Zamknij
REKLAMA

Upamiętnili nauczycielkę - Jadwigę Bindulską!

10.23, 29.11.2021 J.J
Wystawa upamiętniająca Jadwigę Bindulską Fot. SP w Murzynowie Kościelnym
REKLAMA

W czwartek 11 listopada w Szkole Podstawowej w Murzynowie Kościelnym została otwarta wystawa poświęcona długoletniej nauczycielce i mieszkance Murzynowa Kościelnego Jadwidze Bindulskiej.

Jadwiga Bindulska z domu Wilhelm urodziła się 12 października 1928 roku w Tuczynie, w powiecie Równe na Wołyniu. Do 1939 roku mieszkała na Wołyniu, następnie przeprowadziła się do Otwocka koło Warszawy, gdzie przebywała podczas okupacji i tam skończyła szkołę powszechną.

Mieszkając w Otwocku uczęszczała na tajne komplety, na których przerabiała przedwojenny materiał gimnazjum pełen patriotyzmu i miłości do Ojczyzny. W latach 1942-1944 należała do Szarych Szeregów oraz tajnych zgrupowań, zastępów i drużyny Wierna Rzeka.

Brała udział w ćwiczeniach harcerzy przygotowujących do akcji „Burza". Rozwieszała ulotki, hasła, dostarczała meldunki, pełniła straż podczas ćwiczeń starszych harcerzy, opiekowała się rannymi podczas walk oraz wykonywała inne zajęcia związane z przygotowaniem i kolportażem ulotek programowych tajnego harcerstwa.

Często opowiadała, że chociaż to były ciężkie czasy, wspomina je z rozrzewnieniem i uwagą, że młodzież wykazała się wtedy poświęceniem i patriotyzmem.

W 1945 r. przeniosła się z rodzicami do Trzeku w powiecie średzkim. Uczęszczała do Państwowego Liceum Pedagogicznego w Poznaniu, które ukończyła w 1949 r. Następnie, 1 września 1949 roku rozpoczęła pracę jako nauczycielka w Publicznej Szkole Powszechnej w Murzynowie Kościelnym. W 1956 r. zawarła związek małżeński z Czesławem Bindulskim, z którym miała dwoje dzieci.

W czerwcu 1982 r. uzyskała dyplom kwalifikacji równoważny wyższym studiom zawodowym w zakresie nauczania początkowego. Uczyła także języka polskiego. Pracowała w Szkole Podstawowej w Murzynowie Kościelnym do 1993 r.

12 października 2000 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski awansował Jadwigę Bindulską na stopień podporucznika Wojska Polskiego.

W 2001 r. uzyskała tytuł Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny. Jadwiga Bindulska zmarła 1 kwietnia 2021 r.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%