Zamknij
REKLAMA

Nie daj się oszukać!

15.23, 05.08.2022 opr. MD
Skomentuj
REKLAMA

- Tylko wczoraj, 4 sierpnia, cztery kobiety z miasta i powiatu poznańskiego straciły swoje oszczędności życia, kiedy zadzwonili do nich oszuści podając się za pracowników banków oraz służby zdrowia. Wyłudzili od nich łącznie blisko 200 tysięcy złotych. Dwa pierwsze przestępstwa miały miejsce na terenie poznańskiego Grunwaldu oraz Północy. Modus operandi działania sprawców w obydwóch przypadkach był podobny. Do starszej kobiet zadzwonił mężczyzna podający się za lekarza i poinformował seniorkę, że jej bliscy są w ciężkim stanie w szpitalu. Kontynuował w rozmowie, że znajdują się pod respiratorem, a żeby ich uratować potrzebne są pieniądze na zakup drogiego leku. Niczego nieświadoma 91-latka zawierzyła oszustom i przekazała kobiecie, która przyszła do jej domu, foliową reklamówkę, w której było 100 tysięcy złotych.

Drugie przestępstwo miało miejsce w rejonie Północy. Tam 85-latka przekazała nieznajomej kobiecie 34 tysiące złotych. Kolejne dwa zgłoszenia policjanci otrzymali od mieszkańców powiatu poznańskiego z gminy Kórnik oraz Mosina. Sprawcy podając się za pracowników banków, poinformowali rozmówców, że pieniądze, które mają zgromadzone na rachunkach bankowych są zagrożone. Oszuści zapewniali, że powinni je przekazać na konto rezerwowe – tymczasowe, gdzie będą bezpieczne do wyjaśnienia sprawy. Rozmówcy zostali nakłonieni do zainstalowania na swoich komputerach aplikacji do zdalnego kierowania pulpitem. W efekcie tego 34-latka i 55-latka straciły ponad 50 tysięcy złotych – poinformowała Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu.

Funkcjonariusze przestrzegają, aby uważnie stosować się do poleceń nieznanych osób. W takich przypadkach nie należy działać pochopnie, pod wpływem emocji, tylko rozsądnie przeanalizować sytuację i upewnić się, czy rzeczywiście ktoś z naszej rodziny miał wypadek. Nie należy także instalować w sprzęcie komputerowym nieznanego oprogramowania, klikać w linki przesłane przez nieznajomych, nikomu przekazywać swoich danych (w szczególności do bankowości elektronicznej). - Pamiętajmy! W przypadku otrzymania telefonu z prośbą o przekazanie pieniędzy od osoby podającej się za policjanta możemy być pewni – rozmawiamy z oszustem! - przestrzega policja. Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy należy zgłaszać na numer 997.

(opr. MD)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%