W piątek 24 maja około godziny 13:20 do tragicznego w skutkach wypadku drogowego doszło na drodze Środa-Pławce w miejscowości Romanowo. Ze wstępnych ustaleń wynika, że na oznakowanym przejściu dla pieszych doszło do potrącenia dziecka.
Wcześniej chłopiec wysiadł z autobusu szkolnego i z zamiarem przejścia na drugą stronę ulicy wyszedł zza odjeżdżającego pojazdu. W tym momencie kierująca samochodem marki Volkswagen New Beetle, mieszkanka gminy Środa, jadąc od strony Środy w kierunku Pławiec, w wyniku niedostatecznego obserwowania przedpola jazdy doprowadziła do potrącenia 7-latka. Kierująca samochodem była trzeźwa. Została od niej pobrana krew pod kątem zbadania obecności środków odurzających.
Nieoficjalnie mówi się, że kierująca samochodem osobowym poruszała się z prędkością, znacznie przekraczającą dopuszczalną w tym miejscu prędkość 50 km/h. Po zdarzeniu samochód zatrzymał się kilkadziesiąt metrów za przejściem dla pieszych. Te kwestię wyjaśni prowadzone śledztwo. Pojazd został zabezpieczony do badań.
- O godzinie 13:20 na przystanku w Romanowie zatrzymał się autobus wiozący dzieci ze szkoły w Pławcach. W autobusie była opiekunka. Ani kierowca, ani opiekunka nie zauważyli, że za odjeżdżającym autobusem doszło do tragedii. Na pomoc poszkodowanemu chłopcu ruszyli świadkowie. Siedmiolatkowi pierwszej pomocy udzielił jego dziadek, który kiedyś był pracownikiem pogotowia ratunkowego. Mimo trwającej około godziny akcji ratunkowej u chłopca nie przywrócono czynności życiowych - poinformował nas na miejscu zdarzenia podkomisarz Marek Zięty, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Środzie Wlkp.
Na miejsce zadysponowano zastępy straży pożarnej z JRG Środa i OSP Mączniki, Zespół Ratownictwa Medycznego, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz policję.
Służby prowadzą czynności. Jest straż pożarna, prokurator, funkcjonariusze WRD, technik kryminalistyki, biegła z zakresu Medycyny Sądowej. Z powodu warunków pogodowych do Ostrowa Wlkp., gdzie aktualnie są silne burze, nie odleciał śmigłowiec LPR. Droga może być zablokowana przez kilka godzin. Strażacy z OSP Mączniki blokują wjazd w ulicę Strzelecką.
Krystyna16:51, 24.05.2024
Kto zawinił?
Bartosz16:51, 24.05.2024
Współczuję jednej i drugiej stronie. Prawdziwa tragedia…
Peter17:20, 24.05.2024
Niestety wina przede wszystkim opiekunki, ktorej nie chcialo sie wstac przeprowadzic chlopca. Wspolczuje kierujacej autem.
andrzej18:40, 24.05.2024
te opiekunki są już na emeryturach
Kasia20:12, 24.05.2024
Opiekunka sprawuje opiekę w autobusie a nie poza nim!
Paweł20:49, 24.05.2024
Winna opiekunka a nie stara kobieta *%#)!& ponad limit na przejściu dla pieszych gdzie widzi autobus szkolny? Idiotyczny komentarz.
Kierującą autem powinni zamknąć na jakiś czas i zabrać uprawnienia dożywotnio. Przecież to jest typowa sytuacja z egzaminu na prawo jazdy gdzie prawidłowa odpowiedź na pytanie co powinien zrobić kierujący to "zwolnić i zachować szczególną ostrożność". Nie wiem co trzeba mieć w głowie, żeby współczuć w tym przypadku kierującej, a nie rodzinie zabitego dziecka. Na pewno niewiele...
piota20:59, 24.05.2024
Za bezpieczeństwo dzieci dochodzących do autobusu w miejscu zamieszkania oraz powracających do domu po przyjeździe do swojej miejscowości odpowiedzialność ponoszą rodzice. Z mocy ustawy dziecko pozostaje pod opieką rodziców do chwili uzyskania pełnoletniości (art. 95 Kodeks rodzinny i opiekuńczy)
piraci drogowi23:21, 24.05.2024
Art. 19. [Obowiązek przestrzegania ograniczeń prędkości]
Kierujący pojazdem jest obowiązany:
jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem,
uwzględniać warunki, w jakich ruch się odbywa, w szczególności natężenie ruchu, stan i widoczność drogi, stan i ładunek pojazdu oraz warunki atmosferyczne.
Kierujący pojazdem jest obowiązany przestrzegać dopuszczalnych prędkości, oznaczonych znakami drogowymi.
Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność przy zbliżaniu się do przejść dla pieszych oraz przejazdów dla rowerzystów, oraz przejeżdżając obok tych miejsc.
Art. 26. [Obowiązki kierującego pojazdem wobec pieszych]
Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:
-zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych znajdujących się na przejściu lub na nie wchodzących;
-ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu lub na nie wchodzącemu.
Dracula 20:55, 24.05.2024
Opiekunki obowiązkiem jest przeprowadzić dziecko przez jezdnię gdy wysiada z autobusu a nie opieka w autobusie. Co niby ma się stać w autobusie? Prawda jest taka że nie chciało jej się ruszyć dupy.
valdisol21:32, 24.05.2024
Opiekunka jadąc tym autobusem ma zasrany obowiązek wyjścia jako pierwsza. To jedno. Drugie - dziecko w tym wieku powinno być odbierane przez rodzinę. Trzecie kierowca widząc autobus szkolny czy to linia ciągła czy ograniczenie powinien zachować ostrożność. Winni są wszyscy.
Męczybuła00:12, 25.05.2024
Nagle wszyscy tacy mądrzy. Najwięcej szczekają Ci co najmniej się znają…
Ten powinien to, ten powinien tamto. Z choinki się *%#)!& ?
Ivi21:51, 29.05.2024
Opiekunka powinna przeprowadzic dziecko
Ja01:20, 28.05.2024
Żeby komentować trzeba znać fakty. Każdy komentarz jest plotka a prawda zupełnie inna.
2 3
Prawdopodobnie jedna i druga strona. Kierowca za szybko jechał a dziecko wybiegło przed autobus
1 2
Jest w artykule:
"Nieoficjalnie mówi się, że kierująca samochodem osobowym poruszała się z prędkością, znacznie przekraczającą dopuszczalną w tym miejscu prędkość 50 km/h. Po zdarzeniu samochód zatrzymał się kilkadziesiąt metrów za przejściem dla pieszych."
Taka to była "super babcia".
0 2
Zawiniła superbabcia: https://tablica-rejestracyjna.pl/PSR7C90