Zamknij

Zanim pójdziesz zagłosować...

05:04, 07.04.2024 opr. red Aktualizacja: 09:04, 11.04.2024
Skomentuj

Dziś, w niedzielę 7 kwietnia, w całym kraju odbędą się wybory samorządowe. Wyborcy pójdą do urn, aby oddać głos na osoby, które przez kolejnych pięć lat będą decydować o ważnych dla mieszkańców sprawach.

Gdzie głosować?

W niedzielę lokale wyborcze otwarte będą od godziny 7:00 do 21:00. Co do zasady istnieje możliwość, aby oddać głos nawet po godzinie 21:00, jednakże warunkiem jest ustawienie się w kolejce przed planowanym zamknięciem lokalu. Głos trzeba oddać w lokalu właściwym dla miejsca zamieszkania. Listę lokali wyborczych można znaleźć na internetowej stronie PKW bądź na obwieszczeniach. Wyborca może skorzystać także z aplikacji mObywatel. Regiony zostały podzielone na okręgi wyborcze, których listę także można odszukać na internetowej stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

Jak głosować?

Głos będzie ważny, jeżeli wyborca postawi znak „X” w kratce przy nazwisku kandydata na karcie do głosowania. W związku z tym, że podczas niedzielnych wyborów wybierać będziemy radnych sejmiku wojewódzkiego, radnych powiatowych, radnych gminnych i burmistrza bądź wójta, to każdy otrzyma cztery karty do głosowania. Każda karta będzie miała inny kolor. Na szarej znajdziemy nazwiska kandydatów do rady miejskiej (gminnej), na żółtej do rady powiatu, na niebieskiej do rady sejmiku wojewódzkiego, a na różowej burmistrza (wójta). Na każdej z kart można zaznaczyć tylko jedno nazwisko. Brak „X” na którejś z kart, więcej niż jeden „X” na jednej karcie, czy zastosowanie innego symbolu będą uznane za głos nieważny.

Na kogo głosować?

O fotel burmistrza Środy ubiegają się cztery osoby. Dwóch kandydatów zdecydowało się powalczyć o fotel wójta gminy Dominowo. Dwie osoby kandydują także w Nowym Mieście. Trzech kandydatów na wójta ma gmina Zaniemyśl. Z kolei w gminie Krzykosy jest tylko jeden kandydat. Jeśli 7 kwietnia żaden z kandydatów nie uzyska ponad 50 procent ważnych głosów, wówczas 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów.

Na listach kandydatów do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w powiecie średzkim znalazły się aż 392 nazwiska. Do Rady Powiatu Średzkiego kandyduje 151 osób. O mandat radnego gminy Środa ubiega się 168 osób. 40 kandydatów powalczy o mandat radnego gminy Dominowo. W gminie Krzykosy tylko 34 osoby chciałyby otrzymać mandat radnego. W gminie Nowe Miasto na listach wyborczych mieszkańcy zobaczą jedynie 33 nazwiska. W gminie Zaniemyśl radnym zechciało zostać 41 osób.

Oni już wygrali

Aby zostać burmistrzem czy wójtem konieczne jest uzyskanie poparcia powyżej połowy liczby wyborców, którzy oddali ważne głosy. Inaczej sprawa wygląda ze zdobyciem mandatu radnego. W okręgach, w których radni nie będą mieli kontrkandydatów, automatycznie wejdą oni do rady gminy. W powiecie średzkim są trzy takie okręgi.

Cisza wyborcza

Należy pamiętać, że w okresie bezpośrednio poprzedzającym głosowanie i w jego trakcie obowiązuje cisza wyborcza, która rozpoczęła się w nocy z 5 na 6 kwietnia i potrwa do czasu zamknięcia lokali wyborczych. W czasie ciszy zabronione jest prowadzenie agitacji na rzecz kandydatów, komitetów bądź partii, nie wolno zwoływać zgromadzeń i wygłaszać przemówień. Zakazane jest też rozpowszechnianie materiałów wyborczych. Te obostrzenia dotyczą także internetu. Za ich złamanie grozi kara do 5 tysięcy złotych. Co istotne, bardzo wysoka kara grozi za podanie do publicznej wiadomości wyników sondaży czy informowanie o przewidywanych wynikach wyborów. W tym przypadku minimalna kara wynosi 500 tysięcy złotych, a maksymalna nałożona grzywna może wynieść nawet milion złotych.

(opr. red)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%