek od nieruchomości - kalkulator online. Dostępne w formie wygodnego kreatora, przeprowadza użytkownika przez cały proces za pomocą wygodnego systemu kafelkowego, pytań i odpowiedzi oraz sprawnej weryfikacji. To alternatywa dla wypełniania pól urzędowego formularza, który dla wielu może być nieco trudny i niezrozumiały.

 

Co przygotować przez wypełnieniem IN-1 lub DN-1?

Niezależnie od tego, czy korzystasz z kreatora deklaracji podatkowych, czy wypełniasz formularz ręcznie, przygotuj potrzebne dane na temat nieruchomości. Znajdziesz je przede wszystkim w księdze wieczystej i akcie notarialnym. W informacji IN-1 lub deklaracji DN-1 musisz podać m.in. powierzchnię gruntu i powierzchnię użytkową budynku, adres, numer działki itp. Konieczne okaże się też podanie przeznaczenia nieruchomości, np. na cele prywatne lub firmowe.

Osoby prawne oraz inne podmioty wypełniające deklarację DN-1 muszą dodatkowo znać stawki podatku obowiązujące w gminie, na której terenie położona jest nieruchomości. Wartości te są potrzebne do dokonania samodzielnych wyliczeń. Pamiętajmy, że każdy samorząd ustala stawki indywidualnie. Większość publikuje je na stronach internetowych urzędu. Jeśli nie ma tam takich informacji, należy skontaktować się z organem podatkowym telefonicznie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%