Zamknij

Wirus ptasiej grypy dyktuje ceny jaj i mięsa drobiowego

06:53, 17.11.2024 opr. MD
Skomentuj

Pod koniec ubiegłego tygodnia średnia cena jednego jajka w rozmiarze S (poniżej 53 gram) wynosiła 48 groszy, a za największe (powyżej 73 gram) można było w skupie otrzymać średnio 0,77 złotego. Podrożały głównie te najmniejsze, a cena w ciągu tygodnia wzrosła nawet o ponad 17 procent. To efekt spadku podaży wywołany ptasią grypą.

- Z rynku nagle zniknęło ponad milion jaj dziennie. To gigantyczna ilość, która miała każdego dnia trafiać do piekarni, sklepów i zakładów produkujących żywność – alarmuje Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj. Zdaniem przedstawicieli federacji zawirowania na rynku jaj doprowadzają do zmian cen w skupach, a co za tym idzie, wzrastają ceny jaj w sprzedaży detalicznej.

W drugiej połowie października wirus zjadliwej grypy ptaków potwierdzony został w gospodarstwie komercyjnym w Starkówcu Piątkowskim. Konieczne było uśmiercenie blisko 1,4 miliona kur niosek. Kolejne ogniska stwierdzono w Pierzchnie, Zielniczkach i Chociczy. Na 39 ognisk H5N1 cztery dotyczyły wirusa potwierdzonego u kur niosek i wszystkie te przypadki miały miejsce na terenie gminy Środa, gdzie łącznie zagazowano blisko 1,75 miliona sztuk drobiu. Dla porównania w ubiegłym roku w całym kraju ogniska wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków potwierdzono jedynie w dwóch gospodarstwach komercyjnym zajmujących się hodowlą kur niosek, co skutkowało uśmierceniem około 115 tysięcy sztuk drobiu.

Ponowne umieszczenie zwierząt w gospodarstwie komercyjnym, w którym stwierdzono grypę ptaków, może nastąpić po upływie 21 dni od dnia zakończenia ostatecznego czyszczenia i odkażania. Jednak zdaniem przedstawicieli Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj odtworzenie utraconego potencjału może potrwać nawet 20 tygodni, co z pewnością będzie nadal skutkować wzrostem cen jaj.

Najprawdopodobniej także ceny mięsa drobiowego ulegną zmianom. Tylko w tym roku, w związku z H5N1, konieczne było uśmiercenie indyków rzeźnych w 16 gospodarstwach komercyjnych. Ptasia grypa nie ominęła także kaczek. Z kolei w piątek 15 listopada wyniki badań potwierdziły obecność wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków w gospodarstwie komercyjnym znajdującym się w miejscowości Rudki (gmina Miłosław). Zapadła decyzja o zagazowaniu 322 575 kur rzeźnych. Ponadto w ostatnich dniach ogniska H5N1 potwierdzono także w województwie dolnośląskim (17 595 kaczek rzeźnych) i w województwie lubelskim (7 246 indyków rzeźnych).

(opr. MD)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%