Zamknij

Już wkrótce Zaniemyśl zostanie miastem. Gmina zaplanowała uroczystości

Aleksandra MarciniakAleksandra Marciniak 09:54, 21.12.2024 Aktualizacja: 10:11, 21.12.2024
Skomentuj fot. Gmina Zaniemyśl fot. Gmina Zaniemyśl

Wraz z początkiem nowego roku Zaniemyśl ponownie odzyska prawa miejskie, stając się miastem po raz trzeci w swojej historii. Decyzja ta otwiera przed miejscowością nowe perspektywy, ale również wyzwania związane z przekształceniem w miasto. O historii Zaniemyśla, szansach i wyzwaniach oraz uroczystościach opowiedział nam wójt Grzegorz Grala.

Historia Zaniemyśla

Dzieje Zaniemyśla sięgają XII wieku, gdy na skrzyżowaniu szlaków z Poznania do Wrocławia oraz z Gniezna do Głogowa została założona wieś Niezamyśl. Udokumentowane historyczne dzieje terenów gminy sięgają do 1239 roku. Warto wspomnieć kilka ważnych dat. W roku 1331, oddział krzyżacki został pokonany przez miejscową ludność, był to „Bój z Krzyżakami pod Niezamyślem”. W 1742 roku, dzięki staraniom Mateusza Ponińskiego król August III nadał prawa miejskie i osada Niezamyśl uzyskała lokację miejską. 1815 rok to czas, w którym do Zaniemyśla trafił i na stałe zapisał się w jego historii Edward Raczyński, któremu Józef Jaraczewski przekazał wyspę na jeziorze Raczyńskim. W 1934 roku Zaniemyśl utracił prawa miejskie, a ponowne nadanie praw miejskich nastąpiło w 1941 roku. Kolejna degradacja praw miejskich nastąpiła w 1948 roku. 1 stycznia 2025 roku Zaniemyśl po raz trzeci uzyskuje prawa miejskie. To symboliczne nawiązanie do przeszłości Zaniemyśla. To także forma uznania dla rozwoju i potencjału Zaniemyśla, przywracająca dumę lokalnej społeczności.

Szanse i wyzwania

Jak informuje wójt Grzegorz Grala, przemiana w miasto oznacza nowe możliwości i większe wyzwania. Szansą jest wzrost prestiżu, łatwiejsze przyciąganie inwestorów oraz rozwój infrastruktury. Uzyskanie praw miejskich to szanse związane głównie z poszerzeniem wachlarza źródeł finansowania o te przeznaczone na rozwój małych miast, zieleni czy transportu w miastach, które do dziś pozostawały poza zasięgiem. Z kolei wyzwaniem staje się większa odpowiedzialność za rozwój miasta przy zachowaniu jego wyjątkowego charakteru. Kluczowymi argumentami za ponownym nadaniem Zaniemyślowi praw miejskich były historyczna przeszłość Zaniemyśla, jego rozwój gospodarczy i społeczny, a także spełnienie kryteriów miejskich, takich jak liczba mieszkańców czy rozwinięta infrastruktura. Według wójta, reakcje mieszkańców na tę decyzję były w większości pozytywne. W przeprowadzonych konsultacjach społecznych, w trakcie przygotowań do złożenia wniosku o nadanie praw miejskich, większość mieszkańców Gminy Zaniemyśl poparła ten kierunek działania. W codziennym funkcjonowaniu urzędu, czy jednostek organizacyjnych w zasadzie nic się nie zmieni.

Wójt burmistrzem

- Przejście na funkcję burmistrza wiąże się z większą odpowiedzialnością, szczególnie w obszarze współpracy z innymi miastami i instytucjami. To wyzwanie, ale także szansa na realizację nowych projektów i celów. Czuję dumę i motywację, aby sprostać oczekiwaniom mieszkańców. Operacyjnie, codzienne zakresy obowiązków pozostaną bez zmian. Status miasta zwiększa atrakcyjność inwestycyjną Zaniemyśla i otwiera nowe możliwości współpracy regionalnej. Mamy nadzieję, że przyczyni się do dalszego rozwoju gospodarczego i społecznego. Niech Zaniemyśl będzie miejscem, gdzie każdy znajdzie swoje miejsce i realizuje swoje marzenia, a wspólna praca i zaangażowanie przyniosą trwałe efekty – informuje Grzegorz Grala.

Jak dodaje wójt, chciałby on, aby Zaniemyśl był miejscem, które harmonijnie łączy historię z nowoczesnością. By stał się dynamicznym, ale jednocześnie przyjaznym miastem, w którym mieszkańcy chcą mieszkać, pracować i odpoczywać, a wszystkie wspólne działania przebiegały w duchu wzajemnego szacunku i zaufania.

Planowane uroczystości

Z okazji przyjęcia praw miejskich już 29 grudnia Urząd Gminy Zaniemyśl zaprasza wszystkich na świąteczny koncert kolęd w wykonaniu Gosi Andrzejewicz. Natomiast 6 stycznia odbędzie się wyjątkowy koncert, w programie którego znajdą się dzieła historii muzyki: od tematów filmowych, przez motywy operowe i klasyczne aż po światowe przeboje muzyki popularnej. Wszystko w wykonaniu tenorów w towarzystwie skrzypków i w blasku tysiąca świec. Podczas uroczystości planowane jest także złożenie specjalnych podziękowań osobom, które wniosły znaczący wkład w rozwój samorządu.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%